Európa stabilitása a Balkántól függ – jelentette ki Áder János köztársasági elnök hétfőn, miután macedón kollégáját fogadta a Sándor-palotában. Az államfő a migrációval kapcsolatban közölte, köszönettel tartozunk Macedóniának, amiért erején felül teljesít e probléma megoldásában. Ha a migrációs nyomás erősödik, “az EU nem lehet szűkmarkú” Macedóniával.
Az államfő kiemelte, a Balkán stabilitása pedig két dolgon múlik, azon, hogy erősödik-e vagy enyhül a Balkánra, így Macedóniára nehezedő migrációs nyomás, továbbá azon, hogy a balkáni országok rendelkeznek-e világos integrációs perspektívával. Egy világos integrációs stratégiának és perspektívának stabilizáló ereje lenne Macedóniára és a Balkán egészére – értékelte. Áder János kifejtette, Macedónia szándékai régóta világosak, csatlakozni szeretne az EU-hoz és a NATO-hoz, de a NATO esetében csaknem tíz éve, az EU esetében pedig több mint tíz éve “hitegetjük” az országot. A hitegetés évei után most már az érdemi tárgyalások megkezdésére lenne szükség – mondta.
Az államfő a migrációval kapcsolatban közölte, köszönettel tartozunk Macedóniának, amiért erején felül teljesít e probléma megoldásában. Ha a migrációs nyomás erősödik, “az EU nem lehet szűkmarkú” Macedóniával, legyen szó technikai, pénzügyi segítségnyújtásról vagy a határon szolgálatot teljesítő katonák létszámának növeléséről – jelentette ki. Kérdésre közölte, a macedón belpolitikai helyzet megoldását illetően partnere világossá tette, hogy két dolog köti meg a kezét, az esküje és az alkotmány rendelkezései. Csak ezen elvek alapján kezdhet bárki a megoldáshoz – vélte Áder János.
Gjorge Ivanov macedón köztársasági elnök hangsúlyozta, az EU és a NATO vezetőinek egyértelmű és világos üzeneteket kell küldeniük Macedóniának, olyan perspektívát, amellyel nem blokkolják, hanem segítik a csatlakozást, hozzájárulva a meglehetősen frusztrált közhangulat javításához. Mint mondta, Macedónia és Magyarország együttműködése példa arra, hogy miként kell egy uniós tagállamnak és egy csatlakozni vágyó országnak a kapcsolatát alakítania. Magyarországban olyan partnert és barátot tisztelhet Macedónia, amely mindig önzetlenül támogatta az ország erőfeszítéseit, hogy megfékezze az illegális migrációt – hangoztatta. Emellett köszönetet mondott Magyarországnak a „nyílt és őszinte támogatásért” a migrációs krízis és Macedónia euroatlanti törekvéseinek vonatkozásában.
A macedón államfő – aki egyúttal gratulált magyar kollégájának második elnöki mandátuma megkezdéséhez – arra is kitért, hogy a két ország folytatni szeretné a migrációval kapcsolatban kialakult jól összehangolt együttműködését, ami különösen fontos akkor, amikor már nem egy irányból érkeznek a migránsok, és egy belső-ázsiai útvonal is egyre inkább körvonalazódik.
Újságírói kérdésre elmondta, a brüsszeli vezetőknek be kellene látniuk, hogy a legpraktikusabb, leggyorsabb és legolcsóbb migrációs és embercsempész-útvonal a Balkánon át vezet. Kitért arra is, hogy Macedónia euroatlanti integrációs törekvéseit folyamatosan irracionális ellenállás nehezíti meg a déli szomszédja (Görögország) felől.
Forrás: MTI; fotó: Máthé Zoltán/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS