Megújította az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a Magyar Gyógyszerészi Kamarával (MGYK) 2010-ben kötött stratégia partnerségi együttműködési megállapodást. A dokumentum aláírása előtt Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter összegezte az elmúlt években tett lépéseket és a Kamarával folytatott közös munka eddigi eredményeit. A mostani stratégiai együttműködési megállapodás révén a kamarának lehetősége lesz bekapcsolódni a területet érintő jogalkotási folyamatba, a joganyagok elkészítésébe. A PestiSrácok.hu Hankó Zoltántól, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökétől megtudta, novembertől jön az e-recept rendszer.
“Megvédtük a patikákat, ezzel megvédtük a magyar gyógyszerészek becsületét és a gyógyszervásárlók biztonságát” – mondta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter a mai ünnepélyes sajtóeseményen, ahol a Magyar Gyógyszerészi Kamarával 2010-ben kötött stratégia megállapodást megújították. Mint mondta, a betegek gyógyszerellátása nem elsősorban kereskedelmi tevékenység, hanem minőségi kérdés, amelynek biztosításához elengedhetetlenek a szakképzett gyógyszerészek.
Nélkülözhetetlenek a képzett gyógyszerészek, mert kellő empatikus képességgel bírnak, meg van bennük az a fajta készség, ami a tájékoztatásban, a felvilágosításban a biztonságérzet megadásában nagyon fontos dolog
– tette hozzá.
Felidézte, hogy a 2010-ben, majd 2014-ben a gyógyszerészi kamarával megkötött stratégiai együttműködés számos pozitív változást hozott az ágazat életében. A közös munka eredményei közé sorolta, hogy ismét a 2006-os patikaliberalizáció előtti szinten van a patikák gazdasági stabilitása. Mint mondta, a liberalizáció során egyfajta morális válság alakult ki a patikusok között, megkopott a hivatás, a szakma fénye, mert bárhol lehetett gyógyszert kapni. A liberalizáció folyományaként említette, hogy elbizonytalanította a gyógyszert vásárlókat és a tulajdonosi szerkezetben is olyan változást eredményezett, hogy a patikák több mint a fele nem gyógyszerészek kezében volt.
A sikerek közt említette, hogy két lépcsőben megfordították a folyamatot, és zökkenőmentesen végrehajtották a 2010-ben indult Patika-programot, így idén januártól csak azok a gyógyszertárak működhetnek, amelyeknél több mint ötven százalékban patikus kezében van a tulajdon. Az emberi erőforrások minisztere a terület nagyságát érzékeltetve elmondta, évente 60 millió gyógyszerész-beteg találkozás történik az ország 2318 patikájában. Szólt arról is, hogy míg 2010-ben a patikák 25 százaléka volt veszteséges vagy csődközeli állapotban, addig 2015-re ez 8 százalékra (176) patikára csökkent, az adózott eredményük 2015-ben 24,5 milliárd forint volt, ezzel meghaladták a liberalizáció előtti állapotot, tette hozzá.
Balog Zoltán szólt arról, hogy a gazdasági stabilitás megteremtésén túl a szakgyógyszerészek is az orvosokéval megegyező béremelésben részesültek, a tavalyi 107 ezer forint után idén novemberben további 100 ezer forint emelést kapnak.
Hankó Zoltán kamarai elnök beszédében azt mondta, hogy 2010-re a gyógyszerészek szakmai, egzisztenciális és morális válságba kerültek, de az azóta megtett intézkedéseknek köszönhetően jelentős előrelépést sikerült elérni, és a mostanra kialakult gazdasági és jogi környezet biztosítja a gyógyszertárak hosszú távú, stabil működését. A köztestület elnöke ugyanakkor közölte, a gyógyszertárak gazdasági működtetését tovább kell erősíteni, hogy “megérje jól és becsületesen” dolgozni, továbbá fejleszteni kell a gyógyszerészi képzést, szakképzést, továbbképzést. A stratégiai együttműködési megállapodás révén a kamarának lehetősége lesz bekapcsolódni a területet érintő jogalkotási folyamatba, a joganyagok elkészítésébe.
Nagy valószínűséggel novembertől vezetik be az e-recept rendszert, amelyhez valamennyi orvosnak és gyógyszertárnak kötelezettsége lesz kapcsolódni – közölte a PestiSrácok.hu érdeklődésére Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Az elnök hozzátette az e-recept rendszer részét képezi majd a jelenleg éles próbaüzem alatt lévő Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térnek (EESZT), amely összeköti az ellátóintézményeket, az orvosokat, gyógyszerészeket, így növelve a betegbiztonságot.Tudomása szerint a patikai ügyeleti rendszer átalakításának finanszírozásáról folynak még az egyeztetések, a patikák finanszírozásának kiegyenlítése pedig hosszabb távú feladat lesz, a garantált bérminimumot érintő változásokról egyeztetettek, mondta. Jelenleg folyamatban van a megfelelő számok hozzárendelése az elképzelésekhez – tette hozzá. Ónodi-Szűcs Zoltán január elején azt mondta a ma aláírt megállapodás kapcsán, a tervek szerint része lesz a patikai ügyeletek rendszerének átalakítása, a patikák finanszírozásának kiegyenlítése annak érdekében, hogy az országban mindenütt azonos színvonalú szolgáltatást tudjanak nyújtani, valamint az elektronikus receptek bevezetése, ami várhatóan szeptember végéig megtörténik.
Címlapfotó: Bartos Gyula/EMMI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS