Balog Zoltán miniszter kedden benyújtott törvényjavaslata értemben, csak kétoldalú kormányközi megállapodás alapján működhetnének az EU-n kívüli, harmadik országokban székhellyel rendelkező egyetemek Magyarországon. Mindez azután történt, hogy az Oktatási Hivatal vizsgálata számos szabálytalanságot tárt fel a külföldi felsőoktatási intézmények működésével kapcsolatban, és megállapította, hogy több egyetem törvénytelenül működik Magyarországon. Az Origo szerint a Soros-féle CEU is köztük van. Kérdés, hogy bezár-e az intézmény. Az egyetem rektora szerint az Origo hamisan állítja, hogy közük lenne a milliárdos spekulánshoz, ezért helyreigazítást követel a portáltól az állításért. A PestiSrácok.hu-hoz eljuttatott közlemény szerint a CEU eleget tett minden hazai előírásnak, szerintük mindez csak boszorkányüldözés.
Az Origo kedden azt írta, az Oktatási Hivatal egy birtokukba jutott vizsgálata szerint huszonnyolc külföldi egyetem, köztük a Közép-európai Egyetem is szabálytalanul működik. A jelentés szerint gyakori, hogy nem a magyarországi jogszabályi keretek között folytatják a képzést. Például valójában nem is működik Magyarországon, kampusza sincs. Vagy nincs magyarországi partner – papíron esetleg van, de meg sem lehet találni, azaz fiktív partner lehet. Az is előfordul, hogy a külföldi partner semmilyen programakkreditációs joggal sem rendelkezik. Például, mert nincs nálunk megfelelően kvalifikált oktató. A külföldi intézmény által kiállított okirat nem államilag elismert oklevél, ez is gond – ez persze súlyos károkat okoz később a sok pénzt kifizető, magyar hallgatóknak. Hiszen egy értéktelen diplomával elég nehéz álláshoz jutni.
Az Université Pantheon Assas Paris II például egyáltalán nem a megfelelő jogi keretek között működik. De súlyos szabálytalanságok vannak a Middlesex University-nél, egyébként már vissza is kellett vonni az engedélyüket. A CEU, a Közép-Európai Egyetem, amit a köznyelv Soros-egyetemnek is hív, szintén szabálytalanul működik – írja az Origo, hozzátéve, csalásnak minősül, hogy az intézménynek vannak olyan képzései is, melyek nincsenek nyilvántartásba véve.
Az Origo értesülése szerint Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter kedden benyújtott törvénymódosító javaslata értelmében, az EU-n kívüli, harmadik országok egyetemei csak kormányközi megállapodás alapján működhetnének Magyarországon. Külföldi egyetemnek az számít, aminek a székhelye külföldön van. A CEU székhelye nem a tényleges campuson, a Nádor utcában van, hanem New Yorkban, így Soros egyetemére is vonatkozna a törvény.
A javaslat a következő általános indoklásában ízt írja:
Magyarország kiemelt kultúrpolitikai célja az Európai Unión kívüli ún. harmadik országokkal folytatott oktatási együttműködés, amelynek eszköze lehet az Európai Unión kívüli külföldi felsőoktatási intézmények, harmadik országok állampolgárainak mint oktatóknak szabályozott magyarországi működése, ugyanakkor az Nftv. vonatkozó rendelkezéseinek biztosítania kell a nemzetközi felsőoktatási együttműködés irányát, területét meghatározó, támogató magyar kormányzati szándék, a külpolitikai célkitűzések, valamint a nemzetközi kapcsolatok működtetésével járó hallgatói, oktatói mozgás, beutazás során az időszerű nemzetbiztonsági szempontok érvényesülését.
A CEU szerint őket akarják ellehetetleníteni
Tiltakozik a Közép-európai Egyetem (CEU) az Országgyűlésnek benyújtott nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. számú törvény tervezett módosítása ellen. A CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff közleményében azt írja,
a javaslatban lévő változtatások ellehetetlenítenék az Egyetem további működését Budapesten, a városban, amely a CEU-nak immár 25 éve ad otthont. A CEU teljes mértékben a magyar jogszabályoknak megfelelően működik. A tervezett jogszabályt diszkriminatívnak tartjuk, mivel közvetlenül a CEU-t veszi célkeresztbe.
A rektor állítása szerint, hamisak az intézmény ellen felhozott vádak, mert a CEU eleget tett a közhiteles nyilvántartásba történő adatszolgáltatási kötelezettségüknek és a mester és doktori programjai akkreditáltak Magyarországon ugyanúgy, mint New York államban.
Bármilyen jogszabály változás, amely a CEU-t magyarországi működésének megszüntetésére kényszerítené, károsítaná a magyar tudományos életet, valamint negatívan befolyásolná a Magyar Kormány kapcsolatát szomszédaival, EU-s partnereivel és az Amerikai Egyesült Államokkal.
– jelentette ki a CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff, aki felszólította a magyar kormányt, folytasson tárgyalásokat velük annak érdekében, hogy olyan kielégítő megoldást találjanak, amely lehetővé teszi a CEU számára, hogy továbbra is Budapesten folytathassa tevékenységét, és fenntarthassa a működéséhez szükséges alapvető akadémiai szabadságát. A Soros György alapítványa által alapított egyetem működéséről pedig azt írta, hogy „nagyvonalú támogatás finanszírozza, de független az akadémiai tevékenységében”. Kiemelte, hogy a CEU évente több, mint egy milliárd adóforintot fizet be a magyar államnak.
Forrás: Origo; Fotó: CEU
Facebook
Twitter
YouTube
RSS