Miközben Bajnai Gordon évek óta azt állítja, hogy a többségi tulajdonos Wallis Rt. vezérigazgatójaként nem volt közvetlen befolyása a Hajdú-Bét irányítására, egy a Magyar Nemzet birtokába került 2002-es dokumentumból kiderül, a volt kormányfő a kisebbségi részesedéssel bíró ciprusi cég megbízottjaként részt vett a baromfi-feldolgozó cég működtetésében. Az Együtt 2014–PM választási szövetség vezetőjének azon állítása is megdőlni látszik, hogy nem voltak előzetes információi a társaság várható felszámolásáról – számol be a Magyar Nemzet.
Bajnai közvetett felelőssége eddig is egyértelmű volt, az Együtt 2014–PM jelenlegi vezetője ugyanis 2000-től vezérigazgatója volt a Hajdú-Bétben többségi tulajdonos Wallis Rt.-nek. A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság által 2002. április 9-én érkeztetett meghatalmazásból most az is kiderül, hogy Bajnai a kisebbségi tulajdonos ciprusi offshore cég kézbesítési megbízottjaként is tevékenykedett. A dokumentum szerint az adóparadicsomba bejegyzett társaság nevében Veres Tibor bízta meg 2002. április 5-én Bajnai Gordont a Hajdú-Bét Baromfitermelő és Értékesítő Rt. vonatkozásában a kézbesítési feladatok ellátásával.
2003 októberében már egyértelmű volt, hogy a bíróság rövidesen elrendeli a társaság felszámolását. Ekkor már felszámolási eljárást kezdeményeztek a társasággal szemben, decemberi levélben pedig felszólították a céget, hogy tartózkodjék a feltűnően értékaránytalan vagy a hitelezők kijátszását szolgáló ügyletek megkötésétől. Mindezek alapján joggal feltételezhető, hogy a fent említett több milliárd forintot érintő ügyletek a vagyonkimentést szolgálhatták, noha az érintettek ezt is következetesen tagadják.
Mint ismeretes, a Hajdú-Bét annak idején termeltetési szerződést kötött a libatenyésztőkkel, majd a feldolgozásra kész libákat átvette, ám egy idő után nem fizetett értük. A vádak szerint a társaság az után is átvette a gazdáktól a szárnyasokat, hogy már tudta: felszámolása elkerülhetetlen, azok kifizetésére nem lesz pénzügyi fedezete. Emellett az is felmerült korábban, hogy a tulajdonos cégek a felszámolás előtt még jelentős összegeket ki is szivattyúztak a Hajdú-Bétből, ezzel is ellehetetlenítve a gazdálkodói követelések későbbi, felszámoló általi kifizetését. Károsultak példaként említik, hogy 2003 decemberében a Raiffeisen Bank a Hajdú-Bét ingatlanjaira kikötött vételi jogát átruházta a Békésfact Kft.-re, amely a hatmilliárd forint értékű vagyonhoz 2,4 milliárd forintért jutott hozzá.
A teljes cikk és a hivatkozott dokumentumok a MNO-n megtekinthetők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS