A Közép-európai Egyetem melletti tüntetést szerveznek Most a CEU, de ki a következő? – Tüntetés a szabad oktatásért címmel. A DK ifjúsági szervezete szombaton demonstrált, vasárnapra pedig a diákok szerveztek megmozdulást.
Az egyetem mellett demonstrált szombaton a Demokratikus Koalíció (DK) ifjúsági szervezete, az Ifjú Demokraták Egyesülete (IDE) az intézmény budapesti épülete előtt. Körmendi István, az ifjúsági szervezet elnöke kijelentette: a kormány évek óta háborút visel a józan ész és a valóság ellen, most pedig a hatalomnak ellentmondani merő embereket képző iskolákat vette célba. Szerinte a kormánynak nem jó szakértőkre, orvosokra, mérnökökre, tudósokra, programozókra van szüksége, hanem csak jó szavazókra. Olyanokra, akik bedőlnek a kormányzati propagandának – vélekedett Körmendi István. Hallgatók egy csoportja létrehozta “A szabad magyar felsőoktatásért” csoportot,ami az alapítók szerint egy alulról szerveződő, politikai pártoktól és egyetemektől független kezdeményezés, melynek egy 444-hez eljuttatott levél alapján célja, hogy “felhívja a figyelmet a felsőoktatás szabadságát veszélyeztető törvénymódosításra, illetve, hogy megkönnyítsük a választópolgárok és a képviselők, valamint az egyetemi vezetők közötti kommunikációt.”
Levelet írt az ELTE rektora a karok dékánjainak – adta hírül a 24.hu. A levélben egyetempolitikai szempontokra hivatkozva arra kéri őket, hogy egyetlen szak se álljon ki külön véleményt nyilvánítani a CEU bezáratásáról, amíg hétfőn, április harmadikán nem terjeszti azt az egyetem és a rektori konferencia vezetése elé. A rektor szerint a CEU-ügy egyébként felsőoktatási polémia. A hazai tudományos élet szereplői között vannak olyanok, akik támogatják a kormányzati szándékot. A Debreceni Egyetem kormány által kijelölt kancellárja, Bács Zoltán szerint a CEU „versenyelőnyt” élvez, mert amerikai diplomát is kiadhat. Bár jó kapcsolatot ápolnak a CEU-val, de az egyenlő feltételek megteremtése mellett foglalt állást. A kormány javaslata a Felsőoktatási törvény módosítására veszélyezteti az egyetem akadémiai szabadságát – írta közleményében a CEU, amelynek álláspontja szerint úgy tűnik, a kormány rájuk szabta a változtatást. Az indítvány a kormány érvelése szerint viszont a Magyarországon működő külföldi egyetemekkel kapcsolatos szabálytalanságokat rendezné. Orbán Viktor pénteken kijelentette, a CEU csalást követ el, Tuzson Bence szerint azzal, hogy két intézmény működik és hogy a diplomák kiadásának jogát szerezhették meg szabálytalanul. Az Egyesült Államok is kifejezte aggodalmát a magyar kormány törvénytervezete miatt. Ha elfogadják azt, a változtatások szerintük hátrányosan érintik a CEU működését, akár az egyetem bezárásához is vezethetnek – közölte Mark C. Toner külügyi szóvivő az amerikai kormány honlapján pénteken. A magyar kormány részéről erre Kovács Zoltán reagált péntek este. A kormányszóvivő úgy fogalmazott, a magyar kormány „meglepetten tapasztalja” az amerikai külügy „ténybeli tévedéseken alapuló” közleményét.
PS/Inforádió, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS