Miközben javában folyik a harc a CEU törvénysértő előjogaiért, Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman a nyolcadikos történelem tankönyvben található megfogalmazások miatt indított vizsgálatot. A PestiSrácok.hu kiszúrta: az ombudsman kifogásai helyenként szó szerint megegyeznek a Soros-hálózat által patronált Történelemtanárok Egyletének vádjaival.
Három mondat miatt borult ki a bili a múlt héten. A Történelem 8. az általános iskolások számára című tankönyv található frázisok egyike Orbán Viktor miniszterelnök Strasbourgban, az Európai Parlamentben elhangzott a nyugat-európai országok gyarmati örökségéről szóló 2015-ös beszédét idézi. Egy másik a politikai jobboldal és baloldal legfontosabb jellemzőiről értekező szövegrész. A Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökről szóló képaláírásban pedig az szerepel, hogy ő a privatizáció egyik nyertese.
Aáry-Tamás Lajos az InfoRádiónak azt állította, hogy a sajtóból értesült az erős aktuálpolitikai narratívákról, melyek szerinte a pedagógusok és a tanulók jogait is egyaránt sérhetik, ezért vizsgálatot indított az ügyben és állásfogalást kért az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, az Oktatási Hivatal, a Magyar Tudományos Akadémia, és a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesülete mellett a Soros György nemzetközi hálózata által patronált, amúgy a neomarxista-liberális történelemszemléletet propagáló Történelemtanárok Egyletétől.
A magyar származású spekuláns ugyanis 2015-ben például 10 404 dollárral (2015 eleji árfolyam alapján 2,9 millió forint) járult hozzá a Történelemtanrok Egyletének munkájához. De a hálózat és az egylet kapcsolata sokkal nagyobb múltra tekint vissza
– derül ki a nemzetközi Soros-alapítány, azaz az Open Society Foundations oldaláról.
A Történelemtanárok Egyletéről részletesebben egy 1999. évi Soros-kiadványban lehet olvasni. A Kislexikon, amely az akkoriban Soros oltalma álló szervezeteket gyűjtötte össze , a következőket írja a TTE-ről:
A Történelemtanárok Egylete (TTE) iskolatípustól függetlenül minden történelemtanár és a történelemtanítás szakmai érdekvédelmi (érdekképviseleti) szervezete. Tagja lehet magyar és nem magyar állampolgár egyaránt. Az Egylet előadásokat, vitákat szervez, szakmai műhelyeket működtet, szakvéleményt ad, pedagógiai szakmai szolgáltatásokat lát el, szolgáltatásokat nyújt tagjainak s az érdeklődőknek, szükség esetén fellép a szakma érdekében. Alapvető célja az oktatás, a történelemtanítás színvonalának emelése a tanári öntevékenység révén. Az egyesület 1989-ben alakult. Taglétszáma kb. 500 fő. Szervezetünket a Fővárosi Bíróság kiemelkedően közhasznú szervezetté nyilvánította. Fő céljaink: szakmai érdekképviselet biztosítása; szolgáltatások nyújtása tagjainknak és az érdeklődőknek (hazai és nemzetközi szakmai konferenciák); műhelyek működtetése (tankönyv- és taneszköz-bírálatok). Időszaki kiadványunk a „TTE Hírmondó”. Ennek segítségével tájékozódhatnak a kollégák a történelemtanítás legfrissebb híreiről, megismerhetik a TTE állásfoglalásait. A TTE alapító tagja az 1993 tavaszán megalakult EUROCLIO-nak, az európai történelemtanár-szervezetek tömörülésének. A Történelemtanárok Egylete és a magyar történelemtanítás nemzetközi elismerését is jelenti, hogy 1997-ben a TTE (Magyarország) rendezhette meg – régiónkban elsőként – az európai szervezet közgyűlését és konferenciáját. Tagjaink a TTE segítségével nemzetközi szakmai konferenciákon is részt vehetnek. Egyletünk évente mintegy 20-30 kollégát juttat el hazai és külföldi szakmai konferenciákra. A TTE legismertebb rendezvénye a Történelemtanárok Országos Konferenciája. Ez a tanácskozás a szakma egyik legnagyobb, legtekintélyesebb rendezvényévé vált.
A kis ismertető után jön az ízelítő a TTE azon tevékenységei közül, amelyeket Soros György alapítványa finanszíroz:
– az 1991 óta megrendezésre kerülő Történelemtanárok Országos Konferenciáját
– Euroclio Konferencia (EUROCLIO az európai történelemtanár-szervezetek tömörülése)
– Pedagógus szakmai szervezetek együttműködését. Ennek eredményeként 1994-től működtetik a Fővárosi Pedagógus Szakmai Szervezetek Információs Központját.
– Internet-hozzáférési lehetőség biztosítása
és
Soros György pénzéből valósítja meg a TTE a “tankönyv- és taneszközbírálatait is”
Erről egyébként a Történelmtanárok Egyletének elnöke, Miklósi László is beszél egy 2016-os interjúban, ahol azt mondta:
Büszke vagyok arra, hogy a Történelemtanárok Egyletében a legkülönbözőbb projektjeink a legkülönbözőbb támogatókra leltek. A Történelemtanárok Országos Konferenciájának finanszírozását sok éve segíti a fővárosi önkormányzat. Tankönyvbirálatainkat, a civil együttműködés megvalósítását pedig a Soros Alapítvány valamint a Norvég Civil Alap támogatja.
Akkor most kanyarodjunk vissza Aáry-Tamás Lajos InfoRádiós szerepléséhez!
Az oktatási-jogok biztosa a műsorban kifejtette, az első két idézet az OFI és az Oktatási Hivatal szakértői szerint mentes a politikai állásfoglalástól, az MTA, a Történelemtanárok Egylete és a TANOSZ viszont egyöntetűen úgy gondolja, hogy a vonatkozó bekezdések politikai álláspontot közölnek, és a pedagógus, valamint a tanuló politikai véleményének, meggyőződésének megvallására vagy annak eltitkolására kényszerülhet. A Gyurcsány Ferencről szóló szöveget egyedül az OFI támogatta. Az MTA, a Történelemtanárok Egylete és a TANOSZ ezt a bekezdést kevésbé problematikusnak ítélte, mint az előző kettőt, de ezen bekezdésre vonatkozóan is jelezték, hogy véleményük szerint burkoltabban, de politikai állásfoglalást sugallhat.
Az ombudsman arra jutott, hogy mindhárom bekezdés alkalmas arra, hogy jogsérelmet okozzon pedagógusoknak és tanulóknak egyaránt. Ezért azt ajánlotta Palkovics László oktatásért felelős államtitkárnak a jövőre nézve, hogy a nyolcadik osztályosok számára készült történelemtankönyv újabb engedélyezési eljárása során vegye figyelembe jelen vizsgálat megállapításait, illetve a szakértők állásfoglalását. Azt is kérte az államtitkártól, hogy 2018-as felvételibe ne kerüljön bele a vizsgálatban érintett 3 idezet egyike sem illetve, hogy vizsgálja meg a 2016-os engedélyezési eljárás idején hivatalban lévő OFI főigazgatójával szembeni felelősségre vonás lehetőségét, miután a OFI mint felelős kiadó az engedélyezési eljárás után egészítette ki a tankönyvet az említett bekezdéssel. Egyébként ennek körülményeit az Oktatási Hivatal külön eljárás keretében vizsgálja.
Történelemtanárok Egylete, Civil Közoktatási Platform, Tanítanék… egy kutya
A TTE alapító tagja a Civil Közoktatási Platformnak (CKP), amelynek egyik szóvivője is a TTE elnöke, Miklósi László. Többször írtunk már ezen szervezetek összefonódásáról a kormánybuktatásban érdekelt Tanítanék Mozgalommal és azokkal a mára mellőzött oktatáskutatókkal, akiknek akkor sem sikerült minőségi magyar oktatást megvalósítani, amikor lehetőségükben állt. Ezekről itt, itt, itt, itt, és itt is olvashat!
Címlapfotó: Origo/Bielik István
Facebook
Twitter
YouTube
RSS