Moszkva kérésére rendkívüli ülést tart pénteken Genfben a tűzszünetről a Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport (ISSG) – jelentette be Staffan de Mistura, az ENSZ-főtitkár szíriai különmegbízottja.
A tanácskozást, amelyen az ENSZ-különmegbízott elnököl majd, Oroszország, az egyik társelnök kérésére hívták össze, és a másik társelnök, az Egyesült Államok is beleegyezett.
– áll Staffan de Mistura hivatalának közleményében.
A különmegbízott az AP amerikai hírügynökségnek azt mondta, hogy a hivatala “válságrendező üzemmódban” dolgozik a csütörtök éjjel Szíriában végrehajtott amerikai légitámadás után, de a részletekre nem tért ki.
Donald Trump elnök rendeletére a Földközi-tengeren állomásozó két amerikai hadihajóról 59 manőverező robotrepülőgépet indítottak egy közép-szíriai légitámaszpont ellen, megtorlásul a Hán Sejkún ellen kedden végrehajtott, 86 emberéletet követelő, Bassár el-Aszad rendszerének tulajdonított – valószínűsített – vegyifegyver-támadás miatt.
Az amerikai támadás miatt péntekre összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését is, szintén orosz kérésre.A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) illetékese úgy nyilatkozott, hogy a szíriai háború az amerikai támadás után “nemzetközi fegyveres konfliktussá” alakult át.
Minden, egy adott ország területén annak beleegyezése nélkül végrehajtott katonai művelet nemzetközi fegyveres konfliktus.
– jelentette ki Iolanda Jaquemet Genfben a Reuters hírügynökség kérdésére válaszolva.
Az Egyesült Államok vezette nemzetközi szövetség által Szíriában korábban végrehajtott légicsapások – Damaszkusz beleegyezésével – az Iszlám Állam terrorszervezet ellen irányultak, amely a szíriai kormány ellensége. Oroszország szövetségével, Damaszkusszal együttműködve hajtott végre légicsapásokat 2015 szeptemberétől, míg az iráni milíciák Bassár el-Aszad elnök katonáinak oldalán harcolnak.
A háborús szabályokat rögzítő genfi egyezmények betartásán is őrködő ICRC 2012 júliusában még belső fegyveres konfliktusnak minősítette a szíriai háborút.
Forrás: MTI; Fotó: OSNet Daily
Facebook
Twitter
YouTube
RSS