Stabilitás Megtakarítási Számlát vezet be egy törvénymódosítással a kormány. Az új pénzügyi konstrukcióban öt év várakozást követően a befizetett összeg, valamint az abból vásárolt állampapírok hozama adómentessé válik, a számlanyitók pedig megőrzik anonimitásukat. A kétes eredetű pénzeket ezen túl nem kell off-shore cégekbe rejteni, ha az Országgyűlés elfogadja a jogszabályt. – írja az ado.hu.
A javaslat érdekessége, hogy a tartós befektetési számlákhoz hasonló úgynevezett Stabilitás Megtakarítási Számla (SMSZ) jelmezében valójában az adózást elkerülő bizonytalan eredetű jövedelmek tisztára mosására is alkalmas, nem csak egyszeri, hanem tartósan működő adóamnesztia rejtőzik. Adózott jövedelem befektetésére az SMSZ előnytelen, ezzel szemben a kétes eredetű adózást elkerülő pénzeket ezen túl nem kell off-shore cégekbe rejteni, hiszen az SMSZ segítségével öt éven belül fokozatosan csökkenő mértékű adó megfizetése árán, öt éven túl pedig adómentesen legalizálhatóak akár külföldi befizetők esetében is (akkor is, ha korábban keletkeztek, vagy, ha majd a jövőben keletkeznek). Méghozzá anonim módon, mert az SMSZ-t vezető hitelintézetnek a számla-nyitásról, az arra történt befizetésről – a számlatulajdonos azonosítása nélkül – külön jogszabály szerint kell majd adatot szolgáltatnia az állami adóhatóság részére, továbbá a felvett jövedelmet esetleg terhelő adót magánszemélyhez nem köthető kötelezettségként kell bevallania. Ráadásul az SMSZ-t vezető hitelintézetnek a számlatulajdonos befizetéséről és a számára teljesített kifizetésről igazolást kell adnia, amely utóbb hasznos lehet egy esetleges vagyonosodási vizsgálat alkalmával.
A számlanyitás feltétele legalább ötmillió forint befizetése, azzal, hogy ugyanarra az SMSZ-re a számlavezető több befizetést nem fogadhat el, viszont ugyanaz a természetes személy bármennyi SMSZ-t is nyithat.
A javaslat országgyűlési vitája még hátra van, könnyen lehet, hogy a képviselők további módosítókkal egészítik ki, ezért a leírtak csak előzetes tájékoztatásként értékelhetőek.
A teljes cikk és a tervezett szabályozás részletei az ado.hu-n olvashatók.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS