Magyarország betartja a migrációval kapcsolatos dublini rendeletet, ami miatt elismerést érdemel és nem bírálatot – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, az Európai Parlament plenáris ülésének a magyarországi alapjogok helyzetéről folytatott vitáján szerdán. Nem könyöradomány, amit Magyarország kap az Európai Uniótól, a kohéziós politikával minden tagország jól jár, így nem kérhetik tőlünk, hogy “fogjuk be a szánkat” – fogalmazott. A liberális és szocialista, valamint Soros-hálózat egyes politikusai remegve, ordítva ócsárolták a magyar kormányfőt, aki higgadtan, érvelve tette helyre őket.
SZARVAS SZILVESZTER–VÉSEY KOVÁCS LÁSZLÓ – PestiSrácok.hu (BRÜSSZEL)
Marek Jurek lengyel konzervatív képviselő napirend előtti felszólalásában hangsúlyozta, hogy Európának elege van a konfliktusokból, és nem szabadna újabb frontot nyitni egy olyan ország ellen, amely csak saját kulturális önazonosságát védi. A szocialista Gianni Pittella ugyanakkor kezdeményezte, hogy májusban legyen egy állásfoglalás a magyar helyzetről és arról szavazzon az Európai Parlament, kezdeményezését elfogadták a képviselők.
Mindezek után Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke kezdte el hergelni az európai képviselőket Orbán ellen. Timmermans szerint ugyanis ha nincs erős civil társadalom, nem lehet erős maga a társadalom sem. “Sajnálom, hogy Magyarországon megbélyegzik a civileket. Igen, az NGO-nak átláthatóan kell működniük, de aggállyal nézzük a magyar jogszabályt” – mondta. Persze rögtön elő is húzta a migránskártyát, hogy az illegális bevándorlók magyar elutasítását nem tudják elfogadni.
Orbán visszavág
Most a magyar miniszterelnökön a sor. Frans Timmermans azzal zárta felszólalását, hogy a párbeszéd és a konstruktív vita a megoldások kulcsa, és az utána következő Orbán Viktor is a vita és a nézetek ütköztetésének fontosságát hangsúlyozta, utalva azokra a korábbi uniós vitákra – például a Tavares-jelentésre –, amelyekben Magyarországot vádolták, de azok nem álltak meg.
Orbán Sorost spekulánsként említette, akit meg is büntettek pénzügyi spekulációért, mégis úgy fogadják az Európai Unió központjában, ahogy a vezető politikusokat szokták. A kormányfő ezután felsorolta Magyarország utóbbi években elért gazdasági eredményeit, azzal kezdve, hogy az ország 2010-es helyzetét Görögországhoz hasonlította.
Elterjedt az a hír, hogy a magyar kormány be akarja zárni Soros egyetemét, a CEU-t – idézte fel Orbán Viktor. A CEU bezárásának nincs ténybeli alapja – húzta alá a kormányfő. Michael Ignatieff bezárásról szóló híresztelését olyan gyilkossági vádhoz hasonlítva, amikor az állítólagos áldozat él, és ő is a vádlottra mutogat.
Magyarország elkötelezettsége az Európai Unió irányában nem megkérdőjelezhető – nyomatékosította Orbán, mert hozzátette, ez az ország politikai iránya harminc éve. Ugyanakkor Magyarország számtalan dologgal elégedetlen, és azért jelzi a hibákat, mert szeretné kijavítani azokat, és szeretné megreformálni az uniót. Mi magyarok szeretjük az egyenes, világos beszédet, a terápiához pedig világos diagnózis szükséges – mondta a miniszterelnök –, utalva a közbeszédet gúzsba kötő, politikailag korrekt beszédmódra. “Ha lebontják a velünk kapcsolatos előítéleteket, kreatív és innovatív gondolatokra fognak bukkanni. Meggyőződésem, hogy Magyarország ezeknek köszönheti elmúlt évekbeli sikereit is” – jelentette ki.
A munkaalapú és nem segélyalapú munkaügyi rendszert is rendszeresen érik bírálatok az EU részéről, Magyarország azonban úgy gondolja, hogy ennek nemzetállami hatáskörben kell maradnia. Az erős tagállamok Európájában ugyanis a tagállamok nem hárítják, hanem viselik a felelősséget az intézkedéseikért. „Akinek nem tetszik Magyarország véleménye, az állítsa vele szembe a sajátját, és vitassa meg velünk!”
Kettős mérce van
A civil szervezetekkel kapcsolatos magyar törvénytervezet az amerikai mintát követi – hívta fel a figyelmet a kormányfő. “Tisztában vagyok azzal, hogy az uniós tagsággal nem csak jogok, hanem kötelezettségek is járnak. Olyan bonyolult ügyeket zártunk le közösen, mint a médiaszabályozás, magyarországi bíróságokról szóló vita. Kormányom azon dolgozik, hogy hazánk unió melletti elkötelezettsége erősödjön. Az emberek csak akkor támogatják az uniót, ha az fair vitákra épül, és azt reformálni is lehet, fel lehet hívni a figyelmet a hibákra. Mérjenek egyenlő mércével, csak így lehetünk méltóak az európai névre” – zárta erős beszédét Orbán Viktor.
Manfred Weber néppárti képviselő úgy kezdte, a CEU 25 éven át két diplomát adott ki, ami rendben volt. Nem értjük, hogy ezt az előnyt most miért veszik el ettől az egyetemtől. A tudomány szabadsága az EU alapértéke, ezt fenn kell tartani. Természetes, hogy más pozícióink lehetnek egy vitában, de amit a nemzeti konzultációs kérdőívvel csináltak Magyarországon, az nem más, mint hangulatkeltés. Orbán úr, a bürokraták Ön mögött ülnek, itt Brüsszelben nem bürokraták, hanem választott politikusok ülnek. Weber furcsállta, hogy ha valóban a civil szervezetek gazdálkodását akarja átlátni a magyar kormány, akkor vajon miért pont a zöldek támadják a magyar kormány kezdeményezését. Az oroszokra utalva kijelentette, hogy Európa is szeretné tudni, hogy ki honnan kap pénzt.
Újfent az Orbán Viktorral kelő és fekvő Pittella következik
Orbán, Ön hazudik! – hergel ismét. “Nem csak a CEU-t védjük, hanem az összes egyetemet, a kultúrát, mindent. Nincsen előítéletünk önnel szemben. Minket nem érdekel, Soros György mit kér, az érdekel minket, hogy ön nem hajlandó menekülteket befogadni. Nem akar 1500 menekültet Magyarországra átvenni. Lehetséges Orbán jelenlétét megtűrni az Európai Néppártban? Mostantól szerintem nem lehet megtűrni Orbánt ebben a pártcsaládban” – üvöltözött Pittella. Gianni Pittella ingerülten kiabálta, hogy őket nem az érdekli, mit mond Soros György, hanem az, mit mond az Európai Bizottság. Nem kizárt azonban, hogy az olasz szocialista képviselő füllentett picit, és mégiscsak érdekli őt, mit mond Soros, mert az ő neve is szerepel az Open Society Foundations-től kiszivárgott, az amerikai milliárdossal szövetséges EP-képviselők listáján.
A magyarok már akkor szabadságharcosok voltak, 1956-ban, amikor a Nyugat még megállapodott a Szovejtunióval. Minket, lengyeleket, magyarokat, szlovákokat nem kell megtanítani arról, hogy mi a demokrácia, tudjuk mi azt jól – mondta el Zdzisław Krasnodębski. Minden országnak saját joga, hogy szabályozza a saját oktatásügyét. Magyarország hozzájárulása nélkül létre sem jöhetett volna ez az egyetem, amelyhez hasonló Németországban, Franciaországban, Olaszországban nem működik, és nem véletlenül – hangsúlyozta a lengyel képviselő. Itt egy ország pellengérre állítása zajlik.
A liberális Verhofstadt kap szót. Azzal kezdi, hogy Orbánt támogatta Soros, igaz, 1989 óta sok minden megváltozott. “Nyíltan kimondja, hogy illiberális államot épít, falakat épít, elüldözi a kritikus sajtót és most úgy dönt, bezár egy egyetemet. Mi a következő lépés? Könyveket fognak égetni a parlament előtt? Nem egy büszke konzervatívot látok Önben, hanem a kommunizmus újbóli megtestesülését” – remeg a dühtől Verhofstadt. Az sem tetszik neki, hogy bár Orbán az unió tagja akar maradni, szerinte a pénzért. A liberális politikus úgy véli, az euroszkeptikusak becsületesebbek Orbánnál. Verhofstadt ugyanazokat a demagógiákat puffogtatta, mint eddig, remegve, dühösen, néha kiabálva. Összefoglalva: Verhofstadt szerint Orbánnak mennie kell.
A zöld politikus Lamberts azt kérdezi, mitől fél Orbán Viktor? “Azért kell nyitott társadalomnak lenni, mert ez önöknek jó, Magyarországnak jó” – olvasta fel a Soros György kottájából kiírt üzenetét Lamberts. Arra kérte a magyar miniszterelnököt, keresztényként fogadják be a menekülteket. Ő azt olvassa a Bibliából, hogy védeni kell és befogadni őket.
Az euroszkeptikus Farage lényegre tapintott és kimondta: Orbán Viktor, önnek soha nem fogják megbocsátani itt, hogy nem fogad be menekülteket.
„Ötszázmillió embert marionettbábok kormányoznak Európában – jelentette ki Matteo Salvini, a Nemzetek és Szabadság Európája frakció képviselője. – A terroristák halomra ölik az embereket, miközben azzal foglalkozunk, hogy Magyarországot pellengérre állítsuk.” Salvini méltányolta a magyar gazdaság eredményeit, a munkanélküliség csökkentését és hogy a magyarok megvédték a határaikat. Felidézte, hogy 1956-ban is fasisztaként beszéltek a magyarokról a szovjetek, és úgy tűnik, mintha semmi sem változott volna hatvan év alatt, mert hasonló a mostani hangnem is.
Balczó Zoltán jobbikos politikus az Európai Parlamentben is bemutatta a Jobbik 180 fokos fordulatát, miután arról beszélt, hogy Sorost ugyan elutasítják, de a lex CEU-t nem tudják elfogadni, annak módját sem, mint ahogy szerinte a rendszer is korrupt. Ezért Balczó szerint 2018-ban leváltják majd Orbánt. Szóval Balczó megvédte Soros egyetemét.
A szlovén Patricija Šulin és a holland Esther de Lange egyaránt néppártiak, így nem ragadtatták magukat a szocialista és liberális képviselőkhöz fogható kijelentésekre, de ők is a magyar kormány vitatott intézkedéseinek visszavonását sürgették Orbán Viktornál.
A román és sorosista Macovei (Ő is rajta van a Soros bábjait bemutató listán) arra szólította fel Orbánt, hogy térjen vissza Európába, az európai értékekhez.
Sophie in’t Veld, az ALDE (liberálisok) frakciójának oszlopos tagja már belevonta a kollektív rettegésbe Lengyelországot is, mint a tolerálhatatlan eszmék továbbterjedésének bizonyítékát. A képviselőnő a hetes cikkely egyes pontja szerinti eljárás elindítását, vagyis Magyarország szavazati jogának felfüggesztését sürgette, kifejezve abbéli reményét, hogy megszavazza a parlament. Talán kiemelni is szükségtelen, annyira magától értetődő, hogy Sophie in’t Veld neve is ott virít azon a bizonyos Soros-szövetséges EP-képviselők listán.
Morvai Krisztina eddig nem tárgyalt szemszögből világított rá a vitára: „Mi magyarok szabadságszerető nép vagyunk, ezért jól lehet minket mozgósítani az olyan fogalmak mentén is, mint például szólásszabadság, tudományos szabadság, tanszabadság. Ezért ördögi, amikor mintegy árukapcsolással, a szabadság hívószavaival adják el a kényszerítő eljárásokat. Megtévesztik a jószándékú embereket, akiket valamilyen szabadság mentén mozgósítanak, de valójában a tömeges migráció elősegítése, a magyar határzár lebontása és Magyarország migránsokkal elárasztása érdekében használják fel őket.”
Már izgatottan vártuk, hogy mikor kap szót a vitában Gyurcsány Ferenc párttársa, a DK-s és Magyarországot Brüsszelben is állandóan támadó Niedermüller Péter, aki arra figyelmeztette a politikusokat, hogy Orbán mindentől fél, Orbán elárulja Magyarország érdekeit. “Ön Magyarországból második Oroszországot akar csinálni. Ön Brüsszelt akarja megállítani, pedig önt kell megállítani. Zsákutcába került, míg mi soha nem hagyjuk cserben Magyarországot” – mondta Niedermüller, amely abból a szempontból is mindenképpen pikáns, hogy főnöke 2010 előtt mit tett az országgal.
Az MSZP-s Ujhelyi is felvette Niedermüller ritmusát, miután szerinte szégyen és árulás minden. “Ez hazaárulás, itt vagyunk Európa szégyenpadján. A 89-es Orbán elbújna a mai Orbán elől, szégyellné. Arra kérem európai politikus társaimat, hogy ne büntessék Magyarországot, mert Orbán érdemel büntetést, de majd mi leváltjuk otthon ezt a kormányt és visszahozzuk Magyarországot Európába” – amely alapján úgy tűnik, Ujhelyi nem csak Budapesten, de Brüsszelben is elhiszi és azt mantrázza, hogy 2018-ban majd ők jönnek. Ujhelyi semennyire nem lógott ki a valóságtól elrugaszkodott liberális európai politikusok sorából…
A fideszes Gál Kinga keményen beleszállt az eddig felszólaló támadó politikusokba. “Szégyen, hogy a Verhofstadt-féle ocsmánykodást még meg is tapsolják itt. A helyzet az, hogy a migrációs válságot gyökereinél kell kezelni, és szét kell választani a valódi menekülteket és az illegális bevándorlókat. Orbán Viktor erős, prosperáló Európában akar élni” – mondta Gál Kinga.
A kárpátaljai fideszes EP-képviselő, Bocskor Andrea kijelentette, hogy a CEU melletti kiállás a kettős mérce valódi példája. „Hol vannak önök, amikor a kisebbségi jogok érvényesüléséért kellene harcolni valamelyik európai országban?!” – szegezte a kérdést képviselőtársainak. Emlékeztetett, hogy a magyar felsőoktatási törvény többször módosult az utóbbi években, és az Oktatási Hivatal által feltárt hibák ellen eddig csak a CEU panaszkodott, egyetlen más egyetem sem. Sógor Csaba RMDSZ-es képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy Romániában évek óta a hatályos törvényekkel szembemenve működik a Marosvásárhelyi Orvostudományi Egyetem, holott meg kéne alakulnia az önálló magyar egyetemnek. „Ez a helyzet mégsem aggasztja sem Romániát, sem az Európai Uniót, ez az egyetem valamiért nem olyan fontos, mint a CEU” – mondta a képviselő. A Soros-frakció zöldpárti képviselője, az osztrák Ulrike Lunacek szerint Orbán Viktor csak azért teszi, amit tesz, mert fél a demokráciától és a valódi szabadságtól. Liberális kollégájához, Sophie in’t Veldhez hasonlóan ő is akkora híve a párbeszédnek, hogy megvonná Magyarország szavazati jogát.
Az illiberális demokrácia az, amikor nem a liberálisok nyernek
Orbán Viktor válaszában külön megköszönte a Magyarországot, a magyar népet nyilvánosan is megtámogató képviselők kiállását, Frans Timmermans-nak pedig megköszönte az érdemi párbeszéd felajánlását. Guy Verhofstadthoz fordulva úgy fogalmazott a magyar miniszterelnök:
Többedszer alakul ki bennem az a benyomás, mintha Ön meg akarná mondani a magyaroknak, hogy mit gondoljanak. Köszönjük, de a magyarok ezt négyévente egyébként is megteszik, elmondják a véleményüket a választásokon.
Az ülésen őt korábban ingerülten bíráló szocialista, Gianni Pitella figyelmét felhívta a miniszterelnök, hogy a migránsok nem Magyarországra akarnak menni, hanem Magyarországon keresztül Ausztriába, Németországba és Svédországba:
Mi valójában ezeket az országokat védjük, és valójában mi a schengeni szerződést tartjuk be. Furcsállom, hogy Ön azt sérelmezi, hogy betartjuk a törvényt. Inkább elismerést érdemelnénk ezért.
A valósággal is szembesítette az Európai Parlament képviselőit, közölve, hogy a megadott keretszámhoz képest tíz százaléknál kevesebb migránst helyeztek át. Nyilvánvalónak nevezte a kvótára és az áthelyezésre alapuló politika bukását, mondván azok az országok sem tartják be, amelyek nyilvánosan nem szegülnek szembe vele. A néppárti képviselőket figyelmeztette, hogy régi kommunista taktika, ahogy a néppártot kívülről meg akarják osztani a migrációs kérdés ügyében, és kérte őket, hogy ne engedjenek ezeknek a kísérleteknek. Orbán reagált a kohéziós pénzeket érintő bírálatokra is:
Az a pénz, amit Magyarország az EU-tól kap, az nem könyöradomány. A kohéziós politikával minden állam jól jár, akik adják a pénzt, azaz a nettó befizetők is keresnek rajta. Nem kérhetik tőlünk, hogy fogjuk be a szánkat, nem beszélhetnek velünk úgy, mintha ajándékot adnának nekünk, és az Önök lekötelezettjei lennénk.
Az ő állítólagos autoriter viselkedését érintő vádakat azzal utasította vissza, hogy tizenhat évet töltött a parlamentben ellenzékben, és még csak a tizenkettedik kormányzati évét kezdi meg.
Én azon kevesek közé tartozom, aki amikor vesztett, akkor sem ült be jól fizető üzleti állásokba, hanem beültem, beültünk ellenzékbe, küzdöttünk, és újra elnyertük az emberek bizalmát. Egy ilyen közösséget nem lehet autoriter politikával vádolni.
Orbán Viktor végezetül megadta a magyarázatot az európai liberálisokat három éve az őrületbe kergető illiberális kifejezésre is, de borítékolható, hogy ettől sem lesznek nyugodtabbak:
Közép-Európában azt gondolják, hogy ha a liberálisok nem nyernek vagy nem részei a kormánynak, akkor nincs demokrácia. Elegünk van ebből. Az illiberális demokrácia az, amikor nem a liberálisok nyernek.
A szerdai vita szárószavazását hétfőn, május 1-jén tartják majd.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS