Komoly hullámokat vert április végén, hogy Simicska Lajos kezébe került az egyik legolvasottabb magyar hírportál, az Index. Annak ellenére történt így, hogy a milliárdos oligarcha mindent megtett a fedésben maradásért. Szövevényes, ám gyors átjátszási manőver során tette rá a kezét az Indexre, méghozzá úgy, hogy még a kirakatember mögött sem ő, hanem egyik bizalmasa bukkant föl. Eközben pedig figyelni kellett az oldal függetlenségének látszatára is. A Figyelő legfrissebb számában részletesen bemutatja az ügymenetet.
Az Index jelenlegi gyakorlati vezetője, Bodolai László a megelőző években is a portál jogásza volt, sőt egyes feltételezések szerint ott és más hírportálokon is írt bírósági beszámolókat. Ő tehát kulcsfigura, és egyúttal a folytonosság (balliberális olvasatban: a függetlenség) garanciája is. Bodolai azonban nem a Simicska-birodalom része, sokkal inkább látszik kötődni Soros György hazai médiaérdekeltségeihez, a 444.hu-hoz és az Átlátszó.hu-hoz. Uj Péter korábbi főszerkesztő az Indextől indulatok közepette távozó újságírókból verbuválta 2013-ban a 444.hu-t, ugyanakkor nem varrta el a korábbi szálakat sem, hiszen Bodolai éppen tőle bérli ügyvédi irodája helyiségét egy budaörsi ingatlanban. Az ügyvédet viszont az Index egyik korábbi sajtóperében az Átlátszó.hu ügyvédje, Bajnai Gordon bizalmasa és az MSZP-SZDSZ kormány államtitkára, Tordai Csaba helyettesítette. Mindebben az az igazán pikáns, hogy az Orbán Viktorral meredeken szembefordult Simicska Lajos ebből a balliberális körből választotta ki legújabb szövetségesét.
Cégalapítás, alapítványalapítás, tulajdonoscsere
A Nanga Parbat 17 Tanácsadó Zrt-t a teljesen ismeretlen, semmilyen jogi nyilvántartásban nem szereplő Qvell Tibor Attila – a stróman, akitől aztán hamarosan meg is váltak – alapította tízmillió forintos alaptőkével, január 6-án. A pénz felét be is tette a bankszámlára, a másik fele viszont sosem került be. Érdekesség, hogy az új cég székhelyét pontosan a Mediaworks központjával – és az egykori Népszabadság szerkesztőségével – szemközti épületbe jelentették be Óbudán, egy székhelyszolgáltató céghez. Első fricska.
A Nanga Parbat cég bejegyzésén még meg sem száradt a tinta, és máris megalapította a Magyar Fejlődésért Alapítványt, mintha csak ez lett volna a fő cél. Itt lépett be a történetbe észrevétlenül az Index jogásza, Bodolai László, aki csak úgy a semmiből az új alapítvány képviselő-kurátor-mindenese lett. Az alapítványt ugyanúgy elrejtették, mint a Nanga Parbatot, és az említett székhelyszolgáltató cég ügyvezetőjének lakcímére jegyezték be, szintén Óbudán, a Lajos utcában. Lajos közeleg – második fricska.
Amint megtörtént az alapítvány hivatalos nyilvántartásba vétele, tovább gyűrűztek az események Bodolai László körül. Az alapítványt vezető ügyvéd megvásárolta az alapítványt létrehozó céget, így övé lett a világ kilencedik legmagasabb hegycsúcsáról elnevezett Nanga Parbat. Az adásvételt hivatalosan a Bodolaival egy épületben irodát bérelő ügyvéd, Koszorú István intézte, de valami titokzatos okból az ilyen ügyletekben igazán tapasztalt Kende ügyvédi iroda volt a valós lebonyolítója a nem túl komoly, csupán ötmillió forintos részvényeladásnak.
Simicska embere jön, és biztosít
Március 27-ig még az eredeti tulajdonos Qvell Tibor Attila maradt a vezérigazgató, de akkor Tóth Marianna, Simicska Lajos bizalmi embere és több cégének vezetője váltotta. Ezt azonban hivatalosan mindaddig nem jelentette be a cég, amíg az alapítványa át nem vette az Indexet. Április 19-én ugyanis a Simicska tulajdonolta Pro-Ráta Holding Zrt. megvásárolta az Index.hu Zrt. száz százalékos üzletrészét Spéder Zoltán cégétől, majd másnap rögtön átruházta az egészet a Magyar Fejlődésért Alapítványra. A következő napon bejelentették az új vezérigazgatót, Tóth Mariannát, addig maguk az újságírók sem tudtak róla, hogy már valaki más vezeti a portált megkapó alapítvány gazdacégét. A pár nap alatt lebonyolított adásvétel után az Index Zrt. igazgatóságának elnöke a történet egyik főszereplője, Bodolai László lett, míg rajta kívül a korábban a TV2-nél és a Viasatnál dolgozó Kereszty Gábor és az egyértelműen Simicskához köthető Nagy Ajtony Csaba került be a testületbe.
Így alakult ki az a láncolat, mely szerint a kiindulópont, a Nanga Parbat tulajdonosa Bodolai László, aki egyben a cég által létrehozott és az Index.hu-t birtokló Magyar Fejlődésért Alapítvány kurátora is. Mivel ő eddig nem volt beágyazva a Simicska-birodalomba, a Nanga Parbat vezérigazgatói székébe kellett ültetni egy olyan embert, aki viszont be van. Ő Tóth Mariann. A Figyelő szerint Simicska nyilván nem adományozta el az Index Zrt-t egy kéthónapos alapítványnak visszavételi jog nélkül. Ezt a jogát – ha van – Simicska Tóthon keresztül érvényesítheti, illetve a vezérigazgató megakadályozhatja Bodolait a részvények harmadik félhez való átjátszásában. A korábban említett Kende ügyvédi irodára azért lehetett szükség, hogy ennek a fura viszonyrendszernek a biztosítékait kidolgozza.
Bodolai nem tud olyat tenni, amiért ne gondolná függetlennek az Index szerkesztősége
Az egész titkolózásra és az alapítványi szálra bizonyára azért volt szükség az adásvétel körül, nehogy szétszéledjen az Index szerkesztősége, ha kitudódik, hogy Simicska tulajdonába kerültek, így a milliárdos az alapítvány alapítója mögé bújt el. Egyelőre meghagyja azt az illúziót, hogy Bodolai irányítja a szálakat, és a Figyelő szerint még úgy is tökéletesen megfelel neki az Index Orbán-ellenes hangvétele, hogy mindez nem párosul Jobbik-pártisággal, ahogy a Magyar Nemzetben vagy a Hír TV-n. Az Index főszerkesztője, Dudás Gergely mindezek ismeretében is változatlanul bízik Bodolaiban, sőt a függetlenség garanciájának tartja őt. Igaz, mást nem nagyon tehet, hiszen a tulajdonost illetően őt is kész tények elé állították, a függetlenség illúziójához pedig valószínűleg tíz körömmel fog ragaszkodni a Jobbik-párti milliárdos legújabb szerzeményének újságírógárdája.
forrás: Figyelő
Facebook
Twitter
YouTube
RSS