Az átfogó stratégiai partnerség szintjére emelte a kínai kormány a magyar-kínai kétoldalú együttműködést, ami Kínában a legmagasabb kategória – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Pekingben a közmédiának, az Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével folytatott hivatalos tárgyalások után.
Egy Övezet – Egy Út néven tartanak tartanak gazdasági fórumot Pekingben a hétvégén Orbán Viktort szombaton a kínai államfő és a kínai miniszerelnök is fogadta, több stratégiai gazdasági megállapodás is született. A magyar kormányfő kétoldalú tárgyalásokat is folytatott. Találkozott Erdogan elnökkel, aki hivatalos látogatásra invitálta Ankarába. A katonai tiszteletadással fogadott Orbán Viktor helyi idő szerint szombat délelőtt megbeszélést folytatott Hszi Csin-ping kínai államfővel, Li Ko-csiang miniszterelnökkel, majd a két kormányfő jelenlétében az Országos Népi Gyűlés épületében több megállapodás is született a két ország között. A tárgyalások és a megállapodások után Szijjártó Péter a közmédiának elmondta:
Kínában azokat az országokat tartják számon átfogó stratégiai partnerként, amelyekkel a kétoldalú együttműködésnek a legnagyobb jelentőséget tulajdonítja a pekingi kormány. Értékelése szerint így a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok előtt újabb lehetőségek nyílnak. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy megkapták a Budapest-Belgrád-vasútvonalra a kínai Eximbank finanszírozási ajánlatát, amely 20 éves lejáratú, 2,5 százalékos hitelkamatot előirányzó, dolláralapú hitelajánlat. Ez jó kiindulási alapnak tekinthető, és ha viszonylag gyorsan sikerül lezárni a tárgyalásokat, az őszi Kína-Közép-Európa miniszterelnöki csúcstalálkozóig – amelyet Budapesten tartanak – elkészíthető lesz a tenderkiírás is
– tette hozzá a politikus. Kérdésre elmondta, hogy a Budapest-Belgrád-vasútvonal beruházásának összértéke 550 milliárd forintra tehető, a hitelajánlat pedig a teljes beruházási érték 85 százalékára vonatkozik.
A miniszter tájékoztatott arról a megállapodásról is, hogy a magyar mezőgazdasági-élelmiszeripari kivitel növelése érdekében tárgyalások kezdődnek a Kínába irányuló magyar gyümölcsexport lehetőségéről, ami a magyar agráriumnak óriási gazdasági jelentőségű lenne. Megegyezés született továbbá arról – folytatta -, hogy a kínai fejlesztési bank 79 millió dolláros hitel keretében újabb magyarországi projektet, a Wanhua-BorsodChem termelékenységet fejlesztő, környezetvédelmi típusú beruházását finanszírozza. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Sanghaji Aranytőzsde szintén megállapodott, amely alapján a BÉT-en létrejön egy kifejezetten kínai, keleti irányú kereskedést folytató részleg, és a BÉT jelenti majd a Sanghaji Aranytőzsdének a regionális platformot.
A miniszter végül elmondta, hogy – a kínai jogi rendszerhez képest kivételes eljárásban – a magyar állam lehetőséget kapott a pekingi magyar nagykövetség megvásárlására. A Kínában tartózkodó magyar delegáció programjának részeként Szijjártó Péter szombat reggel tárgyalt Vang Ji kínai külügyminiszterrel, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a hivatalos megbeszélések után megkoszorúzta a Tienanmen téri Hősök emlékművét.
Orbán és Erdogan a kétoldalú kapcsolatokról tárgyalt Pekingben
Egy Övezet – Egy Út néven tartanak vasárnap és hétfőn külgazdasági együttműködési fórumot Pekingben. A Selyemút Gazdasági Övezet jövőjéről szóló rendezvényen 28 állam- és kormányfő vesz részt. Orbán Viktor szombaton már tárgyalt a mongol miniszterelnökkel és a török államfővel. Recep Tayyip Erdogannal áttekintették a magyar-török kétoldalú kapcsolatok helyzetét. A megbeszélésről tájékoztatva Havasi Bertalan elmondta: hamarosan átadják Budapesten a felújított Gül Baba türbéjét, és az ünnepségen várhatóan Recep Tayyip Erdogan is részt vesz majd.
A Magyar Nemzet értesülései szerint Orbán Viktor az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinal is találkozik egy fórumon kívüli kétoldalú találkozón, amelyen a paksi beruházással kapcsolatos részleteket tárgyalják meg.
PS/Magyar Idők/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS