A kormányhivatalok alá sorolt vízügyi- és környezetvédelmi felügyelőségnek nem tűnt fel, hogy egy romániai húsüzem jóvoltából hosszabb ideje nagy mennyiségű állati maradvány, rothadó csirkeaprólék és fekália úszik a Szamos és a Felső-Tisza magyar szakaszán, holott erről az egész média beszámolt, de a napokban a PestiSrácok.hu munkatársának helyi kajak-kenu túravezetők is megerősítették, hogy elviselhetetlen a helyzet.
A trianoni döntés óta Magyarország folyóinak vízminősége az utódállamok, illetve a szomszédaink jóindulatán múlik, és ez a jóindulat, mint a minap kipattant szamosi-botrány is mutatja, ritkább, mint az iható élővíz. Felvételek és helyi beszámolókból is arra lehet következtetni, a Szamosba engedett szennyvíz lehet felelős a Tisza és a Szamos elszennyeződéséért. A víz felszínén úszkáló szerves hulladék és fekália problémája már a Szabolcs-Szatmár-megyei közgyűlésen is előkerült, ugyanakkor a vízügy portálunkat arról tájékoztatta, hozzájuk semmilyen bejelentés nem érkezett, és a gátőrök sem észleltek szennyeződést.
A Szamos, és rajta keresztül a Tisza szennyezéséről nemrégiben az Együtt politikusa hozott nyilvánosságra egy videót, amelyben arról számol be, korábban a vásárosnaményi szennyezés okozott problémát, de ott történtek komolyabb beruházások. Ezután merült fel, hogy a Tiszát a Szamosból érkező szennyezés mérgezheti. A videóból kiderül, a helyiek elmondása szerint a víz tetején rendszeresen úszik zsiradék és fekália, amely több esetben is feltorlódott a Tisza egyes szakaszain. Horgászok is megszólalnak, akik arról számolnak be, 3-4 éve rendszeres látvány a bűzlő szerves hulladék a víz felszínén, ugyanakkor a gátőrök nem tesznek semmit ez ellen, a halak pedig eltűntek a Szamosból. A szóban forgó Unicarm-húsüzemben elkövetett gazemberségekről az Átlátszó.hu is riportot írt.
Hányingerkeltő folyadék ömlik a Szamosba
A politikusnő ezután felkeresi a román oldalon található Vetés nevű települést, amelynek határában található az a húsfeldolgozó üzem, ahonnan elmondása szerint csöveken a Szamosba vezetik a gyár szerves hulladékát. A Szamos partján készült felvételek tanúsága szerint a gyárból odavezetett csőből először zavaros, bűzlő vegyszereket is tartalmazó, fehéren habzó víz ömlik ki, majd hirtelen megváltozik a színe, és egy barnás szerves anyagoktól terhes, hányingerkeltő folyadék váltja fel.
Ne rontsák a turizmust! – intették óvatosságra a sajtót
A SzabolcsOnline nemrégiben megjelent cikkében arról ír, már a megyei közgyűlés is tárgyalta a vízszennyezés ügyét. A portál beszámolója szerint Adorján Béla jobbikos képviselő napirend előtti felszólalásában azt firtatta, történt –e előrelépés a Szamos víztisztaságának kérdésében, illetve folynak –e kormányközi tárgyalások, amelyek hosszútávon biztosítanák a víz tisztaságát. A képviselő felidézte, hogy az év elején a közgyűlés már fogadott el a probléma megoldásával kapcsolatos határozatot. A SzabolcsOnline beszámolója szerint Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke a jobbikos képviselő kérdésével kapcsolatban elmondta, az illetékes szervek, a Hajdú-Bihar és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal, valamint a megyei hatóságok is foglalkoztak az üggyel, ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy határon átlépő vízfolyásokról van szó. Hozzátette, a diplomáciai lépések előkészítése is folyamatban van. A portál megjegyzi, a közgyűlés elnöke arra kérte a sajtót, hogy „helyes arányban” tájékoztassák a közvéleményt, az indokolatlan riogatásnak ugyanis a turizmus esne áldozatául, ami komoly károkat okozna a megyében.
Jó reggelt, kormányhivatal!
Siklós Gabriella a Országos Vízügyi Főigazgatóság sajtóreferense portálunk érdeklődésére elmondta, a problémával kapcsolatban állampolgári bejelentés nem érkezett hozzájuk, így külön eljárást nem folytattak le az üggyel kapcsolatban. Hozzátette, a gátőrök folyamatosan dolgoznak az említett területen, és ők sem jeleztek problémát. Siklós Gabriella arról is tájékoztatott, információi szerint a jövő hét közepén a sajtóhírek alapján vizsgálatot indít majd az illetékes kormányhivatal. Hozzátette, létezik egy határvízi egyezmény Románia és Magyarország között, melynek értelmében a román félnek értesítenie kell a magyar felet szennyezés esetén, ugyanakkor ilyen értesítés sem történt a magyar fél irányába.
Portálunk úgy tudja, egyes vélemények szerint a hatóságok azért nem tapasztalnak mérhető szennyeződést, mert a román oldalon a cég előre tudja, mikor történik mintavétel. Ugyanakkor a PestiSrácok.hu munkatársának több, túravezetőként is tevékenykedő helyi forrás megerősítette: elviselhetetlen a bűz és a szennyáradat a Szamoson.
Vezető kép: a romániai húsüzem illegális szennykiömlője – forrás: Együtt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS