Minden a lehető legnagyobb rendben van a CEU akkreditációja körül – nyugtatta meg a PestiSrácok.hu-t a Soros-egyetem sajtóreferense, akitől megtudtuk, valamennyi szükséges regisztrációjuk megvan-megvolt az egyetem szabályos működéséhez, az akkreditációt pedig gyakorlatilag csak bónuszként szerezték meg, és az is a kiváló színvonalukat mutatja. A csütörtöki cikkünkben föltárt CEU-s székhelyanomáliákra és az egyetem körül kialakult justizmord helyzetre viszont nem kaptunk érdemi választ.
Válaszolt a PestiSrácok.hu megkeresésére a Central European University (CEU) sajtóreferense, akinek csütörtöki írásunk megjelenése előtt tettünk fel több kérdést az egyetem zavarosnak tűnő akkreditációs és székhelyviszonyai kapcsán. Rüll Ildikó végül csak az akkreditációs témakört érintette. Válaszát azzal kezdte, hogy a CEU a 2004-es akkreditációja előtt is minden szükséges engedéllyel rendelkezett ahhoz, hogy képzéseket folytasson, és amerikai diplomát adjon ki. Tájékoztatása szerint erre először 1992. július 24-én kapott engedélyt a New York State Education Department-től. Ám válaszából kiderült, hogy ez nem egy végleges engedély („absolute charter”) volt, azt ugyanis csak 1996. szeptember 20-án szerezték meg. (Mindebből úgy tűnik, hogy éveken keresztül végleges engedély nélkül is vígan lehetett diplomákat osztogatni Soros György tőzsdespekuláns egyetemén…) A CEU sajtóreferense azt is elmondta: az Egyesült Államokban az egyetemek akkor adhatnak ki konkrét diplomákat, ha a programjaik minisztériumi regisztráción estek át. E regisztráció folyamata az európai programakkreditációval egyenértékű – tette hozzá Rüll Ildikó. Megjegyezte:
A CEU-nak a kezdetektől minden programja regisztrálva volt a New York State Education Department-tel. 1998-ban a CEU úgy döntött, hogy ezen felül még beszerez egy intézményi akkreditációt is, annak ellenére, hogy erre a jog szerint nincs szükség.
Ebből úgy tűnik, mintha az intézmény önszorgalomból akkreditálta volna magát az Egyesült Államokban. A sajtóreferens magyarázata szerint egy ilyen akkreditáció „erősíti az intézmény presztízsét”. Az éveken keresztül tartó folyamat végül 2004-ben vezetett el a Middle States on Higher Education által kiadott intézményi akkreditációhoz. Rüll Ildikó leszögezte:
Ennek azonban az egyetem jogállásához nincs köze, csupán a színvonal kiválóságát jelzi.
Teljes kavarás a címekben
A CEU sajtóreferense egyúttal visszautasította a portálunk csütörtöki cikkében megszólaltatott jogi szakértő állítását, aki azért kérdőjelezte meg a New York-i székhelyű CEU akkreditációjának érvényességét, mert az amerikai okiraton nem szerepelt a New York-i cím, csak a budapesti működési helyszín. Rüll Ildikó szerint a jogi szakértő hivatkozása, miszerint „a dokumentumon a levelezési cím szerepel, nem pedig a jogi székhely, arról árulkodik, hogy az illető az amerikai akkreditációs intézmény működését nem ismeri”. Különös, hogy egy korábbi válaszában még nem „levelezési címként”, hanem „működési helyszínként” említette a Nádor utca 9-et a CEU sajtóreferense, pedig a kettő nem ugyanaz.
A sajtóreferens szavaival ellentétben az általunk megkérdezett jogi szakértő a CEU New York-i székhelyének hiányát kifogásolta az akkreditációs okiratról, és úgy fogalmazott:
Jogi abszurditás, hogy nincs benne a cég valós székhelye. Ez egy jogon kívüli helyzet.
Ráadásul előző cikkünkben idéztük a hatályos magyar Cégtörvényt is, amely szerint egy cég székhelye a társaság cégjegyzékbe bejegyzett irodája, amely egyúttal a levelezési címe is. A New Yorkban bejegyzett CEU címeként tehát nem a budapesti Nádor utca 9-et kellett volna megadni, hanem ezt: 10019 New York, West 57th street 224. Ahol, mint arról a Ripost cikke alapján áprilisban beszámoltunk, a Soros György-féle Open Society Foundations központja van. Mégpedig ez az épület:
Megválaszolatlan kérdések
Csütörtöki cikkünk legsúlyosabb fölvetéseire azonban nem érkezett válasz a CEU-tól. Akkor azt írtuk: minimum súlyos tévedésnek tűnik, hogy az elvileg New York-i székhelyű CEU oktatási intézményként való működését az amerikai akkreditációs bizottság nem az amerikai székhelyével engedélyezte, hanem a kiadott okiraton a budapesti Nádor utca 9. szerepel címként. Hiába köztudott tény, hogy a CEU New Yorkban csak postacímként működik (ahol egyébként Soros Nyitott Társadalom Alapítványai tanyáznak), a székhelyeként akkor is azt kellett volna megadni az iraton. A PestiSrácok.hu által megkérdezett jogi szakértő szerint egy ilyen alapvető adat téves megadása az okirat érvénytelenségét is fölveti. És végül íme az a három kérdés, amelyekre nem jött érdemi válasz a CEU-tól:
- Miért írják azt az egyetem honlapján, hogy „az Amerikai Egyesült Államokban és Magyarországon akkreditált budapesti székhelyű felsőoktatási intézmény”. Hogy lehetne a CEU székhelye Budapest, amikor a cégnyilvántartás szerint a székhelye New York?
- Az amerikai akkreditációban miért nem szerepel egyáltalán a New York-i cím?
- És ugyanebben az amerikai akkreditációban a Nádor utcai címhez miért nincs odaírva, hogy az a működési hely? Ezzel ugyanis azt a látszatot keltik, mintha az a székhely lenne…
Vezető kép: AP/Szandelszky Béla
Facebook
Twitter
YouTube
RSS