Az évek óta tartó migránsválság során a bevándorlók megtanulták, milyen trükkökkel tudják kijátszani a hatóságokat, hogy tovább maradhassanak Európában és megkapják a menekültstátuszt – írja a hirado.hu.
Folyamatosan, gyakran ezresével érkeznek a migránsok Európa határaihoz. Elsősorban Olaszországon keresztül akarnak Nyugat-Európába jutni, de nem egyszer Portugália felől is megpróbálnak partot érni. Akiknek sikerül, azok közül egyre többen próbálják meg hazugsággal megtéveszteni az uniós hatóságokat, hogy ne toloncolják ki őket.
Német hírportálok például arról számoltak be, hogy az illegális bevándorlók feljelentik saját magukat, így próbálják meg elkerülni a kiutasítást. “Bűnösnek vallják magukat olyan bűncselekményekben, amelyek miatt akadályozhatóvá válik a kitoloncolásuk a származási országba. A nemzetközi szerződések ugyanis tiltják, hogy olyan országba toloncoljanak vissza valakit, ahol például halálbüntetéssel sújthatnák. A Közel-Keleten pedig a halálbüntetés még egy bevett formula” – magyarázta Deák Dániel, a Nézőpont Intézet elemzője. Csak Bajorországban tavaly nyár óta 150 esetben vallottak maguk ellen a migránsok, majdnem minden negyedik állította magáról, hogy embert ölt, és nagyjából ugyanennyien, hogy az Iszlám Állam tagjai.
Sokan kiskorúan vallják magukat: Svédországban a Breitbart szerint 50 önmagát kiskorúnak valló marokkóiból 48-ról derült ki, hogy valójában felnőttek. A marokkói ujjlenyomat-adatbázis elérhető az uniós hatóságok számára is, így könnyű volt ellenőrizni az állításokat. “Ebből a szempontból rendkívül puha szabályozás érvényesül az Európai Unióban. A legnagyobb baj, hogy bár az EU-nak vannak visszafogadási keretegyezményei harmadik országokkal – Afganisztánnal, Pakisztánnal, adott esetben még Szíriával is –, de tagállamonként az egyedi visszafogadási egyezmények már nem köttettek meg. Ez pedig egy obligát feltétele annak, hogy a folyamat végbemehessen” – mutatott rá ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Gyakori megoldás, hogy direkt eldobják a papírjaikat, 2015-ben a szerb-magyar határ környékén is találtak eredeti okmányokat. “Más állampolgárnak hazudják magukat, és mivel azokban az államokban, amelyekből érkeznek, illetve amelyik állampolgárának adják ki magukat, nem működik olyan fejlett nyilvántartás, illetve nincs olyan kiépült bürokrácia és kapcsolat az Európai Unióval, hogy gyorsan le lehetne ellenőrizni a személyazonosságukat. Így ezzel is hosszú hetekre, adott esetben hónapokra is hátráltatják az eljárást” – hívta fel a figyelmet Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS