Hiánypótló hulladékkezelési-, és hasznosítási szakmérnök-képzés elindítását tervezi az NHKV és felsőoktatási partnerei. legújabb közleményükben fogalmaznak, a hiánypótló képzés a tervek szerint minden korszerű műszaki, biológiai, jogi és közgazdasági ismeretet átad a majd a jelentkezőknek, amelyek a hulladékkezeléssel kapcsolatosak. A hulladékkezelés átalakításának három eleme, a számlázási rendszer összehangolása, a regionális hulladékszállítás bevezetése és az újrahasznosítás átszervezése mellett a rendszer fenntarthatósága érdekében tehát a szakképzésben is változtatások szükségesek. A szigorodó uniós elvárásoknak való megfeleléshez elegendő számú, jól képzett szakemberre lesz szükség, munka nélkül biztos nem maradnak majd a képzés elvégzői.
Mint korábban az NHKV Zrt. egy éves működése kapcsán elmondta, a cég alapvetően három különböző területen szeretne változásokat elérni a hulladékgazdálkodásban. A jelen pillanatban még az kezdet nehézségeiből éppencsak kilábaló új, egységes számlázási rendszer mellett ilyen terület a regionális hulladékkezelés kialakítása, és működtetésének optimalizálása, amelytől a szolgáltatás színvonalának, és a hulladékkezelési díj szintjének egységesülése, harmonizálódása mellett azt is várták, hogy a jelenleg alacsony kapacitáson működő korszerű hulladékfeldolozók és újrahasznosító üzemek végre teljes kapacitással üzemelhetnek majd. A harmadik terület szoros összefüggésben a regionális hulladékkezelési rendszer kialakításával a hulladék újrahasznosításának az uniós elvárásokhoz való igazítása, különös tekintettel az újrafelhasználási láncba bekerülő hulladékok arányának emelkedésére és arra, hogy azok lehetőleg Magyarországon kerüljenek feldolgozásra.
Az oktatás is feladattá vált
Az említett három terület mellett úgy tűnik egy negyedik is körvonalazódik, hiszen az NHKV Zrt. az oktatásban is kivenni látszik a részét. Mint arról beszámoltunk, az NHKV Zrt. egy bodajki általános iskolában indította útjára környezettudatos szemléletformálást célzó programját, amelyet ígérete szerint újabbak követhetnek majd. Mint kérdésünkre elmondták, az állami cég nagyon fontosnak tartja a szemléletformálást, és az kétségtelen, hogy ezt minél fiatalabb korban érdemes elkezdeni. Hangsúlyozták, mivel az NHKV Zrt. alig egy éve kezdte meg a működését, az említett rajzpályázat számukra is sok tanulsággal járt, amelyeket a jövőben induló hasonló programjaikban szeretnének hasznosítani, de vannak elképzeléseik más korcsoportok megszólítására is.
Ugyanakkor már e verseny kapcsán szó esett arról is, hogy az NHKV Zrt. egyetemi partnereivel a felősoktatási szakképzésben is új szakirány beindítását tervezi. Mint megtudtuk, az NHKV Zrt. szakmai kezdeményezésével és támogatásával a Szent István Egyetem Mezőgazdasági és Környezettudományi Kar Környezettudományi Intézete és a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézete közös szervezésben új szakmérnök-képzést indít. A hulladékkezelési és hasznosítási szakmérnök-képzés az NHKV Zrt.-vel egyeztetve és a képző intézmények több évtizedes szakmai tapasztalatára alapozva, a tervek szerint 2017. szeptemberében kerül meghirdetésre.
Hiánypótló képzés indul
Az NHKV Zrt. időközben közleményében is tájékoztatott arról, hogy hulladékkezelési-, és hasznosítási szakmérnök-képzés elindítását tervezik. Mint fogalmaznak, a hiánypótló képzés a tervek szerint minden korszerű műszaki, biológiai, jogi és közgazdasági ismeretet átad a majd a jelentkezőknek, amelyek a hulladékkezeléssel kapcsolatosak. A két egyetem a szakalapítással és a képzéssel kapcsolatos – a kari tanácsok és a szentátusok jóváhagyásával is ellátott – dokumentációját még idén májusban megküldte az Oktatási Hivatalnak.
Mint a közleményben kifejtették, a szakmérnök-képzésben várhatóan olyan ismereteket is elsajátíthatnak majd a képzésben résztvevők, mint a hulladékgazdálkodás jogi alapjai, különböző mintavételezési, elemzési és minősítési eljárások, a begyűjtési rendszerek, a hulladék feldolgozásának technológiai folyamata, a másodnyersanyagok és másod tüzelőanyagok hulladékból való kinyerésének módszerei. A képzésben résztvevők megismerkedhetnek továbbá a biológiailag lebomló hulladékok kezelésével és feldolgozásával, a hulladékok ártalmatlanításának, a lerakók üzemeltetésének módszereivel, a szennyvíz- és csurgalékvíz tisztításának alapjaival, a szennyvíziszapok kezelésével, és egyes menedzsmenti ismeretekkel.
A közlemény külön kitér arra, hogy az NHKV várja a közszolgáltatók kérdéseit, véleményét és hozzászólásait is a tervezett képzés indításával kapcsolatban.
Akár közép vagy felsővezetői szinten is alkalmazható a megszerzett tudás
Portálunk szeretett volna bővebb tájékoztatást kapni a tervezett új szakirányú képzéssel kapcsolatos további részletekre is. Mint az NHKV Zrt. által megküldött tájékoztató anyagból megtudtuk, a hulladékkezelési és hasznosítási szakmérnök szakképzettséget adó képzés belépője a műszaki vagy agrár képzési területen alapképzésben, egyetemi, vagy főiskolai szintű képzésben szerzett mérnök szakképzettség. A képzés a tervek szerint két félévig tart majd. A képzést azoknak a hulladékgazdálkodási iparágban jelenleg is dolgozó szakembereknek, szaktanácsadó intézményekben dolgozóknak, önkormányzati alkalmazottaknak, vagy civil szervezetek tagjainak ajánlják, akik a képzés után képesek lesznek megfelelni a hulladékgazdálkodás területén zajló folyamatos innovációkból, műszaki fejlesztésekből és jogszabályi változásokból eredő új kihívásoknak. A megszerzett korszerű ismereteken alapuló tudás alkalmazható lesz a hulladékgazdálkodási iparban akár közép és felsővezetői szinten, az önkormányzati és hatósági munkában, valamint az innovációs tevékenységben is.
A képzésre jelentkezőktől elvárják az önálló de a csapatmunkában való munkavégzés képességét is. Kiemelt fontosságú a jó műszaki érzék, mindenekelőtt az új, innovatív műszaki megoldások, technológiák alkalmazásához. A képzésben résztvevők a szintetizáló tudásuk révén alkalmassá válnak vezetői feladatok ellátására, stratégiai szintű gondolkodásra.
Forrás: NHKV/PestiSrácok.hu;
Facebook
Twitter
YouTube
RSS