Ha a Fidesz fél valakitől, akkor az nem Soros, Botka, vagy Vona, hanem Simicska Lajos, aki a Jobbik melletti látványos kiállásával megerősítette a radikális pártot, és sokan arra számítanak a 2018-as választások hajrájában kitálal a Fideszről – mondta Török Gábor a Magyar Narancs csütörtöki számában megjelent interjújában. A politikai elemző szerint, ha Botka László választási stratégiája nem jön be, 10 év múlva az MSZP helyett a Momentum Mozgalmat találjuk a parlamentben. Arról is beszélt, a Fekete-Győr Andrásban megvan ugyanannak a politikai pályának a lehetősége, amelyet Orbán Viktor is befutott, és a Momentum Mozgalom akár lehet az új Fidesz is.
A politikai elemző a Magyar Narancsnak adott interjújában arról beszélt, Botka László megjelenése és stratégiája volt az új reménység az MSZP számára Gyurcsány Ferenc után, aki negatív spirálba rántotta a szocialista pártot. A Gyurcsány által okozott válság azonban véleménye szerint sokkal mélyebb annál, minthogy egy ember helyre tudná hozni. Mint hozzátette, „9 hónap alatt nem lehet palotaforradalmat levezényelni”. Török Gábor szerint Botka taktikája az volt, hogy előre rohant, kimondta az addig kimondatlan vádakat Gyurcsány Ferenc korábbi pártbeli tevékenységével kapcsolatban, és ezzel szembeszállt a párt „árulóival” is. Ezt a törekvését azonban láthatóan nem jutalmazta meg a közvélemény. Az elemző megjegyezte, ha a Botka-féle stratégia elbukna, akkor 10 év múlva inkább a Momentum Mozgalom lesz a Parlamentben, mint az MSZP, amelynek politikája inkább az eljelentéktelenedés felé mutat.
A kisebb pártok az MSZP legyalulásában érdekeltek
Török Gábor arról is beszélt, sok ellenzéki politikus – köztük Gyurcsány – játszik Botka László 2018-as bukására, hogy az MSZP veresége után a baloldal élére állhasson. Ráadásul ezek a pártok inkább az MSZP-s szavazóinak elszívásában és az MSZP „legyalulásában” érdekeltek, nem a szocialisták győzelmében. Hozzátette, a középpárt szintjére süllyedt MSZP-n belül is egyre többen lettek, akik úgy érezték, el vezetnék a pártot, viszont félszívvel álltak be az aktuális vezér mögé. Emiatt kérdéses, hogy Botka végig tudja –e csinálni a programját, vagy bedobatják vele a törülközőt.
A Momentum az új Fidesz, Fekete-Győr az új Orbán
Török Gábor beszélt az Új Pólus-ról is, azaz a kisebb baloldali pártok összefogásáról, élükön Karácsony Gergellyel. Véleménye szerint ez a politikai formáció Botka esetleges bukása után, vagy a Botka-projekt sikertelensége esetén értékelődhet fel. Mint fogalmazott, a kis pártok összeszervezésének az az értelme, hogy külön-külön nem jutnának be a parlamentbe. Ennek az összefogásnak a kerékkötője a Momentum Mozgalom lehet, amely önmagában is erősödik. A másik lehetőség, hogy Botka esetleges háttérbeszorulásával az MSZP is beáll az összefogás és Karácsony Gergely mögé.
Az elemző szerint a Momentum Mozgalom lehet az új Fidesz, amely jelenleg mind politikai karakterében, mind tudatosságában ott tart, ahol ’89—ben a jelenlegi kormányzó párt. Mint Török Gábor megjegyezte, bennük megvan a képesség, amely politikusság tesz, és az sem kizárható, hogy belőlük is egy jobboldali, konzervatív párt válik. Török Gábor úgy látja, Fekete-Győr Andrásban megvan ugyanannak a politikai pályának a lehetősége, amelyet Orbán Viktor is befutott. Újságírói kérdésre, honnan lehetnek a Momentum Mozgalom forrásai úgy reagált,
ha én Soros György lennék, és valóban hosszú távon szeretnék a magyar politikában változást elérni, akkor inkább egy új politikai szerveződésbe fektetnék pénzt, nem pedig a szocialista pártba.
A Jobbiknak jót tett Simicska kiállása
Török Gábor a párfinanszírozás kapcsán arról is beszélt, Simicska Lajosnak ugyanakkor egyértelműen a Jobbikba érdemes a pénzt fektetnie, és Simicska Jobbik melletti látványos kiállása megerősítette a radikális pártot. Véleménye szerint 2014-ben a Jobbik még be volt szorítva a szélsőjobboldali térbe, és nem volt kellő nyilvánossága sem. Mára Vona Gábor rendszeres vendége úgy a HírTV-nek, mint az ATV-nek is. A Simicska által támogatott plakátkampánynak is meg volt az eredménye, mert a Jobbik tartani tudta a népszerűségét. Ez ezen felül Török Gábor szerint óriási előny a többi párttal szemben is.
Simicska Lajos önmagában is politikai tényező, adhat interjút, esetleges, a Fidesz számára kellemetlen információkat – vélte az elemző. Hozzátette, az ellenzéki oldalon is sokan azt várják, hogy a kampány finisében Simicska előáll valamilyen csodafegyverrel. Véleménye szerint egyelőre ugyan kétes Simicska politikai szerepvállalása, de
várjuk meg a történet végét, és akkor el lehet dönteni, hogy ez egy érzelemvezérelt, inkább kabaréba hajló történet volt –e, vagy Simicska tényleg erős ellenfél.
Megjegyezte, ha a Fidesz fél valakitől, akkor az nem Soros, Botka, vagy Vona, hanem Simicska. Ő lehet a kiszámíthatatlan elem a 2018-as választások alatt.
A Fidesz bukhatja az abszolút többséget és a NER-t
A Jobbik középre való mozgása „megroppantotta a centrális erőteret”, amelyben addig a Fidesz oly otthonosan mozgott, ráadásul a korrupció kapcsán a Jobbik azt mondja, amit a baloldali emberek is gondolnak, így megjelent az átszavazási hajlandóság, számottevően csökkent a Jobbik elutasítottsága – vélte a Török Gábor. Mint kifejtette, a Fidesz több egyéni választókörzetet bukhat, így megszűnhet az abszolút többsége, ez pedig véget vet a NER-nek abban az értelemben, ahogy ma ismerjük. Ugyanakkor elképzelhetetlennek nevezte, hogy a Jobbik és a baloldal összeálljon, sőt a baloldalon választási stratégia helyett káosz uralkodik. Az elemző szerint tudatosságban a Jobbik előzi az MSZP-t, ezért előfordulhat, hogy akár 10 egyéni választókörzetben is nyerhet a párt, míg 2014-ben még egyben sem nyert.
A Fidesz saját szavazótáborába zárta magát
A Fidesz választási stratégiája kapcsán Török Gábor elmondta, véleménye szerint a jobboldali pártot „hidegen hagyja”, hogy a választók általában mit gondolnak a politikájukról, csak a saját 2-2,5 millió szavazójukkal törődnek. Ezekről a szavazókról az állandó monitorozás miatt pontosan tudják, mire rezonálnak, mire vágynak. Viszont emiatt a Fidesz bezáródott ebbe a szavazótáborba, nincsenek is tartalékai. Hozzátette, a választásokig a Fidesz nyugodt erőként fog megmutatkozni, míg az ellenzéket úgy fogják bemutatni, mint amely destabilizál, így sok ember kedvét el tudják venni a szavazástól.
Az elemző szerint a Fideszen belül komolyan azt hiszik, hogy Soros Orbán megbuktatására készül, és azt is hiszik, hogy ezt politikai zavarkeltés útján fogja elérni. Emiatt ha polgárháború nem is, de polgárháborús pszichózis kialakulhat, a Fidesz szavazói így úgy fogják érzékelni, valóban zavarkeltés folyik.
Forrós ősz lesz, ha másban nem is, szavakban meg feszültségekben biztosan
– jelentette ki.
A teljes interjú a Magyar Narancs csütörtöki számában olvasható.
Forrás: Magyar Narancs; kezdőkép: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS