Németországban gyengült a kormánypártok választói támogatottsága, két parlamenten (Bundestag-) kívüli párt, a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) és a jobboldali liberális FDP támogatottsága pedig erősödött – mutatta ki egy kedden ismertetett felmérés.
Az Insa közvélemény-kutató intézet adatai szerint Az Angela Merkel vezette jobbközép CDU/CSU pártszövetség a szavazatok 36,5 százalékon, koalíciós társa, a szociáldemokrata párt (SPD) pedig 23,5 százalékon áll. Ez egyaránt 0,5 százalékpontos csökkenés az egy héttel korábbihoz képest. A harmadik helyren a CDU/CSU-tól jobbra álló AfD áll, támogatottsága 0,5 százalékponttal 10,5 százalékra emelkedett, ami március óta a legmagasabb szint, de továbbra is elmarad az Insa felméréseinek sorában 2016 decemberében rögzített 15,5 százalékos csúcsértéktől. Erősödött az FDP is, a 2013-ban elveszített Bundestag-képviselet után a visszatérésre készülő jobboldali liberális párt támogatottsága 0,5 százalékponttal 8,5 százalékra emelkedett.
A törvényhozási ciklust záró keddi ülésesével munkáját befejező Bundestag ellenzéki pártjainak választói támogatottsága nem változott, az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke ) továbbra is a szavazatok 10 százalékára számíthat, a Zöldek a szavazatok 6,5 százalékát gyűjthetik össze. Az Insa felmérése az első, amely a szeptember 24-i Bundestag-választás kampányának legfontosabbként tartott eseménye, a kancellárjelöltek vasárnapi televíziós vitája után jelent meg, bár az adatok többségét még a rendezvény előtt vették fel. Így majd csak a következő kutatások mutatják meg, hogy befolyásolta-e a pártok támogatottságát Angela Merkel kancellár és az SPD-s kormányfőjelölt, Martin Schulz vitája. A Bild című lapban ismertetett felmérés alapján a nagykoalíció folytatásával, vagy a pártok színei (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett CDU/CSU-FDP-Zöldek koalíció révén lehet majd parlamenti többségre támaszkodó kormányt alakítani a következő ciklusban.
Az AfD-vel egyik párt sem kíván kormányozni, és a CDU/CSU az AfD mellett a Baloldallal sem hajlandó együttműködni. A nagykoalíció pártjai ugyan gyengülnek, de továbbra is ennek a koalíciós összetételnek van a legnagyobb támogatottsága, de az is biztos, hogy akármilyen összetételű is lesz a következő kormány, az ellenzék erősödik majd a most véget érő ciklushoz képest – mondta a Bildnek Hermann Binkert, az Insa vezetője. Az utóbbi négy évben a kormánypártok frakcióihoz tartozott a képviselők több mint 80 százaléka, a Bundestag ellenzéki oldala a 20 százalékot sem érte el. Az Insa kutatása szeptember 1-4. között készült, 2048 ember megkérdezésével, az eredmények a szavazókorú népességre nézve reprezentatívak.
PS/MTI, fotó: reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS