A jelentős fejlesztési forrásoknak köszönhetően végre rendeződhet a háztartási sütőolaj és zsiradékok begyűjtése – tudta meg portálunk. A háztartási olajok a lefolyóba kerülve komoly gondot okoznak a csatornák fenntartóinak, a természetbe kijutva azonban még pusztítóbb károkat is képesek okozni. Mindezt úgy, hogy a háztartási használt olaj kitűnő alapanyaga a biodízel üzemanyagnak.
Múzeumban állítanák ki a londoni csatornahálózatot eltorlaszoló, százötven tonnás zsírhegyóriás egy darabját – írtuk meg nemrégiben. A sokkoló méretű, mintegy 250 méter hosszú londoni zsírdugót a Londoni Múzeum mementóul szánja, mit is okozunk azzal, ha felelőtlenül mindent – háztartási zsiradékot, olajokat, pelenkát – engedünk a csatornába. Bár a probléma jelenleg leginkább a Thames Water céget foglalkoztatja, akik jelenleg is a zsírtorlasz szétoszlatásán dolgoznak, érdemes kitérnünk a háztartási olajok újrahasznosításának kérdésére, különösen azért, mivel állami szinten is felmerült a probléma kezelése.
Természetes vizeinkre is veszélyes
Arról egy korábbi posztunkban írtunk, a háztartásokban sütésre felhasznált olajmaradék jellemzően a csatornákban köt ki, annak ellenére, hogy nem vagyunk azzal tisztában, milyen súlyos károkat képes okozni az olaj a környezetben, különösen, ha a vízbe kerül. A csatornába jutó háztartási olaj ugyanis gátolja a szennyvízben a szennyező anyagok lebomlását, a talajba kerülve lefojtja annak légáteresztő képességét, így elpusztítja a talajflórát. Természetes vizeinkbe szivárogva veszélyt jelent az ott élő állatokra is. Korábban a MOL egy még 2011-es kampány részeként 170 töltőállomást jelölt meg, ahol leadhatjuk a használt háztartási olajat, ezen kívül erre a hulladékudvarokban is lehetőségünk van. A Hulladék Munkaszövetség (HUMUSZ) véleménye szerint a legjobb megoldás mégis a begyűjtőautók alkalmazása volna, mert segítségükkel elérhető az akár 60 százalékos újrafelhasználási arány is a jelenlegi 10 százalék körülivel szemben.
Biodízel lesz a sütőolajból
Mint portálunk megtudta, százötven milliárdos fejlesztési támogatás kerül a hulladékgazdálkodás átalakuló rendszerébe, amelynek részeként nemcsak az egyes régiók számíthatnak nagyobb összegű korszerűsítési-, fejlesztési támogatásra, de olyan kisebb projektekre is elkülönítettek forrásokat, mint a lakossági háztartási olaj begyűjtésének megszervezése. Portálunk az NHKV Zrt.-től arról érdeklődött, a tervek szerint hová kerülne a begyűjtött sütőolaj és zsiradék, és milyen kritériumoknak kell megfelelniük a begyűjtésben és raktározásban érdekelt hulladékfelhasználóknak. Az állami cég válaszában arról írt, a lakossági használt sütőolaj és zsiradék elkülönített begyűjtését a hulladékgazdálkodást ellátó közszolgáltatók is végezhetik a jogszabályi rendelkezések értelmében, a lakosságtól történő hatékony begyűjtés megvalósítása országosan csak a hulladékgazdálkodási közszolgáltatókkal megoldható. A begyűjtött lakossági használt sütőolaj és zsiradék olyan hasznosítónak kerül pályáztatás útján átadásra, amely garantálni tudja a frakció újrahasznosítását. Hozzátették, az országos átadási központok helyszíne még nem került meghatározásra, tekintve, hogy egyelőre még csak a pilot projekt tervezése van folyamatban. A pilot projekt eredménye természetesen befolyásolhatja az országos begyűjtési rendszer koncepcióját. Az NHKV Zrt. úgy látja, regionális szinten mindenhol megoldható a frakció begyűjtése.
Válaszukban arról is írtak, tekintve, hogy a hasznosító kiválasztásáról még nem született, és a projekt jelen stádiumában nem is születhetett döntés, arra nincs egyelőre válasz, mi történik majd konkrétan a begyűjtött olajjal és zsiradékkal az újrahasznosítást követően. Hozzátették, a pilot projekt során várható cél a használt sütőolajból és zsiradékból második generációs bioüzemanyag előállítása, amellyel a környezetterhelő kibocsátások aránya is csökkenthető lenne. A frakció biodízel alapanyagaként való hasznosításra megfelelő minőségű, de ennek további tesztelése is a pilot projekt feladata lesz.
A végleges rendszert 2019-ben élesíthetik
A lehetséges begyűjtési módszerekkel kapcsolatban az NHKV Zrt. azt írta, igyekeznek, minden lehetséges begyűjtési módszert számba venni és alaposan körbejárni, a külföldön és belföldön már működő legjobb gyakorlatokat is beleértve. Egyelőre egy konszenzusos elképzelés van, amelyet a pilot projekt során tesztelni lehet, és amelyet a szerzett tapasztalatok alapján szükség esetén tovább tudnak fejleszteni és véglegesíteni. Hozzátették, a tervek szerint a rendszer tesztelése 2018 első felében indulhat be, míg a végleges rendszer bevezetésének megkezdése 2019 évre prognosztizálható.
Semmiképpen nem szeretnénk kapkodni a végleges rendszer bevezetésével, hiszen a lehető leghatékonyabb folyamatok, módszerek és rendszer kialakítása a célunk
– írták, hozzátéve, a projekt tesztelésének ütemezésével azért kell óvatosnak lenni, mert jelenleg megfontolás tárgyát képezi a pilot projekt pályázati forrásból történő megvalósítása.
Forrás: PestiSrácok.hu; fotó: fogyasztok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS