Katalóniában eluralkodott a káosz a népszavazás következtében, ám az Európai Unió hallgat – ez pedig Nigel Farage brit politikusnak is feltűnt.
Mint ismeretes, Katalónia függetlenedése újabb mérföldkőhöz érkezett. A katalánok október elsejére írtak ki népszavazást az elszakadásról, amelyet azonban a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztett, így az ország törvényeinek értelmében megrendezése illegálisnak számít. Ennek ellenére a szavazást megtartották, és el is szabadult a pokol. A spanyolok rendőri erővel akarták megakadályozni a népszavazást. A katalán kormány adatai szerint közel 900 ember sérült meg, négy embert pedig kórházba kellett vinni a rendőri túlkapások miatt.
A videófelvételeken is megörökített brutalitás mellett furcsa, hogy az Európai Unió szemet huny, és nem kommentálja az eseményeket. Ez az állítás fogalmazódhatott meg Nigel Farage brit euroszkeptikus politikusban is, aki gyakorlatilag öt perc alatt becsicskította az Európai Parlamentet:
A brit politikus először is megdöbbenésének adott hangot, hiszen Juncker is jelen volt az ülésen, „mégsem ejtett egy szót sem a drámai eseményekről, amelyek egy uniós tagállamon, egy elvileg demokratikus országon belül zajlanak.” Ez pedig különösen annak tekintetében felháborító Farage szerint, hogy mindenki láthatta, amint nőket hajuknál fogva rángatnak ki a szavazóhelyiségekből.
Mondtam én már az Európai Unióra azt, hogy antidemokratikus, de soha nem gondoltam volna, hogy látni fogjuk, amint az egyik tagállamának rendőrsége 900 embert sebesít meg csak azért, hogy ne szavazhassanak”
– fogalmazott Farage. A brit politikus ekkor rámutatott az unió kettős mércéjére: hiszen, mint mondta, ha a brit rendőrök levernének egy Brexittel kapcsolatos tüntetést, óriási felháborodásának adna hangot Brüsszel. A spanyol „Civil Guardia” indokolatlan erőszakosságáról megemlékezve pedig Farage feltette azt a költői kérdést, hogy vajon szükség van-e a Brüsszel által tervezgetett uniós hadseregre, hiszen egy ilyen erőt bármikor bevethet az unió népszavazási kezdeményezések leveréséhez.
Mindegy, hogy az országon belül törvényes volt-e vagy sem a népszavazás – a katalán népnek joga van kinyilvánítani véleményét”
– szögezte le a brit politikus.
888.hu; Vezető kép: Independent
Facebook
Twitter
YouTube
RSS