Abban reménykednek most a legtöbben, hogy az új elnök nyugalmat hozhat a viharos időket megélt Magyar Úszó Szövetségbe. Az elmúlt csaknem két év alatt – hosszas agónia után – megbukott a korábban örökös elnöknek látszó és önmagát is annak gondoló Gyárfás Tamás, de az őt követő Bienerth Gusztáv egy évet sem húzott ki, hamar leváltotta a szakmai ellenállás. Wladár Sándor, Moszkva olimpiai bajnoka szerint a világklasszis élsportolók szavára adni kell, a politikával pedig együtt kell működni a sportirányításban. A MÚSZ új vezetője a HVG-nek adott interjút.
Az új szövetségi elnök elmondta, tisztában van vele, hogy a politikai támogatás nem megkerülhető a sportban, és szorosan együtt kell működni a vezetéssel, ugyanakkor emlékeztetett, mi lett a vége, amikor az előző elnök révén megpróbálta átvenni a sportág irányítását a politika. Wladár úgy tudja, rábólintottak az elnökségére fentről, noha neki nincsenek politikai kapcsolatai Szabó Tünde sportállamtitkáron, a MÚSZ volt főtitkárán kívül, és a szóbeszédekkel szemben azt is cáfolja, hogy Gyárfás embere lenne. Hosszú Katinka sportágat is befolyásoló megszólalásait ugyanakkor így kommentálta:
Nem hiszem, hogy problémás lesz az együttműködésünk. Az élsportolóknak, főleg ha világklasszisok, igazából nem kell megindokolniuk, miért gondolnak valamit így vagy úgy. Ha valós problémákra mutatnak rá, akkor azokat orvosolni kell.
Wladár annak idején mindössze 17 évesen lett olimpiai aranyérmes, amit ő maga is nehezen hitt el, miután megcsinálta. Egyben ő volt a később legendássá váló edző, Széchy Tamás első olimpiai bajnoka. Az interjúból kiderül, hogy a sikere után amerikai egyetemek is hívták, de nem engedték ki külföldre a szocialista Magyarországról, sőt a hazai továbbtanulását sem támogatta a sportvezetés, majd miután nem mehetett ki a Los Angeles-i olimpiára, 1985-ben, mindössze 22 évesen visszavonult az úszástól. Így fogalmaz az érzésről, amikor a szövetségi kapitány megmondta nekik, hogy Magyarország bojkottálja a Los Angeles-i olimpiát:
Mintha azt mondta volna, hogy halálos betegek vagyunk. Teljes összeomlás volt, megszűnt mindenféle motiváció.
Ezután Széchyvel is megromlott a kapcsolata, edzőt váltott, de hamarosan abbahagyta, amit szavai szerint nem is bánt meg. Arra viszont kétszer is utalt az interjúban, hogy az amerikai lehetőség kimaradását sajnálja.
A korábbi és a mai edzői módszereket viszont nem érdemes összehasonlítani Wladár Sándor szerint, mert akkor teljesen természetesnek tartották, ha verték a fiatal úszókat. Mint mondja, túl is lendítette a holtpontokon a napi 20 kilométernyi úszás közepette, hogy néha kapott az edzőjétől, a mai korban viszont elfogadhatatlannak tartja ezt.
Ha az elnökségem alatt valakiről bizonyosságot nyer, hogy megütött egy gyereket, abban a pillanatban fegyelmivel kizárom, ezt megígérem
– jelentette ki az új úszóelnök, aki egyébként nyíltan vállalja jobboldali, polgári meggyőződését, és a csákvári trianoni emlékmű felépítéséhez is hozzájárult anyagilag.
forrás: HVG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS