Nemrégiben számoltunk be arról, hogy ötemeletes szemétdombbá vált az MDP-MSZMP-MSZP volt Köztársaság téri pártháza, s hogy a guberálók szanaszét hordták amit csak lehetett. Valószínűleg így került a tér egyik szemétdombjára az a mikrofilmes tekercs, amely több száz régi elvtárs személyes adatait tartalmazza. Hogy a II. János Pál pápa térre keresztelt Köztársaság térre is jutott a szocialisták által hátrahagyott dokumentumokból nem csoda, hiszen a pikáns, ingatlanpanama-ízű adásvétel után feldúlt székházban is hegyekben állnak a hátrahagyott dossziék, mikrofilm-tekercsek. A PestiSrácok.hu birtokába került tekercs ráadásul történelmi jelentőségű adatokat tartalmaz, hiszen a vélhetően a hatvanas években legépelt és a nyolcvanas évek közepén mikrofilmre vitt dokumentumok a legrégebbi párttagok névsorát rejtik.
PESTISRÁCOK.HU
Azokét, akik az 1910-es évektől kezdve részt vettek a föld alatti kommunista mozgalomban és akiket ezért a Kádár-rendszer utólag (a személyi lapokon is látható módon) kiemelt nyugdíjban, zsíros vállalatvezetői- és diplomata állásokban és különféle rózsadombi, vagy más budai kényelmes lakhelyekben részesített. Az általunk fellelt tekercs adataiból érdekes következtetések vonhatók le az eddig kevés nyilvánosságot kapott az RPB-ről, azaz az MSZMP Régi Párttagok Bizottságáról, amely egyfajta kiskirályság volt az állampárt hatalmi gépezetén belül. Az RPB-en ülő, megfellebbezhetetlen tekintélyű kommunistáknak elég volt csak a piros telefonhoz nyúlnia, hogy az általuk jobb sorsra érdemesnek tartott elvtársak lakást, autót, jobb állást, vagy éppen nyugdíjemelést kapjanak.
Külön érdekesség, hogy az anyag a jelenlegi LMP-s politikus Schiffer András családfáját, annak bizalmas adatait is megjeleníti. A mikrofilmre rögzített archívumban például olvasható a felmenők összes fontos adata: Schiffer Pál és Pálné, Szakasits Antal és Antalné, Szakasits Árpád és Árpádné, Szakasits Doroszlói György születési ideje és helye, anyja neve, jövedelme, beosztása és címe. Ezeken a címeken ma is a leszármazottak laknak. Schiffer családja egyébként a közelmúltban került politikai támadások kereszttüzébe, amikor Lázár János, a Fidesz-frakcióvezetője a Magyar Hírlapnak Schiffer András (LMP) nagyapjáról kijelentette, hogy „rendszerműködtető” volt. “Minden jel arra mutat, Schiffer Pál jó elvtárs volt, ezt bizonyítják megbízatásai és tegeződő kapcsolata Kádár Jánossal. A leszármazottai közül az egyik fiára, Péterre például a szocialisták törvényt szabtak, hogy kellő végzettség nélkül mégis főigazgató lehessen egy állami intézményben, az unoka András pedig a KISZ utódszervezetében, majd az Ifjú Szocialistáknál kezdte politikai karrierjét” – jegyezte meg a cikkben epésen a Magyar Hírlap szerzője.
A család nevében Schiffer Anna válaszolt Lázárnak a Galamus.hu-n: “Ön nem tudja, mert Önt nem érdekli, de én tudom, hogy Apám 1946 és 1950 között kritikus bírálója volt Rákosi Mátyásnak, aminek következtében 5 és fél évet ült börtönben. Családja, öt gyermeke kitelepítve, nélkülözve élte túl ezeket az éveket. Négyéves voltam, amikor letartóztatták. Tíz, amikor szabadult. Nem ismertem meg! (…) Később az általa áhított tisztességes, igazságos rendszer érdekében bizony gyakran került vitába vezető politikusokkal. A diplomatastátust ő is és családja is egy »humánusabb« börtönként élte meg. (…) Tisztességesen élt, és a jó parti helyett azt tartotta fontosnak, hogy a gyermekei is tisztességesek legyenek. Mi nem hoztunk szégyent rá!” – írta Schiffer Anna.
A PestiSrácok.hu hétfőn átadta a parlamentben Schiffer Andrásnak, mint jogos tulajdonosnak a mikrofilm az ő családjáról szóló részeit. A politikus kérdésünkre azt mondta: “Egyértelmű, hogy az Országos Levéltárba valók ezek a dokumentumok. Ebből az esetből is táthatjuk, hogy mi történik, ha ilyen, a huszadik század történelméhez tartozó iratokat magánarchívumokban őriznek. Nem vitás, hogy helytelenül jártak el, akik ezeket a dokumentumokat hátra hagyták. Hozzáteszem, nemcsak a régmúlt politikai erőiről van szó. Minden mai pártnak, így nekünk, az LMP-nek is van kötelességünk megőrizni a dokumentumainkat a jövő kutatói számára. Nem is beszélve arról, hogy különös felelősségük van azoknak, akik egy jogi csavar folytán a rendszerváltás után megörökölték ezeket a történelmi dokumentumokat.”
Megkérdeztük Hankiss Ágnest is, a huszadik század történelmét és azon belül a kommunista hálózatok működését kutató Hamvas Intézet vezetőjét, mit szól az MSZP lépéséhez, ahhoz, hogy szabad prédává tették a történelmi jelentőségű dokumentumokat. Az európai parlament néppárti képviselőnője egyetértett azzal, hogy ezeknek az iratoknak a levéltárban a helyük, s ez az eset is bizonyítja, mekkora hiba volt a dokumentációt a rendszerváltáskor az MSZP-nél hagyni. Megjegyezte: akár szándékos, akár véletlen, hogy ezek az iratok hátra maradtak, az ügy mindenképpen azt mutatja, hogy az MSZP menekül a saját múltja elől. “Régi bűnnek hosszú az árnyéka. Az MSZP csak akkor szabadulhatna meg a múlt bűneitől, ha valóban szembenézne azokkal és megbánást tanúsítana, de erre eddig nem voltak képesek”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS