Gyorsabbá és egyszerűbbé válik az Otthon Melege Program keretében megszabadulnunk régi, elavult készülékeinktől, a folyamatot ugyanis 2017-től az NHKV Zrt. koordinálja – tudta meg portálunk. A rossz energiahatékonysággal működő készülékek minden esetben feldolgozásra kerülnek, ezt az az új rendszer biztosítja majd, amelyet az NHKV Zrt. felügyel a jövőben.
Az Otthon Melege program keretében ebben az évben is lehetőségünk nyílt elavult háztartási nagygépeink –hűtő vagy fagyasztó készülék, vagy mosógép, illetve mosó-szárítógép– új, energiafelhasználását tekintve optimálisabb készülékre történő cseréjére. Pályázatot magyar adóazonosítójellel és magyarországi lakóhellyel rendelkező nagykorú természetes személyek nyújthattak be. Személyenként és lakásonként egy darab eszköz cseréjére van lehetőség. Általánosságban A+ energiaosztályú gép esetén 25 ezer, A++ energiaosztályú gép esetén 40, míg A+++ energiaosztályú gép esetén 45 ezer forintos támogatás igényelhető. Újdonság ugyanakkor, hogy a háztartási gépek cseréjének gördülékenysége érdekében a rendszerbe egy új szereplő, az NHKV Zrt. is beszállt, amelynek az a feladata, hogy koordinálja és biztosítsa az elavult készülékek megfelelő helyre kerülését.
Nyomonkövetik az elavult készülékek sorsát is.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ismét pályázatot írt ki nemrégiben a magyar háztartások energiahatékonyságának növelése érdekében, meglévő háztartási nagygépek (hűtő vagy fagyasztó készülék, vagy mosógép, illetve mosó-szárítógép) magas energiahatékonyságú, új berendezésekre történő cseréjének támogatására. A pályázat keretében a visszavett régi háztartási nagygépek visszagyűjtésének és engedéllyel rendelkező hasznosítóhoz történő elszállításának megszervezésére az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt-t jelölte ki. A pályázati kiírás szerint a kereskedő köteles az új termékek szállításáról, valamint ezzel egy időben a régi háztartási nagygépnek térítésmentes elszállításáról gondoskodni, amelynek megtörténtét átadás-átvételi dokumentummal kell igazolnia.
A folyamat lényege, hogy a kereskedő a régi háztartási nagygépet dokumentáltan átadja az NHKV Zrt. vagy megbízottja részére, majd az ügyfélkapun keresztül belépve az aktuális pályázathoz feltölti a régi háztartási nagygép átadás-átvételét igazoló dokumentumot és a régi háztartási nagygép NHKV Zrt. vagy megbízottja részére történő átadását igazoló dokumentumokat szkennelt formában.
Az NHKV Zrt. egyedi azonosítást és szállítási dokumentumrendszert alkalmaz a követhetőség érdekében. Az egyedi azonosító rendszer alkalmas arra, hogy az egy pályázathoz kapcsolódó dokumentumokat, továbbá a visszavett háztartási nagygép útját a környezetbarát feldolgozásig végig kövesse.
Gyorsabb és egyszerűbb lesz a program
Portálunk elsőként arra kérdezett rá, miben várható változás, miután az NHKV is beszállt az alacsony energiahatékonyságú háztartási gépek visszagyűjtésének rendszerébe. Mint írták, a HGCS/2017 program során az NHKV Zrt. koordinálja és követi nyomon a leadott, használt háztartási nagygépek – hűtő vagy fagyasztó készülék, mosógép, illetve mosó-szárítógép – kereskedőktől, átvételi pontokon történő összegyűjtését és az elektronikai hulladékok kezeléséről, hasznosításáról történő gondoskodást. Ezáltal egyszerűsödik a résztvevők adatszolgáltatása, csökken a teljes folyamatban résztvevők száma, valamint gyorsabb kiszolgálást tesz lehetővé a programban résztvevő kereskedők részére.
Arról is érdeklődtünk, a még működőképes készülékek minden esetben feldolgozásra kerülnek –e, és miért. Az NHKV Zrt. válaszában úgy fogalmazott, minden leadott háztartási nagygép feldolgozásra kerül, mely folyamat „hasznosítói igazolás” kezelő általi kiállításával zárul le. A program elsődleges célja a háztartások energiahatékonyságának növelése a régi, energiafelhasználás tekintetében korszerűtlen berendezések új, magas energiahatékonyságú készülékre történő cseréje által. Mint hozzátették, a visszagyűjtött készülékek száma megegyezik a nyertes pályázatot beváltók számával, melyről pontos információt az NFSI Nemzeti Fejlesztési és Stratégiai Intézet Nonprofit Kft. tud nyújtani. A visszagyűjtött készülékek feldolgozási kapacitása minden régióra vonatkozóan biztosított lesz a hazai, elektronikai hulladékok feldolgozására engedéllyel rendelkező hulladékkezelők által.
Fotó: csereprogram.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS