Már rég nemet mondott az LMP, az Együtt és a Momentum a közös ellenzéki tüntetésre október 23-án, ennek ellenére Gulyás Mártonék az időjárásra próbálták fogni az előzetesen is mindössze alig háromezer ember fantáziáját megmozgató rendezvény elmaradását. Valószínűleg a Közös Ország Mozgalomnak nagyon jót tett az átlagos őszi időjárás, ami csak a nyárhoz képest tekinthető rendkívülinek, hiszen így még megőrizhetnek valamit a méltóságukból. Most, hogy ma is elmaradt Orbán Viktor bukása, jó meleg szobából kommentálhatják az eseményeket. Biztos erről is a Tump által előidézett globális felmelegedés tehet. Vagy nem.
Az időjárás olyan külső körülmény, amivel bár számolhatunk, de nem változtathatjuk meg. A mai napon az OMSZ piros riasztást adott ki a rendezvény idejére, ami azt jelenti, hogy a résztvevők testi épségét kockáztatnánk a tüntetés megtartásával, amit semmiképpen sem vállalhatunk fel, ezért a résztvevőkkel egyeztetve a rendezvény törlése mellett döntöttünk. Az október 23-i tüntetés elmarad, de a céljaiért tovább küzdünk. A jövő héten tájékoztatást fogunk adni arról, hogy milyen keretek között folytatjuk a munkát a változásért és igazságosságért 2018-ban
-magyarázkodtak Gulyás Mártonék a Facebookon.
Ezt most megúszták
A fiatal, civil forradalmárok valószínűleg régóta építgették zöld, környezetbarát, napkollekciókból álló kisatomerőművek hajtotta HAARP-ot apu budai villájának pincéjében, hiszen erre a napra érdekes módon vörös riasztást adtak ki az átlagon felüli eső miatt. Az egésznek csupán az a szépséghibája, hogy nem Budapestre, hanem vidékre, de ez mindegy, hiszen már elég régen kihátráltak olyan „kulcsszereplők” a közös tüntetés mögül, mint a Momentum, az Együtt és az LMP, tehát sejthető volt, hogy a dologból nem nagyon lesz semmi. Az is lehet persze, hogy nem mágiáról van szó, hanem a politikai klímához hasonlóan az általuk körbeaggódott, Orbán, Trump, Putyin és csatlósai által tönkretett sima klíma sem kedvez a baloldali összefogásnak annyira, mint azt szeretnék.
A szalonlázadás elkezdődött: Szigetvári Viktor, az Együtt Országos Politikai Tanácsának elnöke hangsúlyozta: az Együtt abban hisz, hogy 2018 tavaszán „okos együttműködéssel meg lehet roppantani az Orbán-rezsimet, meg lehet akadályozni, hogy újabb Orbán-kormány alakuljon”, s minden pillanatban – a Párbeszéddel közös szövetségben – tisztességgel tekintenek az ’56 sokszínűségre.
Kunhalmi Ágnes is megszólalt: elárulta az álmélkodó közönségnek, hogy Orbán Viktor miniszterelnök, aki anno „nagy hangon szónokolt” Nagy Imre újratemetésén, ma valahogy mintha „ki akarná hagyni” a forradalom miniszterelnökét a történelemből. Nyilván más fogást most nem tudott találni, bár nagyon kereste. A szocialista szónok ennél azért nagyobbat szeretett volna odacsapni, szóval gyorsan mondott egy olyat is, hogy szerinte a magyarok igazi elnyomói „nem Brüsszelben vannak, hanem itthon, kormányon”, azok, akik „elveszik a nép vagyonát, elveszik az ország szellemét”, „lerombolják” az oktatását, „elveszik a magyarok egészségét, mert lerohasztják az egészségügyet”. Szerinte a magyar nép akkor léphet előre igazán, ha nemcsak a külső elnyomó hatalmakkal szemben emeli fel a szavát, hanem a belső hatalom harácsolásával szemben is. Vajon ez működik a szobából is?
A nap hősei
A Momentumosok egyébként igazi hősök voltak, ők váll nélkül is szembe szálltak a természet erőivel. Megemlékezésüket a himnusszal kezdték, ezzel megpróbáltak a rendezvényt nemzetiként beállítani, majd elmondták. hogy rájuk igenis szükség van, mert nekik fontos a haza (másnak szerintük nem), tehát újult erővel felébresztik majd Magyarországot. Mint kiderült, minden és mindenki ellen fel tudnak lépni.
Soproni Tamás is kiállt ezen az esős napon, és azonnal elkezdte sorolni a mozgalmuk erényeit. Történelmi párhuzamok helyett a Gyűrűk Urát hozta fel, amit szeretünk persze, de azért nem győz meg egy választási programmal kapcsolatban. Közölte, Dávid legyőzte Góliátot, de az sajnos ez nem a Gyűrűk Urában volt. Reméljük ezt ő is tudja. Kifejtette, a szegénységnek számtalan formája van, amiről persze Orbánék tehetnek, ezzel kapcsolatban viszont mi inkább egy hitelesebb forrásra, Márai Sándorra hagyatkozunk, aki a témáról már készített egy alaposabb dolgozatot (A szegények iskolája), persze a Fidesz említése nélkül. Soproni Tamás szerint a korrupció végterméke a szegénység és a halál. Erről talán egy orvost is meg lehetett volna kérdezni. A korrupció egyébként valami olyasmi, amire valószínűleg még nagyon irigyek a srácok. Azt is mondta, ha hatalomra kerülnek visszamenőleg vagyonosodási vizsgálatot fognak indítani mindenki ellen, aki nekik nem tetszik. A hatalom reszketni méltóztatott ezen a ponton valószínűleg, és valamiért eszünkbe jutott az Elfújta a szél.
Természetesen Orosz Anna is beszélt, aki szintén mondott valamit. Valamiről. Elnyomásról, erőszakról, egy kicsit máshogyan, másként, mint ami 1956-tal kapcsolatban megszokott. Szerinte elnyomás az, amikor reggel a kocsiban az emberre ömlik a propaganda. Hát igen, nem lehet könnyű sanyarú sorsú felső-középosztálybelinek lenni. Előkerült persze a nők szerepe a világban, amiről sokat beszélt, de nem várjuk el, hogy felnőtt emberként tudja, hogy a két nem között mi a különbség. Valami olyasmit is mondott, hogy nem tudja megkülönböztetni a szabadságot az elnyomástól. Az 1956-osok szerint valószínűleg a kettő között elég egyértelmű a különbség. Az est fénypontja a Momentum rendezvényén nem az 56-os hősök, hanem Fekete-Győr András volt, akin a válltömés sokat segített, így bátran mondta ki, hogy tartozunk az őseinknek azzal, hogy befejezzük a rendszerváltást. A “politikus” sok mindent mondott még az elrontott rendszerről, de a teátrális hangnem elvonta a figyelmet a mondanivalótól, ami talán sosem volt.
Vezető kép: youtube.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS