Az Európai Politikai Elemzések Központjának (CEPA) elnöke szerint az elmúlt években Washingtonban kormányzó demokrata vezetés egyértelműen tehet arról, hogy nem felhőtlen a közép-európai országok és az Egyesült Államok viszonya.
A washingtoni központú kutatóintézetet vezető Peter Doran az M1 Híradójának szerdán nyilatkozva azt mondta: az Obama-kormány ügyvivői sokszor romboló módon, a közép-európai országok feje fölött beszéltek adott esetben belpolitikai kérdésekről is, miközben ezek az országok az Egyesült Államok szövetségeseinek számítanak.
Az elemző kiemelte, a Trump-kormány célja ezzel szemben az, hogy erős kapcsolatokat építsen ki. Ezek másfajta szövetségek lesznek, ahol kiemelkedő szempont lesz az egymás iránti tisztelet, a szervező elv pedig biztonságpolitika fontossága – fogalmazott Peter Doran. A mostani amerikai vezetés stratégiája a közép-európai országokhoz hasonlóan az, hogy Európa gyökereit meg kell védeni – tette hozzá.
Kedden Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő, Donald Trump amerikai elnök korábbi tanácsadója arról nyilatkozott az M1-nek, nem telt még el elég idő a Trump-kormányzat beiktatása óta ahhoz, hogy az amerikai külügyminisztérium politikája megváltozzon. Szerint több kelet-közép-európai és balti állam diplomatája is panaszkodott már neki, hogy nem változott semmi a régi “Obama-politikához” képest, pedig az új elnök beiktatásától ezt várták volna.
A hírműsorban felidézték, hogy 2014-ben a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője, André Goodfriend többször élesen bírálta a magyar kormányt, és kormányellenes tüntetéseken vett részt. 2015-ben Colleen Bell budapesti amerikai nagykövet azt sérelmezte, hogy Magyarország nem fogad be elég bevándorlót.
Múlt héten pedig Daniel Kostelancik, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője a Magyar Újságírók Országos Szövetségének egyik rendezvényén egyebek mellett azt mondta, a sajtószabadság terén negatív tendenciák figyelhetőek meg Magyarországon, a független médiumok alig jutnak állami hirdetéshez, és kísérlet történt arra is, hogy az ellenzéki újságírókat megfélemlítsék vagy munkájukat megnehezítsék. Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára erre úgy reagált, hogy ezt a magyar belpolitikába való kéretlen beavatkozásnak értelmezik.
MTI; Fotó: IMF
Facebook
Twitter
YouTube
RSS