Egy busznyi magyar érkezett az anyaországból a felvidéki Hodosra vasárnap, Horthy Miklós szobrának avatására. De végül be kellett érniük egy talapzattal. A néhai kormányzóról való megemlékezés ugyanis akkora ellenállást váltott ki, hogy a helyi református püspök nem engedélyezte a szobor felállítását. A magyarországi vendégeket, élükön ifj. Hegedűs Lóránttal több tucat tüntető fogadta. A rendezvény végül a felvidéki és magyarországi magyarok szópárbajába csapott.
A Dunaszerdahely közeli kistelepülésen, Hodoson mintegy 60-an gyűltek össze. Nem ünnepelni, hanem tüntetni. A Magyarországról érkező 150 fős delegációt, köztük ifj. Hegedűs Lórántot a parameter.sk beszámolója szerint „Nácik haza!”, „Nem kérünk a gyűlöletexportból”, vagy “Horthy nem példakép” feliratú molinókkal fogadták, sőt Horthyt és Hitlert közös kocsikázáson ábrázoló képet is a magasba emeltek. Kis-Csáji Julianna helyi református lelkész kezdeményezte, hogy a Horthy Miklós Társaság segítségével szobrot állítsanak Hodoson a református templom kapujába. A szobor meg is érkezett, de a kezdeményezés olyan ellenállásba csapott, hogy végül Fazekas László református püspök utasítására azt mégsem állították fel.
A püspök álláspontja szerint a néhai kormányzó személye megosztja a történészeket és a társadalmat is. Az egyháznak pedig a keresztény közösségekben a sebek begyógyítása és nem feltépése a feladata.
A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Zsinati Elnöksége elhatárolódik a szoborállítás szándékától és levélben szólította fel a Nemeshodosi Gyülekezetet és Presbitériumát arra, hogy korábbi döntésüket átértékelve Horthy Miklós szobrának felállítását ne valósítsák meg – állt a püspöki indoklásban.
Az állásfoglalástól függetlenül vasárnap 10 órakor körülbelül 60-an gyűltek össze a templomnál, hogy tiltakozzanak. Magyarországról pedig busszal és gépkocsikkal érkeztek az ünnepségre 150-200-an. Az istentiszteleten ifj. Hegedűs Lóránt lelkész (felesége Jobbikos országgyűlési képviselő) méltatta Horthy Miklóst. Véleménye szerint a Horthy-korszak kegyelmi időszak volt Magyarország számára.
Míg Hegedűs a templomban beszélt, az épület előtt sípokkal dobokkal és transzparensekkel tüntettek felvidéki magyarok. A beszámolók szerint a demonstrálókban olyan indulatok dúltak, hogy rendőrnek kellett biztosítania a lelkészasszony távozását a helyszínről. Kis-Csáji Julianna a sajtó kérdésére annyit mondott a szobor ott marad, amíg ő a falu lelkésze. Megszólalt Hodos polgármestere is, szerinte az ellenállók legfeljebb tíz százaléka hodosi, és nem fogja engedni, hogy idegenek mondják meg, minek van helye Hodoson és minek nincs.
A szobrot egyelőre a parókián tartják, arra várva, hogy lecsillapodjanak az indulatok. A Horthy Miklós Társaság elnöke – amely a szobrok, emlékművek állítását segíti Kárpát-medence szerte – a Paraméter.sk-nak azt mondta, nem antiszemiták, és nem fasiszták, a céljuk az, hogy egy reális Horthy-kép alakuljon ki az emberekben.
Vezető kép: Talapzat avatás Hodoson – parameter.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS