A jövő generációk érdekében fontos felkészülni és alkalmazkodni a változásokra – nyilatkozta portálunknak Fegyveres Fiskál Gábor, a Dipol Humánpolitikai Intézet ügyvezető igazgatója azzal a bejelentéssel kapcsolatban, hogy elkezdődött a települések helyi klímastratégiájának kidolgozása. A szakértő szerint a jövő megoldandó problémái közt a régióknak és a településeknek figyelembe kell venniük az üvegházhatású gázok kibocsátásának, az erdőtüzek, a szárazság, az úthálózat romlásának, a szélsőséges csapadékmegoszlásnak és a villámárvizeknek a kérdését is. Hozzátette, a tervezetet a helyi szakmai-, és civil szervezetek és magánszervezetek is véleményezhetik, a végleges stratégia ezeknek a javaslatoknak a figyelembevételével alakul ki, így elkerülhető, hogy egyes fontos vállalások esetlegesen kimaradjanak. A szakértő hangsúlyozta, állami szinten is erőteljes szándék mutatkozik, hogy a klímastratégiák megvalósuljanak.
Korábbi sajtóhírek számoltak be arról, hogy elkezdődött a települések helyi klímastratégiájának kidolgozása, a megfogalmazott célok mellé a későbbiekben uniós forrásokra is lehet pályázni. A stratégia elkészítése azért szükséges, mert a klímaváltozással együtt kell élni, ahhoz alkalmazkodni kell – mondja a szakértői vélemény.
Eddig megyei szinten készültek ilyen tervek, most a települések kezdték el a dokumentáció összeállítását. A stratégiának tartalmaznia kell a természeti, gazdasági, társadalmi adatokat, veszélyeztetettséget, üvegházhatású gázokat kibocsátó szervezetek felsorolását, és lehetőségeket is fel kell vázolni a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. A leírás mellett elemzést kell készíteni a feladatokról, jövőképet, célokat kell megfogalmazni, ehhez feladatokat, embereket, és forrást kell rendelni. A feladatok végrehajtásának támogatására a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 20 millió forintig lehet majd pályázni, a dokumentáció még ebben az évben megjelenik, először a megyei jogú városok és Budapest kerületei által beadott pályázatokat bírálják el.
A jövő generációjának fel kell készülnie és alkalmazkodnia kell
Dr. Fegyveres Fiskál Gábor, a Dipol Humánpolitikai Intézet ügyvezető igazgatója portálunk érdeklődésére előjáróban elmondta, a települések klímastratégiájának kialakítása szervesen illeszkedik hazánk kibocsátáscsökkentési vállalásaihoz, ugyanakkor elsősorban általános klímavéldelmi elveket fogalmaz meg. Felidézte, hogy az országos adatbázis elkészülte után, a megyei szintű vállalások következtek, így a program most érkezett el a települések szintjére, amelyek klímastratégiájukat a megelőző szintek figyelembevételével alakíthatják ki. A szakértő arról is beszélt, a klímastratégiák megalkotásakor két fontosabb tényezőt kell figyelembe venni: a megelőzést és az alkalmazkodást, mindezt a kitettségre tekintettel. Hangsúlyozta, a jelen generáció még kevésbé érzékeny a kitettségre, szemléletes példával élve ma kevésbé érzik az emberek annak súlyát, ha eltüzelnek egy gumicsizmát. Ugyanakkor a jövő generációk érdekében fontos felkészülni és alkalmazkodni a változásokra. A klímastratégia kialakításánál éppen ezért figyelembe veszik például az üvegházhatású gázok kibocsátásának, az erdőtüzek, a szárazság, az úthálózat romlásának, a szélsőséges csapadékmegoszlásnak és a villámárvizeknek a kérdését is. Fegyveres Fiskál Gábor hozzátette, a közhiedelemmel ellentétben a víz természetesen nem fog elfogyni, ugyanakkor a jövő Magyarországának egyszerre kell majd arra megoldást találnia, hogyan lehet megfogni, megtartani a hirtelen lezúduló csapadékot, és hogyan lehet árvizek esetén minél gyorsabban elvezetni azt.
A tervek a szakmai és civil szervezetek véleményét is figyelembe veszik
Megjegyeztük, az, hogy milyen terveket és vállalásokat tartalmaz egy ilyen stratégia, ezek szerint nagyban meghatározza az önkormányzat jelenlegi vezetése, így akár pillanatnyi gazdasági érdekek is befolyásolhatják, mit fog tartalmazni a tervezet. A szakértő elmondta, a klímastratégia a megyei önkormányzatok saját vállalásait tartalmazza, amelyet közgyűlés előzetesen elfogad. Az úgynevezett társadalmasítás folyamán a honlapon közzétett tervezetet a helyi szakmai-, és civil szervezetek és magánszervezetek is véleményezhetik, a végleges stratégia ezeknek a javaslatoknak a figyelembevételével alakul ki, így elkerülhető, hogy egyes fontos vállalások esetlegesen kimaradjanak. Hozzátette, az elfogadott tervek bizonyos társadalmi kontroll alatt is maradnak, hiszen a választók a meghatározott célok megvalósulásának elmaradását szavazataik elmaradásával fogják „jutalmazni”. Hangsúlyozta ugyanakkor, emellett állami szinten is erőteljes szándék mutatkozik, hogy a klímastratégiák megvalósuljanak, erre Áder János köztársasági elnök és a kormányzati szervek tevékenysége az elsődleges garancia.
Az önkormányzatok cégek, szervezetek, oktatási intézmények segítségét is kérhetik
Arról is érdeklődtünk, az önkormányzatoknak van –e jelenleg kompetenciájuk egy ilyen tervezet elkészítéséhez. Fegyveres Fiskál Gábor elmondta, a klímastratégiák megalkotásához vagy szakértő cégek segítségét vehetik igénybe az önkormányzatok, vagy civil szervezetek, felsőoktatási intézmények bevonásával is megalkothatják azt. Nagykovácsi alpolgármestereként arról is beszélt, tapasztalatai szerint az önkormányzatoknak kevés kivételtől eltekintve sem kellő szakértelmük, sem idejük nincs egy ilyen tervezet megalkotásához. Ugyanakkor hozzátette, mindenképpen érdemes azt létrehozni, hiszen ez a későbbi uniós és hazai pályázatok alapját fogja képezni a jövőben.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu; kezdőkép: hungarytoday.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS