A #metoo kampány tulajdonképpen nem más, mint tabuk döntögetése. Olyan témát vet fel, amiről korábban nem beszéltek, és olyan kérdésekre világít rá, melyekre – legalább is most még – nincsenek egzakt, egyértelmű válaszok. Ennélfogva dr. Belső Nóra pszichiáter szerint egy olyan jelenség bontakozik ki a szemünk előtt, aminek nagyon sok előnye és időnként hátránya is van.
Látunk itt kifejezetten aberrációnak nevezhető helyzeteket és olyanokat is, amelyek esetén tulajdonképpen ingerküszöb kérdése, hogy ki hogy fogja azokat föl. Nagyon fontos lenne tisztázni, hogy mi számít zaklatásnak mi erőszaknak és mi egy erőteljesebb, rámenősebb udvarlásnak. Ugyanakkor a kampánynak vannak hátulütői is
– mondta a PestiSrácok.hu kérdésére a szakember. Hozzátette:
Több olyan nővel is találkoztam a saját praxisomban, akiket ez a kampány úgy fölzaklatott, hogy előjöttek belőlük azok a régi, elfeledni akart emlékek, amik miatt esetleg azóta is párkapcsolati problémákkal, vagy különböző pszichés állapotokkal küzdenek.
Miért ilyen későn?
Sokakban felmerül a kérdés, hogy azok, akik névvel vagy név nélkül megosztották a történetüket, miért pont most, 10-20 évvel később álltak a nyilvánosság elé? Hiszen a legtöbb eset már elévült. Miért nem akkor, ott tettek valamit, mondjuk feljelentést? Belső Nóra szerint ennek több oka is lehet: Nagyon sokan nem azért jönnek elő a régebbi történetekkel, vagy állnak a kampány mellé, mert a megtorlásban bíznak, hanem azért, mert a lelki gyökerek és a lelki folyamatok a mai napig éreztethetik a hatásukat. “Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek” – érezhetik többen. Az is lehet, hogy valaki anno nem tudta, vagy nem érezte zaklatásnak, ami vele történt, a mostani hírek fényében viszont rájött, hogy az volt. Illetve együtt mindig könnyebb előjönni a problémákkal. A „nem vagyok egyedül érzés” egy nagyon fontos pszichológiai felismerés, aminek lelkileg megnyugtató hatása van.
A szakember hozzátette: bármilyen bűncselekménynek a világra kerülése az nem egy káros dolog, még akkor sem, ha büntetőjogi szempontból nem lehet vele mit kezdeni, hiszen nagyon fontos a megelőző szándék, tehát az, hogy aki a jövőben ilyenre készül, vagy ilyet követ el, az számíthat arra, hogy tette innentől következményekkel jár.
A nő is tehet róla
A téma nagyon megosztja a társadalmat. Vannak, akik teljes mértékben elítélik ezeket a tetteket és vannak, akik az áldozatot hibáztatják. Ez nagyon káros, és ennél sokkal, de sokkal árnyaltabban kell látni ezt a helyzetet – véli a szakember.
„Itt számos beállítódás – például a neveltetés, a kultúra, a vallás – meghatározhatja azt, hogy egy ilyen helyzethez ki hogy viszonyul. És ez igaz a kiszemelt nőre is, hogy képes-e elhárítani a veszélyt, egyáltalán veszélyben érzi-e magát. Van, aki rögtön felismeri, hogy az adott szituációba nem kellene belemenni, de valaki meg – bármilyen furcsa, de – naiv annyira, hogy még egy kétes helyzetben is bizalmat szavaz, s már csak akkor érzékelil, hogy baj van, amikor az megtörténik.”
Belső Nóra szerint fiatal korban még nehezebb eligazodni a női szerepekben. Egy gyerek vagy egy tinédzser még nincs felkészülve arra, hogy egy-egy helyzet esetleg mivé fajulhat.
Egyes körökben gyakrabban előfordulnak ilyen esetek?
A kampányt Alyssa Milano színésznő indította el októberben, aki Harvey Weinstein producert vádolta meg szexuális zaklatással. Nálunk is színházi berkekből kerültek ki az első történetek. Általánosítani vagy messzemenő következtetést azonban nem szabad ebből levonni.
„Egy hollywoodi történt indította el ezt az egészet és talán azért ebből a szakmából kerültek elő az első megszólalók, de bárhol előfordulhatnak ilyen helyzetek, ahol hatalmi viszonyok, alá-fölérendeltség, vagy karrierlehetőség van. Minden egyes esetet külön meg kell vizsgálni, hogy az adott illetőnek abban az élethelyzetben milyen motivációi lehetnek. Lehet a férfiasságával vagy az identitásával kapcsolatos problémája, lehet valamiféle szexuális zavara, aberrációja de lehet egy szimplán hatalmi pozícióból vélt vagy várt szexuális természetű előny is.”
A férfiak is érintettek
A kampány során nemcsak nők, hanem férfiak is vallottak átélt borzalmakról. Belső Nóra szerint ebben nincs semmi meglepő, ugyanis a férfiakat is éri szexuális zaklatás – nem is olyan ritkán.
„Ez többnyire egyértelműen a hatalmi pozícióról szól. Itt arról van szó, hogy hierarchia sorrend van, egy megalázás történik. Ezekben a teljesen érthetetlen esetekben egy heteroszexuális férfi azért teszi magáévá a másikat, mert ezzel tudja a leginkább kifejezni, hogy nem tartja férfinak, tehát nőnek tekinti, meg tudja alázni.”
Közszereplő vagy magánszemély?
A világban valószínűleg sokkal több szexuális zaklatás történik mint amennyi nyilvánosságra kerül. Felmerül a kérdés, hogy miért csak azok az esetek kapnak reflektorfényt, ahol a megvádolt személy közszereplő vagy ismert ember? Belső Nóra szerint kizárólag az ismertség alapján nem lehet különbséget tenni, vagy fajsúlyozni az egyes történetek között, hiszen ha valaki „civilként”vesz részt,, akár csak nézőként is, akkor ő is bűnrészes, valami oka volt rá, hogy ott legyen, hogy végig nézze, hogy ne szóljon róla sem akkor, sem később.
A megvádolt is tönkremehet
Ahogy fentebb már írtuk, a #metoo kampány kapcsán elsősorban köztiszteletben álló emberek nevei merültek fel, akiknek a művészi és egyéb tevékenységét nem lehet elvitatni. Ugyanakkor már Dosztojevszkij is megírta 1886-ban, hogy van bűn és bűnhődés.
„Ha valaki valóban bűnt követett el, annak eljön a bűnhődés része. Nem fogják börtönbe zárni, mert a bűncselekmény már elévült, viszont a lelki aspektusát valahol mégis csak megkapja, és ha ez az állása elvesztésével jár, akkor azzal jár. De azt gondolom, hogy aki ilyen dolgokat követ el, annak fel kell készülnie arra, hogy egy időzített bombán ül.”
A szakember hangsúlyozta: nagyon nehéz objektíven megítélni egy ilyen helyzetet, azt pedig mindenki maga dönti el, hogy mennyire tud ugyanúgy hozzáállni egy olyan emberhez, munkatárshoz, művészhez, aki esetében csorbult a tisztelet és a bizalom.
Hogyan tovább?
A kampány valószínűleg csak később érezteti majd igazán a hatását, az viszont már most látszik, hogy a téma nagyon sok férfit elgondolkodtatott – mondja Belső Nóra.
„A férfiakban is elindult egy ilyen gondolkodás, hogy akkor tulajdonképpen hogy fejezzem ki a tiszteletemet és a megbecsülésemet a nők felé. Van egy klasszikus férfi szerep, amibe belefér egy bók, egy dicséret, van egy udvarlási stílus, ami például egy szórakozóhelyen akár a konkrét ajánlattételig is mehet, s ez még mindig nem feltétlenül meríti ki a zaklatás tényállását, hiszen van olyan nő, aki erre vevő.”
Belső Nóra szerint éppen ezért nagyon fontos tisztázni, hogy hol vannak a határok. A társadalmi nemi szerepekben mik az elvártak, a kötelezőek, vagy hagyománykövetőek, és mik azok, amiket esetleg el fognak vetni akár maguk a férfiak is, attól félve, hogy zaklatónak vélik őket.
Vezető kép: dr. Belső Nóra a Ridikül című tévéműsorban – MTVA Fotó: Zih Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS