Ez már-már a hidegháborúra emlékezteti – mondta Schmitt Pál sportvezető még a múlt hónapban arról, hogy a NOB kemény döntésre készült Oroszország ellenében. Schmitt tudja, miről beszél, hiszen már a nyolcvanas években komoly funkcióban volt, és látta, mit tesz egy ilyen döntés a sportolókkal. A szankciót végül meghozták: az orosz versenyzők csak semlegesként lehetnek ott az olimpián.
A Nemzetközi Olimpia Bizottság (NOB) kemény döntést hozott kedden: az orosz versenyzők csak semlegesként lehetnek ott a dél-koreai téli olimpián. A felfüggesztés oka az, hogy a NOB szerint Moszkva irányításával államilag szervezett doppingolás folyt. Idén a Nemzetközi Atlétikai Szövetség is hasonló szankciókat használt a világbajnokságon. Schmitt Pál korábban hidegháborús légkörről beszélt.
„Ez egy példa nélküli támadás volt az olimpiai játékok és sport integritása ellen. A NOB végrehajtó bizottsága a megfelelő eljárást követve, arányos szankciókat szabott ki rendszerszintű manipuláció ellen, miközben megvédte a tiszta sportolókat. Sportolóként nagyon sajnálom azokat a tiszta sportolókat, legyenek bármelyik olimpiai bizottság tagjai, akik áldozatai voltak ennek a manipulációnak. A sportolói bizottsággal azon fogunk dolgozni, hogy kárpótoljuk őket azokért a pillanatokért, amelyekről lemaradtak a célban vagy a dobogón” – nyilatkozta Thomas Bach, NOB német elnöke.
A NOB Végrehajtó Bizottsága szigorú feltételekhez köti orosz versenyzők indulását. Egy külön testület jelöli ki azokat a sportolókat, akik résztvevők lehetnek, és nekik az olimpia előtt több doppingkontrollon kell majd átesniük. Az oroszok korábban hiába nyerték meg a hazai pályán rendezett szocsi olimpia éremtáblázatát, eddig négy aranyat, hat ezüstöt és egy bronzot már elvettek, és a sor talán folytatódik.
Schmitt Pál még novemberben óva intette a NOB-ot (amelynek tagja) a túl kemény döntéstől. „Amennyiben a határozat elmarasztaló lesz, megismétlődhet Los Angeles, amikor 1984-ben a sportolóikra leselkedő veszélyre hivatkozva a Szovjetunió bojkottálta az amerikai földön megrendezett nyári olimpiát. Remélem, hogy ez semmiképpen sem fog bekövetkezni, bár a jelenlegi helyzet olykor a hidegháborúra emlékeztet” – írta közleményében a sportvezető, korábbi köztársasági elnök.
Schmitt Pál tudja, hogy miről beszélt. Szovjet nyomásra nem indulhattak el a magyar sportolók Los Angelesben. Ezzel pályafutásokat tettek tönkre. A Magyar Olimpiai Bizottság 1984. május 16-án, Buda István elnök vezetésével szavazott az olimpiai részvételről, és egyetlen ellenszavazattal (Jacsó István, a kézilabda-szövetség elnökségi tagja mert szembeszegülni egyedül az állampárti elhatározással) végül egyetértett a politikai döntéssel. Schmitt Pál, aki akkor a MOB főtitkára és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja volt, nem vett részt a döntésben, Bulgáriában tartózkodott a szavazás idején.
Fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS