„Létezik egy nagyrészt egymás között házasodó globális elit, amelynek tagjai nem kötődnek sehova, úgymond bárhol megvannak” – nyilatkozta Schöpflin György a Magyar Időknek adott interjújában. A fideszes EP-képviselő megjegyezte, ez a réteg a szociális liberalizmushoz értékeihez ragaszkodik, a polgári egyenlőség számukra abból áll, hogy „szelektált kisebbségeket próbálnak meg felemelni”.
Schöpflin György, fideszes EP-képviselő a Magyar Időknek adott interjújában elöljáróban úgy fogalmazott, „Nyugaton a helyzet változatlan”, ugyanazokat a szólamokat lehet csak hallani, és a LIBE bizottság ülése nyomán is egy, a Tavares-jelentéshez hasonló dokumentum fog megjelenni, amellyel ismét bizonyítja a baloldal, hogy „nincs új mondanivalója”.
A baloldal szerint Európa jövője az, hogy feloldódjon
Schöpflin György beszélt Brüsszel legújabb kezdeményezéséről, egy úgynevezett transznacionális lista létrehozásáról, amely a brexit következtében megürült 73 parlamenti mandátumot nem a tagállamok között osztaná szét, hanem olyan képviselőknek adná, akik magát „az Európai Uniót képviselnék”. Azaz európai választókerületeteket alakítanának ki. Véleménye szerint ennek eredményeként az euroszkeptikus, Jobbik-típusú pártok erősödnének meg, de ezzel a következménnyel a baloldal nem hajlandó szembenézni. Problémásnak nevezte, hogy általánosságban sincs olyan, hogy „európai nép”, az emberek inkább saját államukkal azonosulnak. Ráadásul ezeket a képviselőket szerinte nem lehetne elszámoltatni sem, amely pedig egy demokratikus alapkérdés. Hangsúlyozta az elképzelés mögött az a baloldali meggyőződés áll, hogy létezik egy „egységes, egyetemes emberiség”, és Európa jövője az, hogy „keveredjen, feloldódjon, befogadva a harmadik világbeli migránsokat”.
Kibontakozóban egy lázadás a liberális univerzalizmus ellen
Az EP-képviselő arról is beszélt, Soros György és Karl Popper nyílt társadalom koncepciója merőben elüt egymástól, utóbbi ugyanis sehol nem ír arról, hogy mindenkit be kellene fogadni. Popper, aki különben nem foglalkozott a kérdés szociológiai vonatkozásaival, úgy vélte, „minden gondolatot le kell tesztelni, hogy működőképes-e”. Soros György és a hozzá kapcsolódó szervezetek miközben „maguknak vindikálják az erkölcsi felsőbbrendűséget”, nem számolnak azzal, hogy a tömeges bevándorlás nem oldja meg a gazdasági problémákat. A baloldal azt sem fogadja el, hogy az államnak van szerepe ebben a kérdésben, ugyanis „az állampolgárság változatlanul az államhoz kötődik”. Ez azt jelenti, hogy minden állampolgárnak jogában áll eldönteni, kiket akar befogadni a közösségébe.
Hozzátette, véleménye szerint az emberi jogok is a nemzetállamokhoz kötődnek, bár a globalizáció megjelenésével sokan úgy gondolták a baloldalon, hogy az államnak befellegzett. Bár azóta kiderült, hogy ez az elgondolás nem állja meg a helyét, a nemzetállami szuverenitás melletti kiállás továbbra is egyfajta lázadás maradt a liberális, univerzalista világnézet ellen. Schöpflin György véleménye szerint kialakulóban van egy még a helyét kereső, alternatív gondolkodás, amelynek hívei abban azonban biztosak, hogy nem akarnak több migránst maguk közé.
Az egymás közt házasodó liberális elit
Arról is beszélt, egyszer minden hegemóniának, így a liberális gondolkodás túlsúlyának is vége szakad, amely véleménye szerint elérte kulturális csúcspontját. Hozzátette ugyanakkor, egyes kutatások szerint „létezik egy nagyrészt egymás között házasodó globális elit, amelynek tagjai nem kötődnek sehova, úgymond bárhol megvannak”. Hozzátette, Anglia népességének 25 százaléka tartozik ebbe a körbe, nagyobb csoportot képeznek, mint a klasszikus örökösödési arisztokrácia. Ez a réteg a szociális liberalizmushoz értékeihez ragaszkodik, a polgári egyenlőség számukra abból áll, hogy „szelektált kisebbségeket próbálnak meg felemelni”. Jellemzőnek nevezte, hogy míg e réteg felkarolja az LGBTQ csoport tagjait, olyan programot nem lehet elfogadtatni az EP-ben, amely a nyelvi kisebbségeket érinti.
Arról is beszélt, véleménye szerint bár a liberális elitek tagadják, hogy van nemzettudatuk, ez „egy címeres ostobaság”. Hozzátette, a tényezők, amelyekből összeáll egy etnikai tudat, azok ugyanúgy léteznek mindenhol. A jelentések és üzenetek, amelyek ugyanúgy jelen vannak a németben, a hollandban vagy az angolban és a franciában, nem tűnnek el, csak új címkét kapnak, ez politikailag azt jelent, hogy a nyugatiak egyetemesebbnek, nyitottabbnak, erkölcsileg felsőbbrendűnek tartják magukat. Ez véleménye szerint a nyugatiak „gyarmatosító imperatívusznának”, köszönhető.
Az elfeledett fehér munkásosztály
Schöpflin György Véleménye szerint a fehér munkásosztály, vagy a periférián élők jövője nem foglalkoztatja a liberális elitet, viszont éppen ezek a szavazók választották meg Donald Trumpot, döntöttek a Brexit mellett, őket képviseli a német AfD-re szavaztak, vagy Franciaországban Marie Le Pen. Ez egy olyan eszmei áramlat, amelyben nem feltétlenül ért egyet mindenki mindenkivel, ám a liberális elittel szemben egybehangzóan foglalnak állást. Az EU-val kapcsolatban megjegyezte, „azzal, hogy az Európai Bizottságot, az EU-t és az egész európai integrációt ellepte a baloldali liberális gondolkodás, sőt a bizottság lett a liberalizmus mentsvára, rögtön euroszkeptikusnak kiáltják ki azt, aki egy másfajta Európát képzel el”.
Forrás: MagyarIdők.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS