Nem véletlen a magyar médiára nehezedő amerikai kormányzati nyomás és a Washingtonban kiírt pályázat összecsengése. Erről Thomas O. Melia volt amerikai külügyi államtitkár beszélt a HVG-nek adott interjújában.
Az amerikai külügyminisztérium nemrég hirdetett pályázatot a magyar vidéki sajtó támogatására, amire közvetlenül az után került sor, hogy David Kostelanic a budapesti nagykövetség ügyvivője kritikát fogalmazott meg a magyar médiával kapcsolatban a MÚOSZ egyik rendezvényén. O. Melia szerint ebben semmi különös nincsen, hiszen az ügyvezető általában Washingtonból kapja az utasításokat, és együttműködik a külügyben dolgozó kollégáival.
Ez ugyanannak a külügyminisztériumnak a hangja Washingtonban és Budapesten
– fogalmazott a volt államtitkár. Véleménye szerint a dolgok rossz irányt vettek a 2010-es választás óta Magyarországon, és az úgynevezett barátok, akik azt szeretnék, ha hazánkban demokrácia lenne, rámutattak a problémákra és most korrekciót sürgetnek.
Washington figyel
De mint mondta ez csak az egyik ok, a másik az, hogy azt is szeretnék tudatni a közvéleménnyel, hogy Washingtonban figyelnek, és tudják mi folyik itt, és törődnek is azzal, ami történik. “Minket éppen úgy frusztrál, mint sok magyart, hogy a kormány az országot kevésbé demokratikussá teszi, s elhallgattatja a másként gondolkozókat, legyenek azok civil szervezetek, újságírók, vagy mások” – mondta. Szerinte Magyarországon egy olyan ellenzékre lenne szükség, amely képes győzni. Hozzátette, a Jobbik ott van a politikai spektrum másik oldalán, és matematikai problémát okoz egy jövőbeli kormány számára. Úgy véli a Washingoton által kifizetett 700 ezer dollár segít majd a vidéki újságíróknak, hogy hallassák a hangjukat. Úgy gondolja,, hogy a “magyarok megtanultak a sorok között olvasni”, hiszen volt már egy olyan időszak, amikor “a kormány szisztematikusan hazudott nekik és megvezette őket”.
Mindenki látja mi folyik Magyarországon. Így, amikor a magyar kormány, a külügyminiszter, a washingtoni nagykövetség, vagy az olyan felbérelt lobbisták, mint Connie Mack, a Budapestről érkező üzeneteket visszahangozzák, amikor azt mondják minden rendben van, a sajtó független, az igazságszolgáltatás független, az antiszemitizmust nem tűrik, nem győznek meg senkit.
– mondta. Szerinte azok, akik törődnek Magyarországgal, azok tisztában vannak az igazsággal.
Forrás: HVG; Fotó: Visegrad Insight
Facebook
Twitter
YouTube
RSS