Kétszáznyolcvanöt millió dollárral csökken 2018-2019-ben az ENSZ működési költségvetése, a büdzsé öt százalékos apadását washingtoni bejelentés szerint az Egyesült Államok kormányának sikerült kitárgyalnia – közölték hírügynökségek szerdán. Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet úgy fogalmazott, az ENSZ közismerten „nem hatékony és túlköltekezik“, Washington pedig nem engedi, hogy „kihasználják az amerikai nép nagylelkűségét“.
Az ENSZ-közgyűlés az ünnepek alatt szavazott a 2018-2019-es időszakra előirányzott, 5,4 milliárd dolláros rendes működési költségvetésről. A világszervezet főtitkárának hivatala szerint az elfogadott új büdzsé az ENSZ legtöbb szervezeti egysége és hivatala szempontjából tartalmazott megszorításokat. A rendes működési költségvetés az ENSZ számos tevékenységét hivatott fedezni, azonban nem tartoznak ide a békefenntartó és egyes humanitárius missziók. Amerikai nyomásra jövőre 600 millió dollárral, 7,3 milliárd dollárra csökken az ENSZ békefenntartói feladatokra elkülönített költségvetése.
Az Egyesült Államok jelenleg egymaga közel 25 százalékban járul hozzá a rendes költségvetéshez, és 30 százalékban a békefenntartói büdzséhez. Donald Trump amerikai elnök már hatalomra kerülésekor egyértelművé tette, hogy sokallja az ENSZ kiadásait, és korlátozni kívánja az Egyesült Államok részesedését. Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet úgy fogalmazott, az ENSZ közismerten „nem hatékony és túlköltekezik“, Washington pedig nem engedi, hogy „kihasználják az amerikai nép nagylelkűségét“. Hozzátette, a karcsúsítások az ENSZ-menedzsment és támogató funkcióit is érintik majd. Haley szerint elégedettek a költségvetési tárgyalások eredményével, de folytatni fogják erőfeszítéseiket, hogy miként növelhetnék a világszervezet hatékonyságát az amerikai érdekek védelme mellett.
2020-tól a világszervezet értesülések szerint ismét visszatér az 1973 előtti állapotokhoz, vagyis az évenkénti költségvetéshez.
Forrás: MTI; fotó:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS