A Népszava véleményrovata közölte az ENSZ-főtitkár António Guterres írását. A tömören összefoglalható tanulság a következő: a migráció nagy lehetőség, erősíti a gazdasági növekedést, csökkenti az egyenlőtlenséget, összeköt különböző társadalmakat. Ismerős szöveg, ugye?
A migránsok nagy része törvényesen él és dolgozik.”
– írja Guterres.
A világszervezet vezetője ugyanakkor elismeri, a migráció lehet politikai feszültségek forrása, emberi tragédiákhoz vezethet, ha a diszkrimináció és túlkapások miatt elkeseredett emberek életüket kockáztatva útnak indulnak.
A demográfiai nyomás és a klímaváltozás hatására valószínűsíthetően a következő években tovább folytatódik a migráció.”
– ismerte el Guterres.
Guterres szerint a nemzetközi közösség választhat: dönthet úgy, hogy a migráció a jólét és a nemzetközi szolidaritás forrása legyen, vagy az embertelenség, a társadalmi súrlódások szinonimája.
Az írás megemlíti, hogy most “első ízben tárgyalnak a kormányok az Egyesült Nemzetekben egy migrációról szóló átfogó nemzetközi megállapodásról“. Az egyezmény formailag nem szerződés lesz, azaz nem jelent kötelezettségeket az államoknak.
Ugyanakkor – folytatja Guterres – egyedülálló lehetőséget ad, hogy a vezetők fellépjenek a migránsokat övező káros képzetek ellen, közös jövőképet fogalmazzanak meg arról, miként tehető a migráció elfogadhatóvá (eladhatóvá) mindenkinek. António Guterres szerint sürgősen és igazságosan kell kezelni a tömeges migrációt. Ehhez először tudatosítani kell a migrációval járó előnyöket, amelyek sokszor feledésbe merülnek. A menekültek mind a befogadó, mind a származási országaik működéséhez nagymértékben hozzájárulnak.
Meg kell erősíteni a migránsok védelmét alátámasztó jogállamiságot.”
– írja az ENSZ-főtitkár.
Szükségtelenül károsítják a gazdaságot, akaratlanul is ösztönzik az illegális migrációt azok a hatóságok, amelyek jelentős akadályokat gördítenek a migráció elé, vagy korlátozzák a migránsok munkavállalását. Ugye tudják még követni Guterres úr zavaros logikáját? A főtitkár szerint ugyanis az illegális migrációról azok a kormányok, ill. hatóságaik tehetnek, amelyek védekeznek ellene.
A legjobb módja annak, hogy véget vessünk a jogtalanságnak és a visszaéléseknek, ha a kormányok több legális migrációs lehetőséget vezetnek be.”
– folytatódik Guterres véleménycikke.
Az ENSZ első embere szerint az államoknak még inkább együtt kell dolgozniuk azért, hogy a migráció előnyeiből (avagy hátrányaiból, azaz a iszlamizációból, az antiszociális, az alkalmazkodásra képtelen tömegek megjelenéséből, a hétköznapivá váló terrorizmusból, a szociális rendszer széthullásából stb.) egyformán részesüljenek, hatékonyabb nemzetközi együttműködés kell a védtelen menekültek védelméhez, vissza kell állítani a nemzetközi jognak megfelelő menekültügyi rendszer egységét.
A tengereken és sivatagokon átkelni próbáló emberek tízezreinek halála nem csak emberi tragédia. A szervezetlen tömeges vándorlások a kilátástalan körülmények között azt a hatást keltik, hogy a határok veszélyben vannak, és a kormányok nem urai a helyzetnek. Ez pedig szigorú határellenőrzésekhez vezet, amely így aláássa közös értékeinket, és állandósítja a tragédiákat.”
– írja a főtitkár úr.
Bár azt a tényt nyilvánvalóan figyelmen kívül hagyja, megkerüli, hogy az ehhez hasonló kijelentésekben mély cinizmus rejlik, hiszen ők ösztönzik nyomorult emberek millióit erre a valóban veszélyes útra, úgy hogy közben teljesen lemondanak a krízistgócokról. A megoldhatatlannak tűnő migrációs válság az ő kudarcuk, az ő bűnük. A probléma, amit nem sikerült Afrikában – hosszú nemzetközi jelenléttel sem – megoldani, az nem fog Európában önmagától, a jóléttől eltűnni, nem lesz belőle békés egymásra találás, sem nagy emberi pillanat.
Guterres szerint sürgősen cselekedni kell azokért, akiknek nincs hova menniük, további lépések szükségesek a fejlesztési segélyek, az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése és a konfliktusmegelőzés terén, hogy meg lehessen akadályozni az emberek tömeges, szabályozatlan mozgását. Végső konkluzióként a főtitkár azt írja: kialakítható az a világ, amely örömmel fogadja a migrációt és pozitív hatásait, amihez az idei év mérföldkő lehet.
nepszava.hu, PS/SZDM; Fotó: REUTERS/Denis Balibouse
Facebook
Twitter
YouTube
RSS