Az éhes kutyák általában örülnek az eléjük hulló maradéknak, így érthető, hogy miért kapta fel a külföldi sajtó is a hódmezővásárhelyi választás eredményét. Az Orbán Viktoron fogást általában nem találó nyugati lapok fősodra az elmúlt órákban szorgalmasan, a brüsszeli érdekekhez igazodva számolt be Márki-Zay Péter győzelméről, mintha a “független” politikus valóban a Fidesz leváltásának szimbóluma lenne. Az objektív nyugati sajtó stílusából és hangneméből úgy tűnik, hogy már borítékolták is az áprilisi kormányváltást. Ami az egyik legérdekesebb, hogy az összes cikknél Orbán Viktorról tettek be vezető képet, mintha nem Hegedűs Zoltán, hanem maga a miniszterelnök veszített volna a városban.
Magyarország kormánypártja sokkoló vereséget szenvedett egy helyi választáson, lehetséges kihívások elé állítva Orbán Viktor miniszterelnököt mindössze néhány héttel a választások előtt.
– írja a The Guardian.
A lap természetesen hangsúlyozza a magyar miniszterelnök migráció-ellenes politikáját és kifejti, hogy Márki-Zay annak ellenére aratott győzelmet, hogy Orbán Viktor “reménytelennek” nevezte az ellenzéket.
A Guardian természetesen az Indexre hivatkozva fejti ki: “a Fidesz támogatóit érzékenyen érintette a vereség, különösen azért, mert Lázár János maga is hódmezővásárhelyi”. A cikk természetesen kitér a magyar miniszterelnök vejének ügyeire is, hogy még rosszabb színbe tüntessék fel a kormányt. Csak a szokásos.
A Guardian kötelezően a korrupciót és Botkát is említi
A Reuters is hasonló üzeneteket emel ki a cikkében, a Magyarországot számtalanszor ekéző lap szégyennek nevezi a Fidesz vereségét, és nem meglepő módon az Amnesty Internationalt idézi:
Orbán, aki nemrég összecsapott az EU-val a média és az igazságszolgáltatás kapcsán a globális korrupció asztalánál elnököl.
A Reuters azt is írja, hogy a baloldal azóta rendezetlen, mióta az MSZP miniszterelnök-jelöltje Botka László lemondott posztjáról. Valaki szólhatott volna nekik, hogy az ellenzéki káosz ennél jóval régebb óta tart.
A Bloomberg úgy véli, hogy végre megtalálták Orbán Viktor gyenge pontját
A lap azt írja:
A már több mint két évtizede az Orbán-kormány által uralt kormánypárti erőd eleste megmutatta a vezetés sebezhetőségét abban az esetben, ha az egyébként szétdarabolt ellenzék képes összetartani.
A lap megjegyzi, a magyar kormány 2010-ben és 2014-ben kétharmados többséggel győzött, amit arra használt, hogy felépítse az illiberális államot Oroszország és Törökország mintájára, meggyengítve ezzel a fékek és egyensúlyok rendszerét, megtámadva a civil szervezeteket és hozzásegítve a szövetségeseket, hogy átvegyék az uralmat a médiában. A lap szerint a kormány támogatottsága megegyezik a szétdarabolt ellenzéki pártok együttes támogatásával.
A Bloomberg véleménye szerint Márki-Zay azért nyert, mert korrupcióellenes üzenetei hallgatóságra találtak a szavazók körében és azt is kiemeli, hogy hazánk rendszeresen ott volt a Transparency International korrupcióval kapcsolatos listáiknak az élén.
A The New York Times az elsők között csapott le a sztorira
A New York Times az elsők között hozta le a hírt. A balliberális lap a hivatalos eredmények után szinte rögtön megírta, hogy Márki-Zay Péter győzelme új fejezetet nyithat a kampányban és a kormány elleni harcban.
Azt mondják egy egységes ellenzéknek lenne esélye Orbán Fidesze ellen, annak ellenére, hogy kormánypárt a felmérések szerint toronymagasan vezet.
A lap Török Gábort idézte, aki szerint “az ellenzék végre újra hihet valamiben”.
Bloomberg, New York Times, Reuters, Guardian; Fotó: zoom.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS