Elévülés miatt nem vizsgálódhat a hatóság abban az ingatlanbotrányban, amelynek – egy volt érintett szerint – Botka László is haszonélvezője lehetett – tudta meg a PestiSrácok.hu. Egy hetekkel ezelőtt ismertetett tanúvallomásban ugyanis azt állították, hogy az MSZP egykori miniszterelnök-jelöltje – az azóta elhunyt – Toller László volt pécsi polgármesterrel együtt reklámszatyrokban kapta a több tízmilliós kenőpénzeket. Botkát feljelentették, ám az ügyészség már nem rendelhetett el nyomozást.
Az ingatlanbotrány kirobbanása után Tényi István fordult a hatóságokhoz, aki feljelentésében felidézte a szegedma.hu korábbi cikkét, miszerint évekkel korábban összesen 250 millió forintot kért zsebbe Botka László és az azóta már elhunyt pécsi szocialista polgármester, Toller László azért, hogy tető alá hozzanak egy ingatlanüzletet Pécsett. A férfi – a lap birtokába került tanúvallomás szerint – azt állította, a milliárdos építési buliban a kenőpénzeket személyesen vették át a politikusok, de a befektető magyar partnere maga is reklámszatyorban hordta a pénzt az MSZP-s képviselőknek – áll a feljelentésben.
Az eset a 2000-es évek elejéig nyúlik vissza, amikor egy német befektető ingatlan-projektet keresett Magyarországon. Végül Botka László segítségével Pécsett kötöttek ki, mert Botka és Toller László nagyon jóban voltak. Több milliárdos nyereséggel kecsegtető beruházást készítettek elő a németek, magyar partnereikkel együtt, de a sikerhez Botka László és Toller László személyes „ügyintézése” kellett, amiért 250 millió forintot kértek zsebbe – állította a feljelentés szerint a férfi, aki hozzátette, ő maga személyesen is vitt egyszer 50 milliót Botkának és Tollernek a Parlament melletti étterembe. Végül aztán kisebb részletekben kapta meg a két politikus a 250 milliót, mert csak így tudták feltűnés nélkül kivenni a pénzt a bankból. “Nem volt más választásuk, mint fizetni” – hangsúlyozta a férfi.
A feljelentés kitért arra is, hogy a befektető – magyar partnerein keresztül – először hivatalosan próbálta megvásárolni a telket, de négy évig hiába próbálkozott, ugyanis az MBVH felett őrködő Gazdasági Minisztériumban (GM) elaludtak, a csúcsra járatott bürokrácia évek alatt sem bírt eljutni egy adásvételi szerződésig. Az „áttörést” 2004 hozta meg, amikor váltás történt a GM-ben. Ekkor Botka László és Toller felajánlották a befektetőnek, hogy 250 millió forintért cserébe majd ők intézik az ügyet, hogy simán menjen minden. A tanúvallomásban ez szó szerint így szerepel:
A következőt rakták össze: a GM átadja az ingatlanokat a Pécsi Önkormányzat ingatlankezelő cégének (PVV), majd azt pályáztatás nélkül eladja a befektetőknek. Ezt a folyamatot ők végig viszik, elejétől a végéig, hiszen befolyásukkal ezt ők megtehetik (két nagyon befolyásos és erős pártpolitikusról beszélünk). Viszont ennek ára van. A vételár, az ingatlan méretéhez (és értékbecsléséhez képest) relatív szociális lesz, cca 210 millió HUF amit adásvételi szerződés útján be kell utalni a PVV-hez, továbbá 250 millió HUF értéket készpénzben, papír nélkül oda kell adni dr. Botka László úr és Toller László úr kezeihez.”
Erre – némi tépelődés és rácsodálkozás után – a német befektető rábólintott, tehát elfogadta, hogy kenőpénz nélkül nem fog menni a beruházás: „nincs más választása”.
Elévült az összes feltételezett bűncselekmény
Az ügyészég megvizsgálta Tényi feljelentését és arra jutott, hogy az abban leírt „bűncselekmények alapesetének az elévülési ideje két év, míg a minősített eseteknek három, öt, illetve nyolc év”. Ez annyit jelent, hogy a 2004-es elkövetési időt figyelembe véve minden bűncselekmény elévült, így nyomozást sem lehet indítani – áll a portálunk által megismert ügyészi határozatban.
A vezető képen Botka éppen egy EU-s zászlót ajándékoz Márki-Zay Péternek, Hódmezővásárhely új polgármesterének . Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS