A Gazeta Polska Codziennie pénteken érdekes interjút közölt Frank Füredi magyar származású brit szociológussal, akivel korábban interjúztunk már, beszámoltunk a budapesti előadásáról és könyvbemutatójáról is a PestiSrácokon. A lengyel napilapban megjelent beszélgetés témája Soros György, a milliárdos, aki Teremtőt játszik a brit sajtóban legidézettebbnek számító szociológus szerint.
Sorosról nemrég kitudódott, hogy támogatja a Best for Britain nevű szervezetet, amelynek nyílt célja átlépni a brit választópolgárok demokratikus döntése fölött, és visszafordítani a Brexit folyamatot. Ezzel kapcsolatban Frank Füredi felemlegette azt a jelenséget, hogy sokan jogot formálnak a választópolgárok „hibáinak” kijavítására, arra hivatkozva, hogy az emberek nem értik a politika bonyolult dolgait. A szociológus oligarchikusnak és antidemokratikus nevezte ezt a hozzáállást, Sorosról pedig azt mondta, olyan tekintélyesnek véli magát, hogy semmi sem korlátozhatja őt a közéletben, ezért még idegen országok belügyeibe is beavatkozik:
Istent próbál játszani. Azt gondolja, ráerőltetheti a világnézetét a társadalmakra – még azokra is, amelyekhez nem tartozik.
Szóba került az is, hogy Soros védelmezői rendre a zsidókártyát játsszák ki, antiszemitizmussal vádolva a milliárdos spekuláns egyre számosabb bírálóit. Füredi ebben két gondot is lát: elcsépeltté teszi az „antiszemita” szót, gyengítve a jelentését, továbbá tisztességtelenné válik miatta a vita. Hozzátette, hogy a brit baloldal nem látja meg az Európában megszaporodott (muzulmán bevándorlók által elkövetett – a szerk.) antiszemita támadásokat, a tönkretett zsinagógákat, miközben kapásból leantiszemitázzák Soros bírálóit.
Belső körben még dicsekszenek is a világpolitikai befolyásukkal
Egy Sorossal foglalkozó, lengyel cikkből természetesen nem maradhat ki Magyarország kérdése sem. Ezzel kapcsolatban a brit szociológus kifejtette, hogy az Európa-párti, posztkommunista elittel azonosuló magyarok fenntartások nélkül tekintenek Soros tevékenységére, a kormány és támogatói ellenségesen viszonyulnak hozzá, a magyarok többsége azonban nem rendelkezik kiforrott véleménnyel az álciviljein keresztül politizáló spekulánsról.
Füredit még 2013-ban meghívták az OSF alapítványhálózat által finanszírozott Open Society Youth Exchange című találkozóra Budapestre, miután írt egy könyvet a toleranciáról. Erre is rákérdezett Wojciech Zdrojkowski riporter, és kiderült, feltehetően azt gondolták a szervezők Frank Fürediről, hogy közös nézeteket vallanak, ám a szociológus elmondása szerint hamar kiderült ennek az ellenkezője, és azt érezte, nem a saját közegébe került. Ezt az élményét le is írta egy idei cikkében a The Telegraph-ban, megemlítve a résztvevők dicsekedését, hogy mekkora befolyásuk volt a világ közelmúltbeli eseményeire, beleértve az Egyiptomot felforgató arab tavaszt vagy az ukrán Majdant. Mint mondja, ez a találkozó után tudatosult benne, hogy Soros nem csupán be akar avatkozni időnként a politikába, mint a gazdag emberek általában, hanem ő és a szimpatizánsai sokkal nagyobb befolyásra törekszenek:
Észrevettem, hogy az alapítványai mennyire erőteljesen akarják érvényre juttatni a politikai programjukat különböző országokban. Nehéz megítélni ennek az erejét, de a lényeg, hogy meg akarják szerezni ezt a befolyást.
forrás: Gazeta Polska Codziennie
Facebook
Twitter
YouTube
RSS