Beterjesztették a pozsonyi parlament ellenzéki pártjai hétfőn azt a Robert Ficóval és kormányával szembeni bizalmatlansági indítványt, amelyet még a múlt héten jelentett be a törvényhozás két ellenzéki pártja, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) nevet viselő csoportosulás – jelentette be az SaS alelnöke, Lucia Ďuriš Nicholsonová a párt hétfői sajtótájékoztatóján.
A bizalmatlansági indítványt rendkívüli ülésen fogja tárgyalni a parlament, ennek időpontja még nem ismert, azt a házelnöknek a beadvány beterjesztésétől számított egy héten belül kell kitűznie. A beterjesztést Igor Matovič, az OĽaNO vezetője még a múlt héten azzal indokolta, hogy a kormányfő, aki szavai szerint „eladta lelkiismeretét a maffiának”, nem hajlandó felelősséget vállalni azért, hogy „Szlovákia visszatérőben van a 90-es évekbe”. Az indítványra akkor a szlovák kormányfő azt mondta: az ellenzéki pártok azzal beismerték, mi a céljuk, ami nem kevesebb, mint hogy államcsínyt hajtsanak végre, nem pedig az, hogy az újságíró és barátnőjének meggyilkolását kivizsgálják.
Az SaS politikusai hétfői sajtótájékoztatójukon közölték azt is, hogy visszavonják minden, a mostani ülésszakra vonatkozó korábbi beterjesztésüket, és egyelőre nem vesznek részt a törvényhozás munkájában, mivel – mint közölték – „a parlament legfőbb feladatának most az előrehozott választások lehetővé tételét tekintik”. Az SaS ezen lépésével összefüggésben a kormánykoalíció képviselőit is hasonló obstrukcióra szólította fel, arra kérve őket, hogy csak a választási időszak lerövidítését – de facto az előrehozott választásokat – lehetővé tévő törvényről szavazzanak.
Az SaS frakciójának 19, az OĽaNO frakciójának pedig 16 képviselője van a 150 fős pozsonyi parlamentben, a kormánykoalíció 78 képviselői mandátumot tudhat a magáénak. Az SaS és az OĽaNO mostani indítványa számíthat majd a pozsonyi törvényhozás másik két ellenzéki pártja közül az egyiknek, a leginkább populistának jellemzett, 8 képviselővel rendelkező Család vagyunk (Sme rodina) mozgalomnak a voksaira, amely már egyértelműen jelezte, hogy kormányváltást akar. A bizalmatlansági indítvány a gyakorlatban csak akkor szerezhet elegendő voksot, ha a hármas kormánykoalíció valamelyik tagja kilépne.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS