Jóváhagyta a nemzetiségi listás és az országos pártlistás szavazólapok mintáját is a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) szerdán. Utóbbinál az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készült. A szavazólapokon 23 pártlista neve szerepel. Az NVB iránymutatást is készít a visszalépés határidejéről és módjáról.
Miután az NVB nyilvántartásba vette az országos pártlistákat, és az erről szóló határozatok ellen benyújtott jogorvoslatok lezárultak, a testület feladata a szavazólapok adattartamának jóváhagyása volt. Ez az úgynevezett imprimálás azt jelenti, hogy az NVB elfogadja a szavazólap „képét”, azt, hogy helyesen szerepelnek-e rajta a jelölőszervezetek, valamint a listákon lévő jelöltek neve. A jogszabály szerint a szavazólap a pártlisták nevét az NVB által március 6-án kisorsolt sorrendben tartalmazza. Az NVB által elfogadott országos pártlistás szavazólapon három sorban szerepelnek a listák. A szavazólap mérete A/3.
Az NVB külön szavazólapot hagyott jóvá a magyarországi lakóhellyel rendelkezők szavazásához (ezen szerepel a bal felső sarokban egy karika a bélyegzőlenyomatnak is), és külön szavazólapot a levélben szavazók számára. A szavazólapon fel van tüntetve az is, hogy csak egy listára lehet érvényesen szavazni. A szavazólap tartalmazza a lista sorszámát (egytől induló, folyamatos sorszámozással), alatta a jelölőszervezet logóját (a jelölőszervezetek logóját egy 20 milliméter magas, 40 milliméter széles területen kell feltüntetni), a szavazásra szolgáló kört, alatta a pártlista rövid nevét, majd a jelölőszervezet teljes nevét és a lista első öt jelöltjének a nevét. Az NVB-nek a szavazólap adattartalmának jóváhagyásával kapcsolatos határozata ellen – egynapos jogorvoslati határidővel – felülvizsgálati kérelmet lehet benyújtani a Kúriához.
Az országos nemzetiségi listás szavazólapok mintáját is jóváhagyták
Az NVB a 13 nemzetiség (bolgár, görög, horvát, lengyel, német, örmény, roma, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán) esetében külön-külön fogadta el az országos nemzetiségi listás szavazólap képét, mivel minden nemzetiségi választópolgár csak a saját nemzetisége szavazólapjára szavazhat. A fektetett, A/4-es méretű nemzetiségi listás szavazólapon szerepel a „szavazólap” megjelölés, a bélyegzőlenyomat elhelyezésére szolgáló terület megjelölése a szavazólap bal felső sarkában, a választás megnevezése (országgyűlési képviselők választása) és a szavazás napja (vagyis április 8.).
A nemzetiségi listás szavazólap tartalmazza a lista nevét, a szervezet logóját, alatta a szavazásra szolgáló kört, majd a jelölő szervezet nevét, valamint a listán szereplő első öt jelölt nevét (amennyiben a jelölőszervezet ötnél kevesebb jelöltet jelentett be, akkor csak azok nevét tüntették fel a szavazólapon). A szavazólapon tájékoztatás is olvasható, hogy érvényesen szavazni csak egy listára lehet, illetve, hogy érvényesen szavazni a lista neve feletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet. Az adatok és a tájékoztatás az adott nemzetiség nyelvén is fel van tüntetve a szavazólapon. Az NVB-nek a szavazólap adattartalmának jóváhagyásával kapcsolatos határozata ellen – egynapos jogorvoslati határidővel – bírósági felülvizsgálati kérelmet lehet benyújtani a Kúriához.
Iránymutatás készül a visszalépés határidejéről
Az NVB szerdai ülésén úgy döntött, iránymutatást ad ki arról, meddig mondhatnak le a jelöltek a szavazás előtt, és azt milyen formában kell megtenniük. Az NVB-hez a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, Pálffy Ilona fordult a jogértelmezési kérdéssel. Mint mondta, a választási eljárásról szóló törvény szerint a jelölt a szavazás megkezdéséig írásban lemondhat a jelöltségről, és ha a jelölt a szavazólap kinyomtatása és a szavazás napja között mond le, a szavazatszámláló bizottságok húzzák le a szavazólapról. Mint mondta, indokolt annak meghatározása, mit jelent a „szavazás megkezdése” kitétel, az amerikai kontinensen ugyanis az időeltolódás miatt a magyarországi voksolást megelőző napon, szombaton tartják a szavazást. Emellett indokolt annak is meghatározása, milyen formában történjen a lemondás. A bizottsági tagok egyetértettek az iránymutatás kiadásának szükségességében. Az általános vitában több javaslat is elhangzott a lemondás formájára vonatkozóan, illetve a lemondás időpontjára, de abban egyetértettek, hogy olyan időpontot kell meghatározni, amely a legkisebb mértékben teszi ki a választópolgárokat annak, hogy kiesett jelöltre szavazzanak. Az NVI az iránymutatás általános vitájában elhangzottak alapján több iránymutatás-tervezetet is készít a testület hétfői ülésére, ahol szövegszerűen döntenek róla.
Forrás: MTI; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS