Természetesen nem hagyta szó nélkül a haladó nyugati média a március 15-i, budapesti eseményeket. A médiumok többsége nagyjából ugyanazt szajkózta: Orbán Viktor egy migránsellenes diktátor. Azt viszont elfelejtették megemlíteni, a Békemenet tanúsága szerint a Fidesznek soha nem látott támogatottsága van arra, hogy folytassa az eddigi munkáját, és megvédje Magyarországot. A nyugati liberális lapok közül volt, amelyik Karácsony Gergelyt is idézte, illetve hivatkozott az ENSZ emberjogi „bajnokára”, a jordán Zeid Ra’ad al-Husseinra, aki szerint a magyar miniszterelnök rasszista. Szerencsére, lengyel barátaink is írtak rólunk.
A Reuterst nem érdeklik a számok és a lényeg
A Reuters leginkább Orbán Viktor beszédének azon részeivel foglalkozott, amelyek a migráció megállításáról és a Magyarország közügyeibe mindenáron beavatkozni kívánó EU elleni védekezésről szóltak. A szerző semmit nem említett meg abból a nemzeti együttérzésből, ami a Békemenetet áthatotta, ahogy arról sem írt, ennyien talán még soha nem voltak a Békemeneten, ez pedig jól mutatja azt a stabil támogatottságot, amelyet a kormány élvez. A Reuters írása arról azonban beszámol, hogy „több ezren” voltak kíváncsiak a Kétfarkú Kutyapárt viccmenetére, és hogy Vona Gábor a valódi demokráciáról szónokolt – azt viszont elfelejtették megemlíteni, hogy a Jobbikra alig néhány száz ember volt kíváncsi.
A cikk természetesen hozta az elvárt szintet, amikor kifejtette, Orbán nagyot bukott ugyan a hódmezővásárhelyi választáson, és azt sem felejtették el leírni, hogy felreppentek a magyar sajtóban olyan hírek, amelyek a kormányközeli emberek által élvezett luxusról szólnak. Azt írták:
Orbán pártja váratlan vereséget szenvedett nemrég egy önkormányzati választáson, de még mindig magasan vezeti a mezőnyt a közvélemény-kutatások szerint, annak ellenére, hogy a média beszámolt néhány fideszes politikus luxus-életviteléről és egy különös befektetéséről, amiben az egyikük szintén benne volt.
A The Washington Post félelmet emleget
A The Washington Post viszonylag objektíven indítja a március 15-i eseményekről szóló cikkét, ám ez csak a látszat. Az írás kezdetben beszámol arról, hogy Orbán Viktor nagy tömeg előtt mondta el ünnepi beszédét, és kitér arra, hogy a magyar miniszterelnök ismét felhívta a figyelmet a migráció veszélyeire, és arra, ha nem cselekszünk, kisebbség leszünk a saját hazánkban, ahogy az lassan megtörténni látszik Nyugat-Európában. Majd nem sokkal később az amerikai lap már Zeid Ra’ad al-Hussein ENSZ emberjogi „bajnokot” említi, aki xenofóbnak és rasszistának nevezte Orbán Viktort, és nem felejtette el megemlíteni, hogy a magyarok „nem akarják, hogy a színük, a hagyományaik és a nemzeti kultúrájuk mással keveredjen”. Kiemelte azt is, Orbán Viktor beszéde arra lett tervezve hogy növelje a félelmet a szimpatizánsai körében, aminek természetesen szerintük a közelgő választáshoz van köze. A cikk Soros Györgyöt filantrópnak nevezte, akit a magyar miniszterelnök ismét megtámadott. A végére azért azt is leírják „több tízezer ember” volt a Békemeneten. Végülis a több százezer tényleg több tízezerből áll…
A The Washington Times és az ABC News szórul-szóra ugyanazt írta meg, mint a The Washington Post, azzal a kivétellel, hogy a két lap a cikk végén Karácsony Gergelyt idézte, aki szerint „a Fidesz a kisebbség, és a változást akaró emberek pedig a többség”.
A Die Welt publicistája nem hiszi el, hogy a kormány támogatói önszántukból mentek a Békemenetre
A Die Welt című német lap hírportálján Parlamenti választások Magyarországon: miért aggódik Orbán Viktor kormánya címmel, Aggódunk. Sokan elfordultak Orbántól alcímmel írta le Boris Kálnoky a vágyait. A publicista kiemelte, hogy a nemzeti ünnep a választás előtti erőpróba volt a pártoknak, Orbán Viktor százezreket vitt az utcára, az ellenzék pedig csak ezreket, „a kormány mégis aggódik”. Kifejtette, hogy a „kormány médiumai” Dart Vaderként ábrázolják Soros Györgyöt, a kormánnyal szemben kritikus médiumok pedig a miniszterelnök-helyettes nagyvadakra helikopterrel folytatott vadászatát leplezik le, és megjelent egy „idős hölgy” is, akinek „akadt néhány milliárd eurója”, hogy rábízza egy miniszterre.
Kálnoky nagyon igyekszik úgy látni, hogy a Fidesz soraiban idegesség terjed a nemrégiben Hódmezővásárhelyen elszenvedett, „súlyos vereség” miatt. Mint írja, a Békemenet volt a válasz, amelyen a hatalmas tömeg jelentette erődemonstráció siker Orbán Viktor számára, de nem is nyugati „konzervatív” szerző lenne, ha nem lenne ott az egyrészt mellett a másrészt. Ő is megpróbálkozott a tömeg bagatellizálásával, és beleszaladt ugyanabba a zsákutcába, amelybe a hazai haladó sajtó is: ez a több százezres tömeg létezik, nem lehet vágyakkal eltüntetni. Kálnoky hangsúlyozza, hogy buszokkal szállították a Fidesz támogatóit a Békemenetre. Ebből nem világos, hogy a szerző szerint gyalog kellett volna Budapestre menniük, vagy pedig azt szeretné sugallni, hogy erőszakkal buszoztatták a fővárosba azokat, akik általa elismerten is a kormánypárt támogatói. Végezetül felteszi a koronát az óhajait felsoroló cikkre azzal, hogy ha az ellenzék összefog, lehetséges, hogy legyőzi a Fideszt.
Lengyel testvéreink is írtak a Békemenetről
Jövőre és a következő években is el fogunk jönni, és minden alkalommal valószínűleg új ötletek lesznek az együttműködésre
– mondta Tomasz Sakiewicz, a Gazeta Polska című lengyel napilap főszerkesztője a niezalezna.pl-nek, hozzátéve, a magyarokkal való közös menetelés során sok öröm éri az embert. Kifejtette: ennek az útnak komoly politikai jelentősége is van, mert néhány héten belül választások lesznek Magyarországon. Hozzátette: a magyaroknak fontos a lengyelek támogatása, és hogy milyen döntéseket hoznak Lengyelországban. A lap megemlítette, nagy öröm a lengyeleknek, hogy száz éve visszanyerték a függetlenségüket és az ünneplésre meg szeretnék hívni a magyarokat is. A lap Orbán Viktort idézve emlékeztetett: Lengyelország és Magyarország egysége erőforrás.
Forrás: Gazeta Polska, Reuters, Washigton Times, Washington Post, Die Welt/MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula / PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS