“Andrást”, aki az Indexnek mesélte el képviselőjelöltté válása történetét, négy évvel ezelőtt kereste meg egy ismerőse, “Tibor” és azt kérdezte tőle, akar e két hét alatt több millió forintot keresni. Az csábította ilyen nyerészkedésre a politikai rendszert valamelyest ismerő szélhámosokat, hogy a választási törvény módosítása utáni rendszerben, 2012-től egy országos listát állító párt jelentős állami támogatást kap az államtól, 149, de akár 597 millió forintot, és ha ennek elköltését számlával igazolják, vissza sem kell fizetni. Gomba módra kezdtek szaporodni azok a pártocskák, szervezetek, amelyek egyébként nem hallattak magukról, csak a választások előtt aktivizálódtak. A kiskaput azóta bezárták, hiszen ma már minden pártnak, amelyik nem ér el legalább 1 százalékos eredményt, vissza kell fizetnie a támogatást az utolsó fillérig. A Nemzeti Választási Bizottság szombati döntése alapján 21 országos pártlistát vettek nyilvántartásba, és ezek között több olyan pártot is találunk, amelyek teljesen új, eddig ismeretlen pártok. Az NVB emellett 19 pártlista nyilvántartását utasította el.
A változásig azonban az Index cikke szerint is egyszerű képlet volt András, Tibor és hozzájuk hasonló nyerészkedők gyors haszonszerzésére: 7-szer 500 aláírással, vagyis 13 500 aláírással 149 milliót lehet keresni.
Andrást elkezdte érdekelni a dolog, így nemsokára Tibor segítségével olyan “választási kampányokhoz jól értő urak” társaságában találta magát, akik hetekkel az ajánlásgyűjtés előtt listákkal, térképekkel pontról pontra levezették, milyen módszerrel lehet kivitelezni az országos listaállítást. A cél tehát az volt, hogy 9 megyében és a fővárosban legyen 27 egyéni jelölt – fogalmaz a portál.
Andrásnak annyi pénzt ajánlottak, – választókerületi felelősként – ahány kerületet szállítani tud.
2014-ben még nem is állapodott meg előre, mennyi kap egy választókerületért. 2018-ra már tudta, körzetenként egy millió folyhat be a kasszába. A probléma hátulütője az, hogy csak utólag fizetnek és csak akkor, ha összejön a 27 választókerület. András így gyorsan jelölteket kezdett gyűjteni.
Barátokat, ismerősöket győzködtem, hogy kéne egy jelölt, add meg az adataid, és kapsz 200 ezer forintot – mondta a férfi az Indexnek.
2014-ben még a családtagjait is sikerült beszerveznie, hogy legyenek jelölt. 2018-ban már a családtagjai közül sem igazán akart bedőlni senki. Mostanra annyira nagy lett így a jelölthiány a kamupártban, hogy még az is megfordult a fejében, hogy a nála lévő adatbázisból találomra választ ki valakit jelöltnek.
Végül András csak azért nem lépte ezt meg, mert talált olyan embereket, akiket rá tudott venni jó pénzért, hogy mégiscsak adják a nevüket a jelöltséghez, nem kell csinálniuk igazából semmit.
Érdemes itt kitérni arra, hogy András – akinek soha esze ágában sem volt politizálni – több pártot is megjárt – írja az Index. 2014-ben ugye jelölt is lett, ám a nagy pénz elmaradt, ugyanis az országos listaállítás végül meghiúsult. A 2014-es tapasztalatok alapján ezért alaposan kidolgozott stratégiával akartak nekivágni a 2018-as választásoknak. 2014-ből megmaradt néhány szövetséges, akikre számíthattak a munkában. Andrásék terve, célja kizárólag pénzszerzés volt.
Csakhogy tavaly változott a választási törvény, miután a kormánypártok is rájöttek, hogy könnyű azzal visszaélni. Sokan megfutamodtak, meggondolták magukat, de olyanok is akadtak, mint Andrásék, akik rájöttek, hogy megoldás az lehet, ha olyan személy nevére írják a kamupártot, akin majd a NAV nem tudja behajtani a pénzt, amikor eljön a visszafizetés ideje.
Itt már csak az egymás közti bizalmatlanság szólhat közbe, ami Andrásék második kamupártja esetében is történt. A férfi “szeme előtt 10 millió forint lebegett”. Ennyit remélhetett a vállalt tíz körzetért.
A kamupártos váltás miatt újra kellett mindent terveznie, szerveznie, de gyorsan szerzett olyan munkatársakat, akiket a kamupártos szleng csak íróknak nevez. Az ő feladatuk, hogy egy szobában ülve regeltől estig csak másolnak, másolnak és másolnak – fogalmaz az Index.
A kamupárt szervező szerint legalább 600 ajánlás kell leadni, ha egy-egy választókerületben biztosra akarnak menni. Ennyi nevet, lakcímet, személyi azonosítót kell kibogarászni és átmásolni. És persze aláírásokat hamisítani. 2014-ben elmondása szerint még vásárolták az aláírásokat, aztán rájöttek megy ez egyszerűbben és persze olcsóbban is.
András azzal magyarázza, hogy a választási irodák a korábbinál sokkal több jelölt nyilvántartásba vételét utasították el, hogy sokan, így ők is, 2014-es adatokat adtak le. Nem tudták, ki halt meg, ki költözött el, ami kiszámíthatatlanná tette a jelöltállítást. Volt olyan adatbázisuk, ahol a fele érvénytelen lett.
A történet vége nem happy end, legalább is nem Andráséknak. Sorra utasították el a választási irodák a jelölteket, mert egyszerűen nem volt elég az érvényes ajánlás.
A Nemzeti Választási Bizottság szombati döntése alapján 21 országos pártlistát vettek nyilvántartásba, és ezek között több olyan pártot is találunk, amelyek teljesen új, eddig ismeretlen pártok. Az NVB emellett 19 pártlista nyilvántartását utasította el.
Vezető kép: hirstrat.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS