Politikai kampányakciónak tartja az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) szombaton Budapesten megtartott tüntetését. Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke az Echo TV péntek esti Napi Aktuális című műsorában emlékeztetett: korábban a „szoclib kormányokkal” még csak sztrájktárgyalást sem tudtak elérni.
A szakszervezet a tisztességes megélhetésért, a megfelelő bérezésért és a jobb munkakörülmények kivívásáért hirdetett demonstrációt. Követelésükről petíciót nyújtottak át a szaktárca képviselőjének, ebben egyebek között pótlék- és alapbéremelést követeltek. Az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága az MTI-hez eljuttatott közleményében rámutat: a FESZ más, egészségügyi szakszervezetekkel ellentétben, eddig nem volt hajlandó részt venni a kormánnyal folytatott tárgyalásokon. A szaktárca leszögezi:
a kormány megbecsüli a dolgozókat, éppen ezért – ellentétben az előző balliberális kormányokkal, amelyek tárgyalni se voltak hajlandók a béremelésekről – több éve rendszeresen egyeztet az ágazati reprezentatív szakszervezetekkel. A velük kötött megállapodásnak megfelelően jelentős béremelési program indult az egészségügyben
– emlékeztetnek. Példaként említik, hogy egy 19-21 éves jogviszonnyal rendelkező, OKJ végzettségű, E7 fizetési osztályba besorolt ápoló átlagkeresete 2010-ben még 172 228 forint volt, ma pedig 342 582 forint. Egy 4-6 éves jogviszonnyal rendelkező, felsőfokú végzettségű, F2 fizetési osztályba besorolt ápoló a 2010. évi 199 805 forinthoz képest ma 382 354 forintot keres átlagosan – hoz egy másik példát a közlemény.
Cser Ágnes: Négy szoclib kormánnyal nem tudtunk sztrájktárgyalást elérni 2004 és 2010 között
A Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke az ECHO TV Napi aktuális című műsorának pénteki adásában elmondta: az ellenzéki pártok, amelyek 2010 előtt is léteztek, erkölcstelenül nyilatkoznak ma és nemcsak az egészségügyi dolgozók, az egészségügyi ágazatot érintő kérdésekben is.
Ők nemhogy nem tárgyaltak, hanem olyan privatizációs és egyéb kártékony intézkedést hoztak, amiből nagyon nehéz volt visszajönni 2010-től
– emelte ki Cser Ágnes. Csütörtökön újabb sztrájktárgyalásra került sor az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkársága és az ágazati reprezentatív szakszervezetek és stratégiai partnereik képviselői között. A tárgyalópartnerek az egyeztetésen azt kérték, hogy a 2016. szeptember 1-jétől érvényben lévő orvosi és szakdolgozói bértábla hatályát terjesszék ki az alapellátásban foglalkoztatott közalkalmazott és alkalmazott orvosokra és szakdolgozókra, így a védőnőkre is. Ugyancsak kérték, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján induljon meg a gazdasági, műszaki-ügyviteli és fizikai munkakörben dolgozók bérezésének rendezése.
A teljes beszélgetést ITT tudja megtekinteni!
Forrás: MTI, Echo TV; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS