A német érdekeltségű Hubertus Agráripari Bt. haszonbérleti szerződésének több pontját érvénytelenítette szerdán a Kaposvári Törvényszék, a szerződés egészének érvénytelenségét azonban nem mondta ki – jelentette az MTI. A törvényszék nem jogerős, közbenső ítéletében megállapította: az 1992-ben az Állami Vagyonügynökség és az akkori Hubertus Rt. között létrejött szerződésnek a halászati, vadászati és bányászati jog átengedéséről szóló pontjai érvénytelenek. Az ítélet szerint nem érvényes a bérelt mezőgazdasági földek al-haszonbérbeadási jogának rögzítése, a cég szintén szerződésbe foglalt elővásárlási jogát pedig az 1994-es földtörvény kizárta.
A Balaton-nagybereki Állami Gazdaság 1992-es privatizációja során 7725 hektárra kötött haszonbérlet érvénytelenítését a Hubertus Bt. ellen indított vagyonjogi perben a magyar államot képviselő Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) kérte. Budai Gyula akkori elszámoltatásért felelős kormánybiztos büntetőfeljelentést is tett a kirívóan előnytelen megállapodás miatt. A közel nyolcezer hektár, Balatonfenyves és Fonyód környékén elhelyezkedő szántó, legelő, természetvédelmi övezet és mindenek előtt első osztályú vadászterület ugyanis hektáronként évente mindössze tíz (!) forintért került a Braun Gmbh. érdekeltségébe tartozó “befektető” kezébe, 99 évre, a szerződés ráadásul harminc évvel még meg is hosszabbítható. A németek anno egyébként arra hivatkozva kapták meg gyakorlatilag ingyen a hatalmas területet és a hozzá tartozó, több majorságból, állatokkal teli istállókból, gépekből, feldolgozó üzemekből és még egy nemzetközi hírű ménesből, lovaspályából és a balatonfenyvesi lovasstadionból, továbbá egy vadászhotelből álló vagyont, hogy a területen humán vérkészítményeket előállító csúcstechnológiás üzemet építenek, amely a természetvédelmi területen legelő marhák vérén alapszik. Az ígéretekből semmi sem lett, az óriási gazdaságban hagyományos gazdálkodás és vadásztatás folyik. Időközben a lovasélet is leépült (PS-szerk.)
A perben az MTI tudósítása alapján az NFA azt az álláspontot képviseli, hogy a 99 évre kötött szerződés több akkori jogszabályba, illetve a jó erkölcsbe ütközik. A bíró kitért arra is: a törvényszék eddig nem vizsgálta azt, hogy a szerződés jó erkölcsbe ütköző-e, ehhez további bizonyítás szükséges. A Kaposvári Törvényszék álláspontja szerint ugyanakkor az 1992-es szerződésben helytelenül kötötték ki az osztrák választott bíróságot, belföldi ingatlanügyben ugyanis a magyar bíróság kizárólagosan jár el, és ezt az európai uniós jog is megerősíti – hangsúlyozta a bíró.
Mindezzel egyidejűleg – ugyancsak ma kiadott közlemény szerint – a Bécsi Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő állandó választott bíróság is döntést hozott, amely érvényesnek nyilvánította a 1992-ben kötött privatizációs szerződését, amelyet a magyar állam megtámadott. A bécsi választott bíróság döntéséről egyelőre csak a Hubertus Bt. adott tájékoztatást, az MTI megkeresésére a bíróság annyit közölt, hogy nem adhat információt az üggyel kapcsolatban.
PestiSrácok.hu – az MTI tudósítása alapján
Facebook
Twitter
YouTube
RSS