Több korrupciógyanús ingatlanügyben való aktív részvétellel, az általa támogatott sportegyesület szabálytalan önkormányzati támogatásával és tiltott kampányfinanszírozás elfogadásával is meggyanúsították Molnár Gyulát, az MSZP elnökét, dél-budai képviselőjelöltjét újbudai polgármestersége idején. Molnár eddig megúszta a felelősségre vonást, de nem lett a szocialisták miniszterelnök-jelöltje. A Magyar Idők cikke szerint Molnár számos olyan támadási felületet adott volna a pártnak, amely csökkentette volna az MSZP népszerűségét, akár kikezdhette volna a parlamentbe jutás lehetőségét is.
Nem véletlen, hogy nem az MSZP jelenlegi elnöke, Molnár Gyula lett a szocialisták miniszterelnök-jelöltje. Molnárt az általa támogatott sportegyesület szabálytalan önkormányzati támogatásával és tiltott kampányfinanszírozás elfogadásával is meggyanúsítottá, így ügyei miatt a főváros egyik legkorruptabb vagy legalábbis leggyanúsabb politikusának tartják, vagyis túl sok támadási felületet adott volna a pártnak. Az elnöki posztot viszont neki adták, mivel jó kapcsolatokat ápol Gyurcsány Ferenccel, így elősegített egy választási együttműködést a Demokratikus Koalícióval. A pártban azonban sokan nem gondoltak arra, hogy éppen ez a jó viszony lehet az akadálya az MSZP önálló fejlődésének.
Ma már szinte Molnár egyik levakarhatatlan botrányaként tartják számon a nagy értékű Duna-parti ingatlanok, a Kopaszi-gát területeinek átjátszását az MSZP közeli vállalkozók kezére („Kopaszi-gate”). Mint ismert, az ügyben végül felmentették Molnárt, de a helyi Fidesz szerint az aktákból nem az derült ki, hogy Molnár Gyula nem bűnös a Kopaszi-gát ügyleteiben, hanem az, hogy ügyesen „lepapírozták” a korrupciót. Ma már szinte Molnár egyik levakarhatatlan botrányaként tartják számon a nagy értékű Duna-parti ingatlanok, a Kopaszi-gát területeinek átjátszását az MSZP közeli vállalkozók kezére („Kopaszi-gate”). Mint ismert, az ügyben végül felmentették Molnárt, de a helyi Fidesz szerint az aktákból nem az derült ki, hogy Molnár Gyula nem bűnös a Kopaszi-gát ügyleteiben, hanem az, hogy ügyesen „lepapírozták” a korrupciót.
Az MSZP jelenlegi dél-budai képviselőjelöltjének azonban nem ez volt az egyetlen ingatlanbotránya a polgármestersége idején. Sokáig beszéltek a helyiek a Bikás park egyik területének ügyéről is, ami szintén Molnár Gyulához köthető. Az ügyben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt folytatott nyomozást a Fővárosi Főügyészség Molnár Gyula volt XI. kerületi polgármester ellen.
A listának még közel sincs vége: Molnár, még polgármesterként ötvenmilliót utaltatott át az önkormányzat kasszájából az általa vezetett sportegyesületnek. Pontosabban írásban utasította a XI. kerületi önkormányzat pénzügyi és költségvetési igazgatóját, hogy a pénz kerüljön az önkormányzat számlájáról az általa elnökölt Újbuda Torna Club (ÚTC) számlájára.
Molnárék ügyesen lepapírozták azt az ügyletet is, amellyel a Szent Gellért Senior Apartmanházat játszották ki magánkézbe. A gyanú szerint Molnár Gyula „kifejezetten előnytelen” szerződéseket kötött erről a befektető Millers Zrt.-vel. A dokumentumok értelmében Újbuda a 200 millió forintos telekingatlanáért cserébe ugyan 50 százalékos tulajdoni hányadhoz jutott az apartmanházat birtokló projekttársaságban, de sem irányítási, sem szociális ellátáshoz köthető jogot nem szerzett a cégben. Az önkormányzat tájékoztatása szerint a Millers Zrt. irányítása alatt álló Újbuda Gyöngye Kft. a ház építésére több mint másfél milliárd forintos hitelt vett fel, de a törlesztőrészleteket nem fizette. A kölcsönt és annak kamatait újabb hitelfelvétellel rendezték, ám – mint hozzátették – a kétmilliárd forintot megközelítő tartozás részleteit sem fizették a későbbiekben.
Molnár Gyula, a XI. kerület korábbi, MSZP-s polgármestere, jelenlegi dél-budai képviselőjelöltje írta alá azt a szerződést is, amely miatt még 2010 novemberében indított vizsgálatot az Állami Számvevőszék (ÁSZ). A kerületben található Petőfi Sándor Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola felújítására és akadálymentesítésére még 2008-ban az önkormányzat adott be európai uniós pályázatot. Az ÁSZ jelentése szerint a fejlesztés 250 millió forintba került volna, ebből 225 millió forintot tett volna ki az uniós támogatás. A pályázat elkészítésére az önkormányzat szerződést kötött „egy külső szervezettel”.
Nagy port vert fel az is, amikor kiderült, hogy milliókkal támogatta Molnár Gyula újbudai polgármester politikai sikerét a XI. kerület egyik legvisszataszítóbb éjszakai szórakozóhelye, ahová többnyire csak a luxusvendégeket engedték be enni és inni, de a kidobók különféle indokokkal elzavarták a kapuból a helyi egyetemistákat, akik többnyire a közeli műszaki egyetem kollégiumából érkeztek.
A Cafe del Rio nevű luxusbulikert korábbi vezetője azt állította, ő maga fizette ki a tulajdonos utasítására az akkor még polgármesterjelölt Molnár kampányrendezvényein fellépő zenekarokat. A Petőfi híd lejárójánál működő Rio és jóval szimpatikusabb párja, a Zöld Pardon sokáig háborítatlanul üzemelhetett, pedig a zajszennyezés miatt minden szezonban tömegesen tiltakoztak a környék lakói, és az önkormányzatnak az sem szúrt szemet, hogy mindkét hely a barátinak mondható bérleti díjak mellett a hivatalosan átengedett közterület legalább négyszeresét használta. A tulajdonos a sajtóban azt is állította, hogy Molnár Gyula – már polgármesterként – személyi titkárával együtt évekig ingyen ehetett-ihatott a Rióban. A Molnár vezetése alatt álló önkormányzat egyébként 2005-ben, zárt ülésen meghozott határozata alapján, egységesítve a Rio és a Zöld Pardon szerződési feltételeit, ötéves tartós bérleti megállapodást kötött az üzemeltetőkkel.
Molnárt saját párttársa is korrupcióval gyanúsította. Krausz Csaba, a kerület egykori szocialista képviselője számolt be az Indexnek arról, hogy a később sikkasztásért börtönbe került MSZP-s Zuschlag János alapítványaitól és a Matávtól is közvetve eljutottak támogatások Molnárhoz a 2002-es választási kampány utáni napokban.
Molnár érdemi cáfolat híján az ügyben akkor csak annyit nyilatkozott: Krausz vádjaiban nem lehet mást látni, minthogy „új barátai”, az újbudai fideszesek akarják őt lejáratni. A hatóságoknak ugyanakkor az is feltűnt, hogy az MSZP pártszervezésében is lehetnek gyanús elemek. Molnárék segítségével ugyanis 2006-ban, két hét alatt két és félszeresére, 150-ről 375 főre növekedett az MSZP XVI. kerületi szervezete. 187 új MSZP-tag ráadásul egy óra leforgása alatt lépett be a pártba, többségük nem kerületi lakos.
Molnár Gyula egyébként maga is sokáig üzletember volt, legalább is papíron. Számos cégben volt vezető, tag, illetve felügyelőbizottsági tag is, miközben a korábbi vagyonnyilatkozata szerint részvényei is voltak több mint tízmillió forint értékben. Felesége és fia is jól mozgott az üzleti életben, és a családnak van egy rejtélyes ismerőse is, Molnár Tamás személyében. Az egyik közösségi portálon megjelent információk szerint a titkos kapcsolat Mexikóban élhet, és nemrég Kaliforniában együtt üdült Dél-Buda szocialista képviselőjelöltjével.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS