Az amerikai Demokrata Párt beperelte az orosz kormányt, Donald Trump elnökválasztási kampánycsapatát és a WikiLeaks kiszivárogtató portált azzal az indoklással, hogy a 2016-os elnökválasztás idején összejátszottak a választási folyamat megakasztása érdekében. Külföldi országok beperlése egyébként várhatóan komoly jogi kihívást jelent majd a demokratáknak, részben azért is, mert más országok mentességet élveznek az adott országban.
A párt vezető szerve, a Demokrata Országos Bizottság (DNC) egy manhattani szövetségi bíróságon nyújtotta be a keresetet pénteken. A perkeresetről elsőként hírt adó The Washington Post című napilap információi szerint a Demokrata Párt arra hivatkozott, a Trump-kampány munkatársai összejátszottak az orosz kormánnyal és annak katonai hírszerzésével abból a célból, hogy ártsanak a demokrata párti elnökjelölt, Hillary Clinton kampányának és elősegítsék Donald Trump megválasztását. Tom Perez, a DNC elnöke közleményben szögezte le, „a 2016-os elnökválasztási kampány idején Oroszország mindenre kiterjedő támadást indított demokráciánk ellen és ehhez készséges és aktív partnerre talált Donald Trump kampányában“. A pártvezető hangsúlyozta,
ez precedens nélküli hazaárulást jelent, az Egyesült Államok egyik elnökjelöltjének kampánya egy ellenséges külföldi hatalommal szövetkezve támogatja meg saját esélyeit az elnökség elnyerésére.
A perkereset határozottan azt állítja, hogy az orosz hackertámadások – kiegészülve Trump munkatársainak oroszországi kapcsolataival és a hackertámadások nyilvános helyeslésével – kimerítik a jogszerűtlen összeesküvést a választások befolyásolására, ami a Demokrata Pártnak komoly károkat okozott.
Közben a Robert Mueller vezette különleges bizottság változatlanul vizsgálja Donald Trump választási kampánya munkatársainak vélelmezett egyeztetéseit oroszokkal. A múlt hónapban a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus tagjai bejelentették, semmiféle bizonyítékot nem találtak arra, hogy Trump és munkatársai összejátszottak volna oroszokkal, vagy hogy egyáltalán Oroszország segíteni akarta volna a republikánus elnökjelöltet. A demokraták akkor elutasították mind a megállapításokat, mind az érvelést. Maga Donald Trump többször is – legutóbb szerdán, az Abe Sindzóval tartott floridai tárgyalásai után – hangsúlyozta, hogy munkatársai „nem játszottak össze” az oroszokkal, illetve, hogy az oroszok nem is környékezték meg őket.
Külföldi országok beperlése egyébként várhatóan komoly jogi kihívást jelent majd a demokratáknak, részben azért is, mert más országok mentességet élveznek az adott országban.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS