Európában az eddigieknél pusztítóbb merényletekre készülhet az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet, miután jórészt kiszorult közel-keleti területeiről – mondta az MI5 vezetője. Andrew Parker szerint az ISIS-szel szembeni fellépéshez még évekig tartó, folyamatos nemzetközi biztonsági együttműködésre lesz szükség.
Nagy-Britanniában a Westminster hídon elkövetett gázolásos és késeléses támadással együtt tavaly öt terrorcselekményt hajtottak végre, melyeknek harminchat halálos áldozata volt. A legsúlyosabb merénylet tavaly májusban, egy manchesteri popkoncert helyszínén történt, ahol egy öngyilkos iszlamista merénylő pokolgépet robbantott, ezzel huszonkét embert, köztük hét kisgyermeket gyilkolt meg. Hétfői beszédében az MI5 vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a Nyugatot nemcsak a dzsihadista terrorszervezetek, hanem “egyes országok” folyamatos és ellenséges aktivitása is fenyegeti.
Korántsem csak arról van szó, hogy kémek kémkednek más kémek ellen, vagy kémek kergetik egymást a sötét éjszakában, hanem olyan szándékos, célzott, rossz szándékú tevékenységekről, melyeknek célja a szabad, nyílt, demokratikus társadalmi rendszerek aláásása, a stabilitásukat, biztonságukat, jólétüket biztosító, szabályokra épülő nemzetközi rend destabilizálása.”
Az MI5 vezetője szerint az ilyen ellenséges tevékenységet folytató államok között az első helyen az orosz kormány áll.„Szándékosan nem azt mondom, hogy Oroszország, mivel az Egyesült Királyság a legnagyobb tisztelettel viseltet az orosz nép iránt” – tette hozzá. London nem kívánja a kétoldalú feszültség eszkalálódását, és nem akar visszatérni a hidegháború időszakához.
Becsülendő Oroszország azon törekvése, hogy ismét nagy súlyú világpolitikai tényezővé váljék, de Moszkva ezt megteheti a szabályokra alapozott világrend részeseként is
– mondta. Ám, Andrew Parker szerint az orosz kormány ehelyett agresszív és veszélyes módszerekhez folyamodik, amivel azt kockáztatja, hogy megbecsült, nagy nemzet helyett elszigetelt páriává válik. Az angliai Salisbury városában március elején elkövetett mérgezéses támadásra és az azt követő diplomáciai ellenlépésekre utalva az MI5 vezetője kijelentette, hogy a nemzetközi közösség erőteljes hangon megüzente Moszkvának:
Egyszerűen nem elfogadható, hogy a II. világháború óta példátlan módon bárki idegmérget vessen be Európában.”
A Salisburyben március 4-én történt, a brit és a nemzetközi vizsgálatok szerint idegméreg-hatóanyaggal elkövetett támadás célpontja Szergej Szkripal az egykori orosz-brit kettős hírszerző ügynök és lánya, Julija Szkripal volt. Szkripalt azóta is a helyi kórházban kezelik, lányát néhány hete kiengedték. London gyilkossági kísérletnek tartja az ügyet, és Oroszországot tekinti felelősnek, Moszkva azonban folyamatosan és határozottan tagadja, hogy bármi köze lenne a Szkripal-ügyhöz.
Forrás: MTI; vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS