Az Iszlám Állam terrorszervezet több százezer dolláros bevételre tesz szert Afganisztánban a babahintőpor alapanyagául szolgáló zsírkő (talkum) illegális bányászatából, amely ásványból jelentős mennyiségben jut az Egyesült Államok és Európa piacaira is – közölte kedden a Global Witness (GW) nevű nemzetközi jogvédő szervezet. A mit sem sejtő amerikai és európai fogyasztók tudtukon kívül támogatták a szélsőségeseket.
Az afgán bányászati minisztérium adatai szerint az idén márciusig mintegy 500 ezer tonna talkumot exportáltak a dél-ázsiai országból. Az ásványt széles körben használják nyersanyagként festékektől kezdve egészen a babahintőpor előállításáig. A félmillió tonna ásvány nagy része Pakisztánba került, ahonnan tovább exportálták. Pakisztánból származik az Egyesült Államok által importált talkum harmada, de jut belőle bőven az Európai Unióba is.
A mit sem sejtő amerikai és európai fogyasztók tudtukon kívül támogatják a szélsőséges csoportokat Afganisztánban
-mondta Nick Donovan, a Global Witness kampányigazgatója az importok szigorúbb ellenőrzését követelve.
A drágakövek és ásványok bányászata, mint amilyen a lapis lazuli is, a radikális iszlamista tálib felkelők egyik fő bevételi forrásának számít. A tálibokkal rivális Iszlám Állam a GW szerint hadat üzent a Nangarhar tartományban lévő bányák birtoklásáért. A dzsihadisták ugyanis ebben, a Pakisztánnal határos tartományban vetették meg a lábukat. Nangarharban hatalmas zsírkő, kromit és márvány lelőhelyek vannak, s a tartomány nem utolsó sorban a főbb csempészútvonalakon fekszik, amelyeken kábítószerek mellett más illegális árúk is áramolnak.
A jelentés az Iszlám Állam egyik katonai parancsnokára hivatkozva aláhúzza, hogy a dzsihadisták számára elsődleges fontossággal bír a bányák feletti ellenőrzés megszerzése más szélsőséges csoportoktól.
A bányák a maffia kezében vannak … Minden áron megszerezzük őket
-hangoztatta az iszlamisták egyik névtelenül nyilatkozó parancsnoka.
A GW szerint bár nehezen felmérhető az Iszlám Államnak a nagarhari bányászatból származó bevétele, ésszerű becslések alapján több százezer dolláros összegről lehet szó. A jogvédő szervezet hozzáteszi, hogy ez elsőre nem tűnik nagy összegnek, ugyanakkor figyelembe véve, hogy az Egyesült Államok szerint az Iszlám Állam hozzávetőleg 2.000 harcossal rendelkezik Nangarharban, már jelentős bevételi forrásnak számít. Az afgán bányászügyi tárca szóvivője időközben bejelentette, egy különbizottságot állítottak fel, hogy a biztonsági és hírszerző szolgálatokkal együttműködve megoldást találjanak a problémára.
Forrás: MTI; fotó: momjuncktion.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS