Vajon mi történne, ha nálunk is élne néhány millió ember, akikkel bár kiegyensúlyozott lenne a viszonyunk, de nem keverednénk velük, és akik kulturálisan kicsit sem próbálnánk alkalmazkodni hozzánk? Erre és ehhez hasonló kérdésekre kereste a választ a PestiSrácok.hu és a Magyar Demokrata közös stábja Bulgáriában, abban az országban, amely a kontinensen talán először veszítheti el a népességét. Az ország, amelyet tengerpartján kívül nem igazán ismerünk, az elmúlt években már elveszített kétmillió embert, és közel ugyanennyien vannak, akik itt élnek, de nem bolgárok. A számokat csak találgatni lehet: körülbelül háromszázezer pomák él itt, mindegy egymillió török, és van egy csomó roma, akiknek számáról nincsenek adatok.
Nem mondanám, hogy a kapcsolatban feszültség lenne, Bulgária az etnikai tolerancia kiváló példája. Ennek a jó példája, hogy Szófiában ötszáz méteres körzetben akad dzsámi, zsinagóga, római katolikus templom. A bolgárok türelmesek vallási ügyekben, az emberek jól élnek, egészen addig, amíg a politikusok meg nem zavarják őket. Minden ünnepet együtt tartunk, mi, politikusok is járjuk az olyan vegyes lakosságú területeket, mint Kardzsali, Sumen, Targoviste. Az emberek remekül együtt tudnak élni.
– mondta Kraszimir Velcsev, a Fidesszel jó kapcsolatot ápoló bolgár kormánypárt elnökhelyettese a PestiSrácok.hu és a Magyar Demokrata közös stábjának Szófiában. A balkáni országban arra is kerestük a választ, hogy vajn mi történne akkor, ha hazánkban is élne néhány millió ember, akik kicsit sem akarnának alkalmazkodni a kultúránkhoz, és akikkel semmilyen szempontból nem keveredhetnénk?
Ugyan az együttélés, az 500 évig tartó török uralom örökségeként valóban nem okoz feltétlenül problémát, az ország legnagyobb kihívása a demográfiai krízis, amelyet jól tükröznek a Kardzsari tartomány kanyargós útjai mellett pihenő apró falvak, ahol EU-s pénzből épültek ugyan modern játszóterek, de ezeket gyermekek hiján senki nem használja.
Utunk során az is kiderült, Bulgária négyfelé kénytelen játszani a politikai porondon: ott an a 70 milliós Törökország a szomszédban, mellette pedig sorban áll a kulturálisan és nyelvileg is hasonló Oroszország, az oroszokra nyomást gyakorolni akaró Egyesült Államok és természetesen az EU.
Bulgária bizony nincsen könnyű helyzetben, a jövő pedig bizonytalan és rémisztő.
A Magyar Demokrata helyszíni riportja a lap június 13-i számában lesz olvasható.
Vezető kép: Vermes Tibor
No gallery template found!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS