Az Országos Mentőszolgálat Főigazgatósága “Média háttérbeszélgetést” tartott a sajtó munkatársai számára annak érdekében, hogy azok átfogóbb képet kapjanak a hazai mentőszolgálat működéséről. Győrfi Pál az OMSZ kommunikációjáért felelős munkatársa külön kitért arra, hogy a mentőszolgálat minden magyar érdekében dolgozik és munkája hatékonyságának javítása érdekében, “mindenkivel kapcsolatban kell állnia.”
Dr. Csató Gábor az Országos Mentőszolgálat főigazgatója bemutatta a mentőszolgálat legújabb kommunikációs stratégiáját. Kiemelte azokat az újításokat, amelyek képesek beilleszkedni a mai modern, közösségi média világába. Az elmúlt időszak egyik kiemelkedően fontos fejlesztése a Szív City telefonos applikáció minek segítéségével az app minden telepítője SOS üzenetet kap ha környezetében valaki életveszélybe kerül, és arról a mentőszolgálatot értesítették.
A Szív City egy virtuális közösség, melynek önkéntes tagjai készek megmenteni a keringésleállás (a hirtelen szívmegállás) köztéri áldozatait. A Szív City app letöltésével és a regisztrációval vállalják, hogy ha a közelükben valakinek megáll a szíve, az Országos Mentőszolgálat riasztására a helyszínre sietnek, és mielőtt a mentő megérkezik, hozzáfognak az újraélesztéséhez. Évente 25.000 ilyen eset adódik országszerte, és a túlélés esélye percenként 7-10%-kal csökken. Életbevágó jelentőségű, hogy az újraélesztés mielőbb megkezdődjék!
-olvasható az alkalmazás ismertetőjében.
Az alkalmazással már több ember életét is sikerült megmenti, mert hamarabb megtudták kezdeni az újraélesztést mielőtt a helyszínre ért volna a legközelebbi mentőkocsi. Az OMSZ hetente rendszeresen megrendezi azt a “Hősképzőnek” nevezett négy órás tanfolyamot, ahol elsajátítható az újraélesztés technikája.
Az OMSZ és az Irie Maffia zenekar együtt kampányt indított Wake Up néven, az újraélesztési technika elsajátításának propagálásának érdekében. Ennek köszönhető többek között, hogy több száz középiskoláshoz is eljuthatott ez a kampány.
A sláger 100 BPM-re (Beats Per Minute), azaz az újraélesztés optimálás tempójára íródott.
-mondta el az együttes egyik tagja.
A Wake Up az új Stayin’ Alive, amit a 70-es évekből a Bee Gees-től ismerhetünk, ugyanis ez volt korábban az “újraélesztés himnusza”.
Jelenleg több ezer defibrillátor áll rendelkezésre Budapest és az ország különböző pontjain, amelyek közül többet sajnos használni is kell, hiszen a felmérések szerint évente Magyarországon 7000 esetben lenne szükség azonnali újraélesztésre.
Dr. Csató Gábor “A jövő mentőszolgálata” című előadásában elmondta, hogy az életmentés hatékonysága érdekében olyan fejlesztést is kezdeményeznek amelyben rövid időn belül akár drónok segítségével lehetne defibrillátort juttatni az életmentés helyszínére. Természetesen ettől még az a legfontosabb cél, hogy a mentőautók maximum tizenöt perc alatt megérkezzenek a segítséget kérő beteghez.
A tizenöt perc kapcsán előkerült, hogy Puzsér Róbert és Huth Gergely múltheti beszélgetésén Puzsér Róbert elmesélt egy történetet miszerint a mentők két és fél óra alatt értek ki a beteghez. Erről a főigazgató elmondta, hogy az OMSZ arra törekszik, hogy a mentők érkezési ideje tizenöt percen belül maradjon. Sajnos még azonban gyakran előfordul, hogy egy beteghez ennél hosszabb idő után mennek ki. Ennek számtalan oka lehet, a mentőszolgálat aktuális leterheltségétől, az aktuális forgalmi helyzetig. Hangsúlyozta, hogy az OMSZ számára minden segítségre szoruló beteg ugyanolyan fontos. Dr. Csató Gábor újfent kiemelte, hogy azért is fontosak a korábban említett, az újraélesztés gyorsabb megindítását lehetővé tévő fejlesztések, mert szívleállás esetén minden másodperc nagyon sokat számít, az újraélesztés megindulásáig eltelt minden plusz perccel 10%-kal csökken az életben maradás esélye.
Fotó:MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS