Szocialista sikerként értékelte Szanyi Tibor MSZP-s EP-képviselő az uniós ÁFA-rendszer átalakítását, amely az egységes piac fontos eszköze és nagyban hozzájárult az EU-n belüli kereskedelem előmozdításához. A politikus szerint, aki az erről szóló európai parlamenti jelentés előadója, az EP-n belül nagy egyetértés van abban, hogy a jelenlegi ÁFA-rendszer szétaprózottsága komoly akadályt jelent az egységes piac megfelelő működése előtt, ezért van szükség uniós szintű szabályozásra.
A tagállamok közötti kereskedelem adóztatásának jelenlegi rendszere már nem volt képes lépést tartani a gazdaság globalizációjával és digitalizációjával, az Európai Bizottság javaslatot tett az irányelv módosítására – írja közleményében Szanyi.
A szocialista EP-képviselő az Európai Parlamenten belüli konstruktív együttműködés példájának nevezte az előkészítő munkát a Gazdasági és Monetáris Ügyek Bizottsága (ECON) tegnap este folytatott vitája során.
Az új rendszer egyik alap eleme – írja -, hogy a tagállamok közötti kereskedelem adóztatására vonatkozó ÁFA-rendszer a rendeltetési hely szerinti tagállam adóztatásán alapuljon.
Előadóként a legfontosabb szempont számomra annak hangsúlyozása volt, hogy a kedvezményes adómérték alkalmazása a végső fogyasztók javára és a KKV-k támogatására történjen. Az ÁFA-kedvezmények kiválóan alkalmazhatóak szociális vagy környezetvédelmi célok megvalósítására, de ahogy azt a jelentés is kiemeli, a kedvezményes adómérték megállapítása semmiképpen nem használható káros vagy luxus termékek esetében” – hangsúlyozta az MSZP alelnöke.
– hangsúlyozta az MSZP alelnöke. Hozzátette:
Fontos azt is kiemelni, hogy a jelentés által támogatott javaslat nem korlátozza a tagállamok jelenlegi rugalmasságát az ÁFA megállapításában. Éppen ellenkezőleg: harmonizált és kevésbé korlátozó szabályokat vezet be például azzal, hogy ahelyett, hogy kiegészítené azon áruk és szolgáltatások már így is hosszú jegyzékét, amelyekre kedvezményes adómértéket lehet alkalmazni, egy negatív listát vezet be.
Meglátása szerint a szocialisták sikere a negatív listáról szóló javaslat.
A negatív listán szereplő árukon és szolgáltatásokon túl – jellemzően egészségkárosító termékekről van szó, valamint szocialista kezdeményezésre környezetszennyező és luxus termékekről – a tagállamok maguk dönthetik el, mit akarnak kedvezményes kulcs alá tenni – áll a képviselő közleményében.
Az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Ügyek Bizottsága (ECON) szeptemberben szavaz az előkészítő tárgyalások és bizottsági vitákon elhangzottak szerint a frakciók többségének támogatottságát élvező jelentésről.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS