Tranzitközpontokat építenek ki Németországban az Európai Unió valamely tagországában már nyilvántartásba vett menedékkérők elhelyezésére, és ezekből a központokból visszaszállítják majd őket a regisztráció szerinti tagállamba, ahol az EU-s szabályok alapján le kell folytatni menekültügyi eljárásukat – ez képezi a Merkel-Seehofer paktum alapját. Emellett új határigazgatási szabályokat is életbe léptetnek.
Megállapodott a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) menekültügyi vitájuk lezárásáról – jelentette be keddre virradóra Berlinben Horst Seehofer német belügyminiszter, a CSU elnöke. A CDU székházában tartott tanácskozás után tett nyilatkozatában kiemelte, hogy elégedett a nagyon intenzív tárgyalással elért megállapodással, amely lehetővé teszi, hogy tovább folytassa tárcavezetői munkáját. Hangsúlyozta, a testvérpártok egyértelmű és a jövőre nézve tartós megállapodása révén megakadályozzák az illegális migrációt Németország és Ausztria határán.
Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke kiemelte, küzdelmes, nehéz napok után jó kompromisszummal zárják le a menekültügyi szabályozás körüli vitát. A kancellár elmondta, úgynevezett tranzitközpontokat építenek ki az Európai Unió valamely tagországában már nyilvántartásba vett menedékkérők elhelyezésére, és ezekből a központokból visszaszállítják majd őket a regisztráció szerinti tagállamba, ahol az EU-s szabályok alapján le kell folytatni menekültügyi eljárásukat. Egyben fokozzák az együttműködést az uniós társországokkal, különösen azokkal, amelyekből a regisztrált menedékkérők Németországba érkeznek.
Így sikerül megőrizni a partneri szellemiséget az EU-ban, és tenni egy döntő lépést a másodlagos migráció (a regisztrált menedékkérők EU-n belüli mozgása) rendezésére és irányítására
– mondta Merkel.
A megállapodást összefoglaló, három pontból álló dokumentum első pontja szerint a testvérpártok egyetértésre jutottak abban, hogy a német-osztrák határon új határigazgatási rendszert kell bevezetni, amely akadályozza mindazon menedékkérők belépését, akiknek a menekültügyi eljárását egy másik EU-tagországban kell rendezni. Ezért – a második pont szerint – tranzitközpontokat kell kiépíteni, amelyekből visszaszállítják a kérelmezőket az ügyükben illetékes országba. Azonban nem akarnak egyoldalúan eljárni, hanem államigazgatási szintű megállapodás révén együtt akarnak működni az érintett partnerországokkal. A harmadik pont szerint amennyiben a menekültügyi eljárás lefolytatására illetékes ország nem hajlandó megállapodást kötni, az adott menedékkérőtől megtagadják a belépést az országba egy Ausztriával kötendő egyezmény alapján.
A szövetségi kormányt alkotó koalíció harmadik tagja, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) tárgyalásra érdemesnek tartja a menekültügyi javaslatcsomagot – jelezték az SPD részéről. A szociáldemokraták nyitottsága a CDU és a CSU megállapodásában szereplő új intézménnyel, a tranzitközponttal kapcsolatban alapvető változást jelent 2015-höz képest, amikor egy hasonló, “tranzitzóna” elnevezésű intézményről tárgyalni sem akartak. Andrea Nahles, az SPD elnök-frakcióvezetője szerint sok mindent kell még tisztázni a koalíciós partnerek felvetéséről. Az ügyben kedd estére összehívták a koalíciós egyeztető tanácsot.
Horst Seehofer bejelentette, már kapcsolatba is lépett Sebastian Kurz osztrák kancellárral, és hamarosan Bécsbe utazik, hogy tárgyaljon vele a menedékkérők visszafogadását szabályozó egyezményről. Megbeszélést kezdeményez Matteo Salvini olasz belügyminiszterrel, és megkezdődnek a tárgyalások Spanyolországgal és Görögországgal is – mondta. A német ellenzéki pártok élesen bírálták a CDU és a CSU megállapodását.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy első ránézésre jogszerűnek látszik a német uniópártok belső vitáját lezáró menekültügyi javaslatcsomag.
Felkértem állásfoglalásra a bizottság jogi szolgálatát, azonban első pillantásra jogszerűnek tűnik az egyezség, bár nem tanulmányoztam még részletesen
– mondta Juncker Strasbourgban.
Az osztrák koalíció mindkét pártját, a Néppártot (ÖVP) és a Szabadságpártot (FPÖ) képviselő kormánytagok közös nyilatkozatban jelezték, kormányuk azt várja, hogy Berlin mielőbb tisztázza egységes menedékpolitikai álláspontját azt követően, hogy a CDU és a CSU lezárta vitáját a kérdésben. Sebastian Kurz kancellár, Heinz-Christian Strache alkancellár és Herbert Kickl belügyminiszter bejelentette azt is, hogy Ausztria az ország déli határainak védelmét megerősítő lépésekre készül. Hangsúlyozták, hogy Bécs felkészült minden forgatókönyvre.
A CDU és a CSU megállapodása arra utal, hogy Németország nemzeti szintű lépéseket akar tenni a menekültáradat elleni küzdelem jegyében
– állt a közleményben.
Ha ez az egyezmény ilyen formában a német kormány álláspontjává válik, akkor kötelességünk tárgyalásokat kezdeni, hogy elhárítsuk annak hátrányait Ausztriára és lakosságára nézve
– tették hozzá az osztrák vezetők.
A szövetségi kormány ezért felkészült rá, hogy mindenekelőtt a déli határait védelmező lépéseket foganatosítson
– szögezték le.
Andrej Babiš cseh kormányfő szerint a CDU és a CSU megállapodásával “Berlin világossá tette, hogy az Olaszországba vagy Görögországba érkezőknek nincs joguk arra, hogy Németországot válasszák ki lakóhelyüknek“.
Remélhetőleg Athén és Róma megérti ezt, s lezárják határaikat
– tette hozzá. Babiš figyelmeztetett: Prága “szükség esetén határellenőrzéseket vezet be“, ha a migránsok az országát érintve indulnának meg Bajorország vagy Szászország felé. A kormányfő határozottan elutasította a tárgyalásokat Berlinnel arról, hogy visszafogadják a Csehországon keresztül Németországba jutott menedékkérőket.
Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter szerint az érvényben lévő előírások keretében Varsó kész együttműködni Németországgal a migráció ügyében, és visszafogadja a Lengyelországon keresztül Németországba átjutott menekülteket.
Jogunk, sőt kötelességünk visszafogadni őket, és folytatni visszatoloncolásukat
– fejtette ki.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS