Orbán Viktortól már felkérést kapott, de még nem döntötte el jövő évi indulását a helyhatósági választásokon Tarlós István főpolgármester, aki Gulyás Gergely kancelláriaminiszterrel együtt egyebek mellett a Budapest vezetésének átalakításáról szóló újabb ellenzéki álhírekről, a főváros fejlesztésének kormányzati terveiről, a Fidesszel szembenálló politikai tábor mélyrepüléséről is beszélt csütörtökön a Bálványosi Szabadegyetemen. Az esemény moderátora a PestiSrácok.hu főszerkesztője, Huth Gergely volt.
Képtelenségek, és még ötlet szintjén sem vetődtek fel azok az állítások, amelyeket elsősorban az Index hathatós segítségével terjeszt az ellenzéki suttogó propaganda: senki nem akarja, hogy a főváros kerületi polgármesterei rotációs rendszerben, egymást váltogatva gyakorolják a főpolgármesteri teendőket. Erre sem szándék, sem jogszabályi lehetőség nincs – hangoztatta egybehangzóan a tusnádfürdői beszélgetésen Gulyás Gergely és Tarlós István. Huth Gergely Andy Warhol után szabadon megjegyezte, hogy talán minden budapestinek járna negyed óra főpolgármesterség, és akkor mindenki kiélhetné az ambícióit.
A valóság az álhírekkel szemben az, hogy a kormánybiztossá kinevezett Fürjes Balázs kormánybiztos a kiemelt budapesti fejlesztésekért felel, nincs köze a főpolgármester feladataihoz, és nem is áll felette. Tarlós elmondta, hogy vélhetőleg élvezi Orbán Viktor töretlen bizalmát, erre utal, hogy a miniszterelnök őt kérte fel a jövő évi helyhatósági választásokra a jobboldal jelöltjének. Tarlós István hozzátette, még nem döntött az indulásáról, de ennek semmilyen politikai oka nincs. Mint mondta:
Nekem van egy főnököm odafent a mennyekben, és bár Orbán Viktor személyét, céljait mindig nagy mértékben figyelemben tartom, de itt a Földön a feleségem a főnököm, a végső döntést azonban én hozom meg az indulásomról.
A főpolgármester egy közfejlesztésekről döntő tanács felállítását szorgalmazta, a mellette ülő miniszter pedig jó ötletnek nevezte a kezdeményezést, amely végre koordinálhatná a nagyobb beruházásokat, amelyekből a Demszky-érában, a Podmaniczky-terv „komoly erőfeszítéseinek” köszönhetően húsz év alatt mindössze a Combino villamosokat sikerült forgalomba állítani. Tarlós az ellenzéki sajtónak címezve kijelentette: a nagyobb fejlesztések – mint például a Dél-Budán épülő MOL-toronyház – ügyében kreált politikai támadásokra, ellenzéki össztűzre számít.
Budapest jövőjéről Gulyás Gergely elmondta, hogy olyan innováció már nem lehetséges, mint a Millenium idején, de például a közösségi közlekedés jelentős fejlesztésével a turizmust is komolyan fel lehetne pörgetni. A tárcavezető a részletekről keveset árult el, de azt elmondta, hogy jövőre már látszani fog, hogy miképp néz ki majd a főváros 2030-ban.
A miniszter és a főpolgármester szégyenletesnek nevezte a budapesti olimpia ellenzéki megfúrását, ugyanakkor nem tartottak reálisnak egy újabb sikeres pályázatot. Gulyás Gergely szerint a Momentum sehová nem vezető, kizárólag károkat okozó akciója végső soron újabb kétharmados győzelmet hozott a Fidesznek, a Momentum választási szereplése pedig megmutatta az alakulat valódi erejét. Gulyás így zárta gondolatait:
Minden kormánynak hasonló ellenzéket kívánok, mint a magyarországi, és egy országnak sem kívánok olyan ellenzéket, mint a mienk.
Huth Gergely kérdésére a meghívottak elmondták, hogy a Bálványosi Szabadegyetem és a Székelyföld mindkettőjük számára a magyarság összetartozását, nemzeti hagyományaink megőrzését és a történelemben betöltött szerepünket jelképezi.
Az egyik hallgató érdeklődésére Gulyás Gergely határozottan kijelentette: a kormány méltóképpen kíván megemlékezni a trianoni békediktátum századik évfordulójáról, amelyre elkészül a budapesti Trianon-múzeum.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS